Gdzie znajdę nowy numer KW?

W Polsce od 2003 r. prowadzona jest informatyzacja ksiąg wieczystych. W skrócie oznacza to, że dotychczasowe numery ksiąg wieczystych prowadzone w formie papierowej otrzymały nowy elektroniczny numer. Jego znajomość pozwala uzyskać bezpłatnie wgląd do treści księgi wieczystej.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Numer elektronicznej księgi wieczystej zbudowany jest z trzech części oddzielonych od siebie ukośnikami, w sposób który określa:
- część pierwsza literowo – cyfrowa, to skrót kodu wydziału sądu rejonowego, który prowadzi daną księgę wieczystą. Np. WA3M (Warszawa). Litery kodu określają region Polski, w którym położona jest nieruchomość;
- część druga numeru – np. 00058430 – dotychczasowy numer księgi wieczystej (numer dotychczasowy uzupełniony z przodu cyframi – zerami, do wysokości ośmiu cyfr);
- część trzecia numeru to cyfra kontrolna nadawana automatycznie w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, który zakładał bądź migrował księgę wieczystą.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Co nam daje znajomość nowego numeru księgi wieczystej?
Księga wieczysta składa się z czterech części.
Z części pierwszej księgi wieczystej dowiemy się o położeniu nieruchomości, jej powierzchni, jak również o prawach związanych z prawem własności wpisanej nieruchomości.
Z części drugiej księgi wieczystej dowiemy się kto jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości.
Dział trzeci – ograniczone prawa rzeczowe, treść tego działu wskaże nam na ograniczenia jakimi objęta jest nieruchomość.
Dział czwarty – tutaj możemy się dowiedzieć o wysokości hipoteki jaka ciąży na nieruchomości.
Tak więc znajomość treści księgi wieczystej nieruchomości, którą chcielibyśmy nabyć, bardzo często pozwala na uniknięcie przykrych niespodzianek. Może się bowiem zdarzyć, że osoba wpisana w księdze wieczystej jako właściciel nieruchomości w rzeczywistości tym właścicielem nie jest (nie aktualizowano praw spadkowych).
Jak dotrzeć do księgi wieczystej znając stary numer KW?
Aby dotrzeć do nowego numeru księgi wieczystej nieruchomości, której znany jest nam stary numer – pod warunkiem, że znany jest nam jej adres administracyjny, możemy skorzystać z przeglądarki internetowej umieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Otwierając stronę https://ekw.ms.gov.pl/ klikamy w „Przeglądanie księgi wieczystej”.
Po tym działaniu otwiera się nam strona, na której możemy wyszukać księgę po znanym nam numerze.
Pierwszym elementem księgi wieczystej, który należy wprowadzić przy wyszukiwaniu naszej nowej księgi jest kod wydziału Sadu Rejonowego, w którym znajduje poszukiwana księga. Kody wydziałów Sadów Rejonowych zostały podane w Załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym.
Jeżeli poznamy kod wydziału Sądu Rejonowego oraz stary numer księgi wieczystej możemy wprowadzić te dane do wyszukiwarki. Nie musimy uzupełniać starego numeru do ośmiu cyfr. System zrobi to za nas. Problemem może okazać się cyfra kontrolna (trzeci element numeru KW). Niestety tutaj musimy wykazać się cierpliwością i metodą prób i błędów przyporządkować cyfrę (od jeden do dziewięciu), która „otworzy” nam poszukiwana księgę.
Może zaistnieć sytuacja, że pomimo prób wyszukania nowej elektronicznej księgi wieczystej nasze wyszukiwania nie dadzą rezultatu. Wówczas najprostszym sposobem na poznanie numeru nowej księgi wieczystej będzie skorzystanie z informacji w Sądzie Rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości.
Kontaktując się z sądem i prosząc o podanie nowego elektronicznego numeru księgi wieczystej musimy być przygotowani na ewentualne pytania urzędników sądu np. o imię ojca i matki.
Po tej kontroli i prawidłowej odpowiedzi na zadawane pytania urzędników zostanie nam podany nowy numer księgi wieczystej.
Numer KW po adresie lub numerze działki
Innego podejścia będzie wymagało poszukiwanie numeru księgi wieczystej nieruchomości, której nie jesteśmy właścicielem, a której znany jest nam adres administracyjny bądź numer działki nieruchomości.
Wówczas możemy skorzystać z jednej z kilku przeglądarek funkcjonujących na rynku. Polecam przeglądarkę internetową o adresie: https://ksiegiwieczyste.pl.
Już na stronie głównej przeglądarki natkniemy się na możliwość wyboru formy wyszukiwania numeru księgi wieczystej: po adresie administracyjnym nieruchomości bądź po numerze działki.
Tutaj również skorzystamy z możliwości sprawdzenia kodu Sądu Rejonowego, pod który podlega wyszukiwana nieruchomość.
Obie formy wyszukiwania są bardzo „przyjazne”. W kilka minut możemy poznać numer księgi wieczystej nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani. Przed przystąpieniem do wyszukiwania księgi wieczystej warto zapoznać się z regulaminem przeglądarki.
Przeczytaj: Jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki?
Z uwagi na fakt, że w każdej księdze wieczystej zawarta jest cała jej historia, każdy kto zamierza nabyć nieruchomość powinien zaznajomić się z „zawartością” księgi wieczystej.
Wiedza pozyskana z księgi wieczystej pozwala uniknąć przykrych niespodzianek już po nabyciu nieruchomości.
Zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2013 r. poz. 707 z późn. zmianami) art. 2 ”księgi wieczyste są jawne”, a następnie „nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę”.
Jawność ksiąg wieczystych stanowi niezbędny warunek realizacji zasady rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.
Foto: Picjumbo.com