Czym jest nieruchomość gruntowa?

W całym systemie prawa cywilnego mamy do czynienia z jedną definicją nieruchomości gruntowej, jaką jest definicja zawarta w Art. 46 1 k.c., według którego „Nieruchomość gruntowa, to część powierzchni ziemi, która stanowi odrębny przedmiot własności”.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Mówiąc o części powierzchni ziemi mamy na myśli nieruchomość gruntową zawartą w granicach naturalnych bądź sztucznych.
Granice naturalne wynikają z konfiguracji terenu. Granicami naturalnymi nieruchomości mogą być rowy, istniejące drogi, rzeki, pasma górskie i granice polno leśne. Przebieg granic naturalnych nieruchomości gruntowych jest naniesiony na mapy ewidencyjne.
Granice sztuczne nieruchomości gruntowej to granice wytyczone i oznaczone w terenie, a następnie uwidocznione na mapie ewidencyjnej.
Istotą wymienionych wyżej nieruchomości gruntowych, zarówno tych zawartych w granicach naturalnych, jak i tych zawartych w granicach sztucznych jest to, że przebieg granic tych nieruchomości jest oznaczony w terenie za pomocą znaków granicznych – geodezyjnych, zgodnie z prawem geodezyjnym i kartograficznym.
Nie można bowiem traktować granicy naturalnej jako granicy stałej i wiarygodnej. Może się zdarzyć, że granica naturalna ulegnie zniszczeniu, koryto rzeki ulegnie przesunięciu, a sąsiad postawi płot w granicach korzystniejszych dla siebie.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Nieruchomość gruntowa a księga wieczysta
Wyodrębniona na mapach część powierzchni ziemskiej – działka ewidencyjna, może być podstawą do objęcia jej księgą wieczystą.
W jednej księdze wieczystej może znajdować się kilka działek ewidencyjnych.
Księga wieczysta obejmująca kilka działek ewidencyjnych stanowi odrębną nieruchomość. Nie ma wymogu, aby nieruchomości w danej księdze graniczyły ze sobą. Działki stanowiące własność tej samej osoby i graniczące ze sobą, objęte oddzielnymi księgami wieczystymi są odrębnymi nieruchomościami.
W razie połączenia działek w jednej księdze wieczystej (łączymy dwie księgi wieczyste, jedną z nich zamykamy) nie możemy już mówić o odrębnych nieruchomościach. Połączone działki w jednej księdze wieczystej stają się jedną nieruchomością.
O liczbie nieruchomości decyduje liczba ksiąg wieczystych.
Przeczytaj także: Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki?
Foto: Fotolia