Jak czytać księgę wieczystą – Dział I?

Księga wieczysta jest szczególnym dokumentem prowadzonym w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Zarówno księga wieczysta prowadzona w formie papierowej, jak i obecnie prowadzona w formie elektronicznej, zawiera informacje uporządkowane według określonego wzoru.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Szczegółową strukturę księgi wieczystej określa zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych systemie informatycznym.
Księga wieczysta składa się z czterech działów, przy czym, Dział I księgi wieczystej podzielony jest na:
I. Dział I-O – „Oznaczenie nieruchomości”,
II. Dział I-Sp – „Spis praw związanych z własnością”.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
I. Dział I-O – „Oznaczenie nieruchomości”
Podzielony jest na rubryki i pola zawierające bardzo istotne informacje określające nieruchomość.
Wzmianki
W części pierwszej Działu I księgi wieczystej – w rubryce 1.1 znajduje się rubryka pod nazwą „Wzmianki w dziale I-O”. Wpis w treści pola należącego do tej rubryki informuje nas o tym, że do Sądu wpłynął wniosek, który oczekuje na wpis do księgi wieczystej bądź wpis został już dokonany.
O fakcie wpisu wzmianki, bądź o jej wykreśleniu informuje nas wypełnione pole „Treść wpisu”. Każdą wzmiankę określa:
- numer wzmianki,
- data,
- opis wzmianki,
- chwila zamieszczenia,
- chwila wykreślenia wzmianki.
Z chwilą wpisu wniosku do księgi wieczystej wzmianka zostaje wykreślona.
Przeczytaj: Wzmianka w księdze wieczystej – co oznacza?
Numer nieruchomości
Następnie, zgodnie ze strukturą elektronicznej księgi wieczystej, znajdujemy rubrykę – “Numer nieruchomości”. W przypadku wpisu cyfry „1” w polu “Numer bieżący nieruchomości” oznacza to, że w danej księdze wieczystej mamy jedną nieruchomość.
Położenie
Bardzo istotną informację zawartą w księdze wieczystej jest położenie nieruchomości według administracyjnego podziału kraju, które określa się poprzez wskazanie nazwy:
- województwa,
- powiatu,
- gminy,
- miejscowości,
- dzielnicy.
Oznaczenie
Szczegółowe określenie położenia nieruchomości zostało zawarte w rubryce 1.4 „Oznaczenie”. W rubryce tej, w przypadku księgi wieczystej dla działki ewidencyjnej (rubryka 1.4.1) ujawnia się:
- identyfikator działki, zbudowany z cyfr określających województwo, powiat, gminę, obręb ewidencyjny oraz numer działki ewidencyjnej (identyfikator można” rozszyfrować” posługując się programem http://eteryt.stat.gov.pl/, funkcjonujący w nowej wersji od marca 2017 r.),
- numer działki,
- numer obrębu ewidencyjnego również w postaci identyfikatora,
- nazwę obrębu ewidencyjnego,
- położenie,
- nazwy ulicy,
- sposób korzystania,
- numer księgi wieczystej w rozbiciu na odłączenia i przyłączenia.
W rubryce „Przyłączenia” podaje się numer księgi wieczystej, z której odłączono nieruchomość z podaniem jej powierzchni w hektarach.
Przeczytaj: Jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki?
Rubryka 1.4 dzieli się na podrubryki:
- 1.4.2 – Budynek,
- 1.4.3 – Urządzenie,
- 1.4.4. – Lokal,
tak więc w zależności od rodzaju nieruchomości każda z podrubryk „Oznaczenia” zawiera podobne informacje do tych, które opisano powyżej, w części dotyczącej 1.4.1 – Działka ewidencyjna.
Informacje ujęte w rubryce 1.4.1 – „Oznaczenie” są tożsame z informacjami zawartymi w wypisie z rejestru gruntów, dokumentu będącego podstawą założenia księgi wieczystej, wydawanego na wniosek przez Państwową Ewidencję Gruntów. Dokumenty te winny być opatrzone pieczęcią ”dokumenty przeznaczone do dokonywania wpisów w księdze wieczystej”.
Dokumenty, takie jak wypis i wyrys z rejestru gruntów, służą także do oznaczenia gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste.
„Jeżeli odrębna własność budynku powstała jednocześnie z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste, podstawę oznaczenia budynku stanowi umowa użytkowania wieczystego i sprzedaży budynku lub decyzja administracyjna właściwego organu. W przypadku gdy odrębna własność budynku i innego urządzenia powstała po oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste, podstawę ich oznaczenia stanowi wypis z rejestru gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej zawierający usytuowanie budynku na gruncie, a także oświadczenie wnioskodawcy obejmujące dane dotyczące budynku co do liczby kondygnacji, powierzchni użytkowej, materiału, z którego został wybudowany.”
(St. Rudnicki – Przepisy o postępowaniu w sprawach wieczysto księgowych, Komentarz, Wydanie 6).
Przeczytaj: Działy księgi wieczystej – na co zwrócić uwagę
Sposób korzystania
W rubryce należącej do oznaczenia nieruchomości ujęta jest również informacja o sposobie korzystania z nieruchomości. Informacji tej nie należy mylić z przeznaczeniem nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy.
Sposób korzystania z nieruchomości to określenie rodzaju użytku gruntowego, którego opis znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Warszawa, dnia 15 lipca 2016 r. Poz. 1034, Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa).
Obszar
Rubryka 1.5 zawiera informacje o obszarze nieruchomości gruntowej:
„stanowiącą sumę powierzchni działek ewidencyjnych albo pole powierzchni użytkowej lokalu stanowiącego odrodną nieruchomość wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych, albo pole powierzchni lokalu, co do którego przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.”
(Rozporządzenie Ministra sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym).
Zgodność z danymi ewidencji gruntów i budynków
W rubryce 1.6 znajdujemy wpis w postaci znacznika: Z (zgodny), N (niezgodny), B (brak możliwości sprawdzenia zgodności) informującego o tym, że dane zawarte w części I-O księgi wieczystej zostały zweryfikowane z danymi ujętymi w Państwowej Ewidencji Gruntów.
Wpisy w dziale I-O nie są objęte domniemaniem prawdziwości z art. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, ani nie są chronione rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych. Sprostowanie tych wpisów następuje w trybie uproszczonym – St. Rudnicki – Ustawa o księgach wieczystych i hipotece, Komentarz, Wydanie 6.
II. Dział I – Sp – Spis praw związanych z własnością
Dział I- Sp przeznaczony jest do wpisywania ograniczonych praw rzeczowych przysługujących każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości. Informacje zawarte w tej części księgi wieczystej stanowią niejako uzupełnienie działu pierwszego, ujawniają prawa związane z nieruchomością.
Dział I-Sp podzielony jest na rubryki, a te z kolei podzielone są na podrubryki.
Wpisy w dziale I-Sp stanowią odpowiednik wpisów praw ujawnionych w Dziale III księgi wieczystej. Zasadą jest, że prawa ujawnione w Dziale III księgi wieczystej są ujawnione w dziale I-Sp. Brak korelacji między wpisami w działach I-Sp i III księgi wieczystej, stanowi poważną usterkę i podlega sprostowaniu z urzędu (art. 626 k.p.c.).
Przeczytaj: Co oznaczają zapisy o ograniczeniach w III dziale KW
Zgodnie z St. Rudnicki – Przepisy o postępowaniu w sprawach wieczystoksięgowych, Komentarz, Wydanie 6:
„W dziale I-Sp księgi wieczystej, prowadzonej dla nieruchomości lokalowej, ujawnia się udział właściciela lokalu w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
Jeżeli przedmiot odrębnej własności stanowi lokal w budynku znajdującym się na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste ujawnia się udział w nieruchomości wspólnej, którą stanowi prawo użytkowania wieczystego oraz części budynku i inne urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
W księdze wieczystej prowadzonej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w dziale I-Sp wpisuje się to prawo ze wskazaniem lokalu w budynku określonej spółdzielni mieszkaniowej.
W przypadku gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste, w dziale I-Sp wprowadza się termin do kiedy to prawo zostało wprowadzone.”
Wprowadza się również sposób korzystania z nieruchomości, którego szczegóły zostały zawarte w umowie.
Opracowano na podstawie:
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym.
- St. Rudnicki – “Ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Przepisy o postępowaniu w sprawach wieczystoksięgowych. Komentarz. Wydanie 6.”
Foto: Fotolia