Jak wykreślić służebność z księgi wieczystej?

Pojęcie służebności wprowadza ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Zgodnie z definicją, służebność jako ograniczone prawo rzeczowe, dzieli się na służebność gruntową, osobistą i służebność przesyłu.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Najczęściej służebność wprowadzana jest do księgi wieczystej w dziale III, który przeznaczony jest na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu prawem oraz wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek.
Zapisy o ograniczeniach wprowadzane są do księgi wieczystej aktem notarialnym. Z chwilą gdy stanowione na nieruchomości ograniczone prawo rzeczowe, osobiste bądź służebność gruntowa utraciły dla nieruchomości władnącej jakiekolwiek znaczenie, właściciel nieruchomości obciążonej bądź użytkownik wieczysty nieruchomości obciążonej może wystąpić do sądu o wykreślenie tego prawa.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Wykreślenie służebności gruntowej – przykład
Przykładem służebności gruntowej może być ograniczone prawo rzeczowe polegająca na prawie przechodu władnącego przez działkę właściciela nieruchomości obciążonej z możliwością dostępu do urządzeń hydroforowych znajdujących się w pomieszczeniu piwnicznym budynku. Należy nadmienić, że właściciel nieruchomości obciążonej nabył tę nieruchomość łącznie z ograniczonym prawem j.w.
W krótkim czasie władnący wybudowali własne studnie i korzystanie z hydroforu posadowionego w pomieszczeniu piwnicznym obciążonego stało się zbędne. Z chwilą podjęcia przez właściciela nieruchomości obciążonej informacji o wybudowaniu przez sąsiadów własnych ujęć wody wystąpił on do Sądu Rejonowego Wydziału Ksiąg Wieczystych o wykreślenie służebności z księgi wieczystej.
W praktyce, aby Sąd Rejonowy mógł wykreślić z księgi wieczystej zapisy o służebności, właściciel nieruchomości obciążonej musi w tym Sądzie złożyć stosowny wniosek wraz z załącznikami, którymi będą oświadczenia właścicieli nieruchomości władnących. Z treści oświadczeń winno wynikać, że władnący wybudowali własne ujęcia wodne (studnie) i w związku z tym ograniczone prawo rzeczowe polegające na prawie przechodu i dostępu do urządzenia – hydroforu, utraciło dla nich jakiekolwiek znaczenie.
Oświadczenia władnących winny być poświadczone notarialnie, zgodnie bowiem z art. 31 .1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece
„wpis może być dokonany na podstawie dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym, jeżeli przepisy szczególne nie przewidują innej formy dokumentu”.
Przeczytaj: Podział nieruchomości a służebność gruntowa
Wniosek o wykreślenie służebności z księgi wieczystej
Wniosek o wykreślenie wpisu składa się w biurze podawczym Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości, na formularzu KW-WPIS (Wniosek o wpis w księdze wieczystej).
Wniosek KW-WPIS ma zastosowanie zarówno przy żądaniu wpisu, jak i przy żądaniu wykreślenia ograniczonego prawa rzeczowego.
Wniosek KW-WPIS możemy pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości – Formularze wniosków stosowanych w sądach rejonowych prowadzących księgi wieczyste w systemie informatycznym. Wniosek powinien być wydrukowany dwustronnie.
Wniosek KW-WPIS rozpoczynamy wypełniać od wprowadzenia oznaczenia Sądu i Wydziału, do którego składany jest wniosek. Następnie wprowadzamy numer księgi wieczystej, której dotyczy wniosek. Wprowadzony numer księgi wieczystej, którego dotyczy wniosek, należy sprawdzić pod względem zgodności. Zdarzało się, że w tej części popełniono błąd i zamiast poprawnego numeru wprowadzony był inny numer księgi wieczystej.
Treść żądania (wykreślenie roszczenia) wpisujemy na formularzu KW-WPIS w części o nazwie ”Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki”.
Zgodnie z informacją na formularzu wniosku, wszystkie wpisy wykonujemy starannie, dużymi literami, w języku polskim, bez skreśleń i poprawek. Wniosek możemy sporządzić na maszynie, komputerze bądź ręcznie.
Jeżeli wnioskodawca wnosi o wpis, zmianę lub wykreślenie więcej niż dwóch zapisów:
- współwłaścicieli, współużytkowników wieczystych lub współuprawnionych,
- praw (innych niż własność, użytkowanie wieczyste, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu), roszczeń, ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością, hipotek,
do wniosku należy dołączyć formularz KW-ZAD – Żądanie wpisu w księdze wieczystej.
Do wniosku dołączamy załączniki – dokumenty, posiadane oświadczenia potwierdzone przez notariusza. Informację o załącznikach umieszczamy przy końcu formularza, w sekcji „Wykaz dokumentów dołączonych do wniosku”.
Prawidłowo sporządzony wniosek KW-WPIS możemy złożyć w biurze podawczym Wydziału Ksiąg Wieczystych, po uiszczeniu stosownej opłaty w kasie sądu lub przesłać na adres Sądu Rejonowego, a opłatę przelać na konto sądu prowadzącego daną księgę wieczystą.
Od wniosku o wykreślenie wpisu pobierana jest opłata w wysokości połowy opłaty należnej od wniosku o wpis tj. 100 zł.
Przyjęcie wniosku przez Sąd Rejonowy zostanie zarejestrowane w wierszu Wzmianka, w dziale księgi wieczystej, której dotyczy, jak również w pozostałych księgach wieczystych prowadzonych dla współobciążonych nieruchomości.
Rejestracja wniosku to określenie chwili jego wpływu, za którą uważa się godzinę i minutę, w której w danym dniu wniosek wpłynął do Sądu. Rejestracja wniosku nie oznacza jeszcze fizycznego wykreślenia obciążenia z księgi wieczystej. Z praktyki wiem, że czas oczekiwania na wykreślenie ograniczonego prawa rzeczowego, to czas od jednego do trzech miesięcy.
Zawiadomienie o wprowadzeniu wniosku o wykreślenie żądania z księgi wieczystej otrzymamy pocztą (art. 626 kodeksu postępowania cywilnego). Zawiadomienie nie jest odpisem księgi wieczystej.
W systemie informatycznego prowadzenia ksiąg wieczystych, wprowadzona do systemu treść wniosku oraz dołączone do niego dokumenty są badane pod względem zgodności.
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego badanie wniosku przeprowadza sędzia Sądu Rejonowego lub referendarz. W przypadku braku błędów wniosek zostaje podpisany w formie elektronicznej.
W księdze wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, podpisany przez sędziego lub referendarza sądowego wpis (wykreślenie) uważa się za dokonany z chwilą jego zapisania w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.
Z chwilą wykreślenia obciążenia, wykreśleniu ulega również wzmianka o wniosku. W księdze wieczystej prowadzonej w systemie elektronicznym wszystkie wpisy wykreślone prezentowane są na polu szarym.
Przeczytaj więcej o rodzajach służebności i zapisach o ograniczeniach w III dziale księgi wieczystej.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. 1982 nr 19 poz. 147 z późn. zm.).
2. Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. 2005 Nr 167 poz. 1398 z późn. zm.).
3. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93).
Foto: Fotolia