Numer księgi wieczystej – o co chodzi?

W Polsce księgi wieczyste prowadzone są przez Wydziały Ksiąg Wieczystych w Sądach Rejonowych właściwych według miejsca położenia nieruchomości.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Ustrój ksiąg wieczystych reguluje ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Aktem wykonawczym do tej ustawy jest Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym.
Od 2003 r. w Polsce tworzy się „Baza ksiąg wieczystych prowadzona w systemie informatycznym”. Księgi o starych numerach podlegają migracji i nadawane są im nowe numery. Oznacza to, że treść ksiąg wieczystych starych przenoszona jest do bazy systemu informatycznego.
Nowy numer księgi wieczystej
Stary numer dotychczasowej księgi wieczystej staje się częścią numeru księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.
Zgodnie z cytowanym wyżej rozporządzeniem, elektroniczny numer księgi wieczystej składa się z ciągu liter i liczb. Na nowy numer księgi wieczystej składają się:
- czteroznakowy kod wydziału ksiąg wieczystych (dwie litery, cyfra oraz litera), w którym księga została założona,
- 8 cyfr – numer według repertorium ksiąg wieczystych,
- cyfra kontrolna.
Poszczególne numery oddzielone są znakiem „/”.
Kody wydziałów ksiąg wieczystych sądów rejonowych zostały zawarte w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. (Dz.U. z dnia 29 listopada 2013r.,poz. 1411).
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Jak czytać numer KW – przykład
Przykładowy numer księgi wieczystej: GD1G/00000125/6 odczytujemy w następujący sposób:
- pierwsze dwie litery (GD) – kod sądu okręgowego, nazwa sądu (Sąd Okręgowy w Gdańsku),
- cyfra i litera (1G) – kod wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego (Gdańsk – Północ w Gdańsku),
- 00000125 – numer według repertorium ksiąg wieczystych (najczęściej stary numer księgi wieczystej, do którego dodano wiodące zera w takiej ilości, aby łącznie pomiędzy „/… /” znajdowało się osiem cyfr),
- 6 – cyfra kontrolna.
Przeczytaj: Jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki?
Uwaga na wyjątki
Może zaistnieć sytuacja, że szukając księgi o znanym nam numerze (starym), nie znajdziemy jej w przeglądarce internetowej ksiąg wieczystych. Świadczy to o tym, że księga jeszcze nie została zmigrowana, bądź zmieniono jej stary numer.
Aby upewnić się, że tak jest, najlepiej zadzwonić do Sądu Rejonowego Wydziału Ksiąg Wieczystych, prowadzącego daną księgę i zapytać o nowy numer księgi wieczystej podając jej stary numer.
Kiedy wszystkie numery ksiąg zostaną zmigrowane?
Postęp prac migracyjnych można śledzić na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości, w zakładce Rejestry i ewidencje. Tam znajduje się plik w formacie Excel o nazwie: „Wykaz wydziałów ksiąg wieczystych, w których wdrożono system informatyczny”.
Z powyższego rejestru możemy dowiedzieć się, w jakich sądach zakończono migrację, jaki jest adres wydziału ksiąg wieczystych.
Następnym krokiem w zakresie modernizacji systemu informatycznego ksiąg wieczystych będzie powiązanie części pierwszej i drugiej księgi wieczystej z elektroniczną ewidencją gruntów.
Powyższa aplikacja również będzie jawna, powszechnie dostępna. Oznacza to, że każdy będzie mógł sprawdzić zgodność księgi wieczystej z zapisami katastru (właściciel, nr działki, jej adres, położenie działki).
Przeczytaj: Księgi wieczyste za darmo – co dokładnie jest bezpłatne?
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym
Foto: Pixabay.com