Jak czytać księgę wieczystą – Dział III?

Zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. „Księga wieczysta zawiera cztery działy, z których trzeci jest przeznaczony na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu prawem oraz wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipoteki”.
Na wstępie działu III napotykamy rubrykę o nazwie „Wzmianka w dziale III”. Podobnie jak w działach I i II księgi wieczystej, wzmiankę o wniosku charakteryzuje numer wzmianki, opis wzmianki, chwila zamieszczenia, chwila wykreślenia, omówienie wykreślenia wzmianki.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Zaraz po wzmiance, mamy rubrykę o nazwie „Numer wpisu”.
W polu rubryki „Numer wpisu” wpisuje się oznaczenie kolejnego wpisu (kolejnego ograniczenia).
Kolejna rubryka – 3.3 ”Napis”, obejmuje jedno pole o nr 3.3.0.1 „Napis”. W polu tym ujawnia się napis o treści:
- “wpisy dotyczące użytkowania wieczystego”,
- „wpisy dotyczące użytkowania wieczystego i własności budynku stanowiącego odrębną własność”,
- „wpisy dotyczące użytkowania wieczystego i urządzenia stanowiącego odrębny przedmiot własności”,
- “wpisy dotyczące użytkowania wieczystego, własności budynku stanowiącego odrębną własność i urządzenia stanowiącego odrębny przedmiot własności”,
- „wszelkie prawa, roszczenia i ograniczenia ciążące na lokalach wyodrębnionych z nieruchomości ciążą na związanych z nimi udziałach we współwłasności lub współużytkowaniu wieczystym”.
W rubryce 3.4 wpisuje się treść praw, roszczeń, ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością, osoby uprawnione według treści prawa lub roszczenia oraz treść ostrzeżeń i osoby, których roszczenie zostało przez wpis ostrzeżenia zabezpieczone (Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o.k.w.i.h).
W kolejnej rubryce o numerze 3.4.1.1. – „Rodzaj wpisu”, wskazuje się rodzaj wpisu poprzez wpisanie:
- ograniczone prawo rzeczowe,
- ograniczone prawo rzeczowe związane z inną nieruchomością,
- prawo osobiste,
- roszczenie,
- ostrzeżenie,
- ograniczenie w rozporządzaniu nieruchomością,
- inny wpis.
Treść wpisu jest ściśle zależna od rodzaju wpisu.
Przeczytaj: Wpis do księgi wieczystej – co oznacza i jak go dokonać?
Ograniczone prawa rzeczowe
Zgodnie z kodeksem cywilnym katalog ograniczonych praw rzeczowych jest zamknięty i w rubryce „Treść” wpisu” znajdujemy ograniczone prawa rzeczowe typu:
- Użytkowanie – polega na obciążeniu rzeczy prawem do jej używania z możliwością pobierania pożytków.
- Służebność – w polskim prawie cywilnym rozróżniamy służebność gruntową oraz służebność osobistą.
Służebność gruntowa dzieli się na:
- służebność przesyłu,
- służebność przechodu,
- służebność przejazdu.
Służebność gruntowa polega na tym, że obciąża się jedną nieruchomość zwaną służebną – np. prawem przechodu bądź przejazdu, celem zwiększenia użyteczności innej nieruchomości zwanej władnącą.
Często występującą służebnością gruntową jest służebność drogi koniecznej. Służebność gruntowa to obciążenie, które przynależy każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości władnącej.
Służebność gruntowa oraz służebność przesyłu są jedynymi prawami, które można zasiedzieć. Należy mieć na uwadze, że na części działki, która jest służebną nie można wznosić żadnych obiektów budowlanych.
Do najczęstszych służebności osobistych, z którymi można się spotkać w trakcie nabywania nieruchomości należą:
- służebność mieszkania,
- ostrzeżenie o toczącym się postępowaniu komorniczym,
- zawarcie umowy przedwstępnej,
- ograniczenie w postaci zakazu sprzedaży nieruchomości.
Służebność osobista różni się od służebności gruntowej tym, że wygasa wraz ze śmiercią osoby, której prawo to przysługiwało.
Szczególnym roszczeniem jest hipoteka. Zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, hipotece poświęcony jest cały dział IV księgi wieczystej.
Hipotekę oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu regulują odrębne przepisy (zob. Jak czytać księgę wieczystą – dział IV?).
W dalszej części działu III księgi wieczystej, wskazuje się nieruchomość powiązaną z nieruchomością obciążoną poprzez podanie jej księgi wieczystej i numeru działki.
Podobnie jak w działach I i II księgi wieczystej, dział III księgi wieczystej zawiera rubryki i podrubryki, w których wprowadza się wnioski i podstawy wpisów w księdze wieczystej, określa się położenie akt oraz wskazuje dokument, na podstawie którego wprowadzono treść obciążenia, jak również – po wygaśnięciu obciążenia, wskazuje się dokument, jego datę, osobę i instytucję, która dokument wydała.
Niniejsze opracowanie sporządzono w oparciu o:
1. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.
2. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie internetowym.
Foto: Fotolia