Księgi wieczyste po nazwisku właściciela nieruchomości

Często spotykam się z pytaniem, jak dotrzeć do księgi wieczystej znając tylko nazwisko właściciela nieruchomości. Niestety sprawa nie jest taka prosta.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Jak wynika z ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, księgi wieczyste są jawne. Tym samym ustawa nie zakazuje przeglądania księgi wieczystej osobom, które nie są jej właścicielami. Każdy kto zna numer księgi wieczystej może ją przeglądać.
Podstawą jest zatem znajomość numeru księgi wieczystej. Natomiast
ze względu na ochronę danych osobowych odnalezienie numeru księgi wieczystej wyłącznie po nazwisku właściciela – przez osobę, która nie może dowieść interesu prawnego, nie jest możliwe.
Skoro niemożliwe jest dotarcie do księgi wieczystej nieruchomości, której znamy tylko nazwisko właściciela, powstaje pytanie, w jaki inny sposób możemy zidentyfikować numer księgi wieczystej nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani w celu jej nabycia.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Jak znaleźć numer księgi wieczystej?
Istnieje kilka sposobów dotarcia do numeru księgi wieczystej nieruchomości zawierającej wszystkie dane nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani.
1. Ustalenie numeru KW po numerze działki
Pierwszym sposobem na poznanie księgi wieczystej dla nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani, jest dotarcie do numeru działki nieruchomości. Aby znaleźć numer działki, najlepiej posłużyć się nowoczesną mapą z granicami i numerami działek GEOPORTAL360.pl, która dostępna jest pod adresem https://geoportal360.pl/map/. Można z niej korzystać bezpłatnie.
Na mapie Polski odnajdujemy obszar, na którym położona jest interesująca nas działka. W tym miejscu powiększamy mapę (np. kółeczkiem myszki albo znakiem „plus” w lewym górnym rogu mapy) do momentu, aż pojawią się na niej granice działek. Lokalizujemy „naszą” działkę i klikamy na jej obszar. W wyniku tej czynności w prawym górnym rogu mapy pojawi się dodatkowe okienko z pełnym numerem działki (tzw. adresem administracyjnym), na który składa się w kolejności:
- numer województwa,
- numer powiatu,
- numer gminy,
- numer obrębu ewidencyjnego,
- numer działki, którą jesteśmy zainteresowani.
Po odczytaniu pełnego adresu działki i upewnieniu się, że jest to działka, którą jesteśmy zainteresowani, możemy rozpocząć poszukiwania jej numeru księgi wieczystej na stronie https://ksiegiwieczyste.pl. Dodatkową zaletą korzystania z serwisu Ksiegi-wieczyste-online.pl jest możliwość pobrania treści księgi wieczystej w formacie PDF.
Przeczytaj: Jak ustalić nowy numer KW na podstawie mapy?
2. Uzyskanie informacji o numerze księgi wieczystej w Państwowej Ewidencji Gruntów
Numer księgi wieczystej dla interesującej nas nieruchomości – działki możemy pozyskać w Państwowej Ewidencji Gruntów, właściwej dla miejsca położenia nieruchomości. PEG mają swoje siedziby przy Starostwach Powiatowych. Aby uzyskać numer księgi wieczystej w PEG, należy za niewielką opłatą złożyć stosowny wniosek. We wniosku należy wykazać się interesem prawnym do nieruchomości.
3. Uzyskanie numeru księgi wieczystej w Sądzie Rejonowym Wydziale Ksiąg Wieczystych
Aby uzyskać numer księgi wieczystej nieruchomości – działki w Sądzie Rejonowym, właściwym dla miejsca położenia nieruchomości, również musimy wykazać się interesem prawnym do nieruchomości.
Zarówno PEG jak i Sąd Wieczystoksięgowy weryfikują złożone wnioski o pozyskanie informacji o numerze księgi wieczystej. W przypadku pozytywnej weryfikacji wniosku bez problemu otrzymamy numer księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości.
Posiadając numer księgi wieczystej możemy na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości (https://ekw.ms.gov.pl) przeglądać bezpłatnie daną księgę wieczystą oraz składać wnioski o wydanie dokumentów z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych.
Przeczytaj: Działy księgi wieczystej – na co zwrócić uwagę
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2013 r. poz. 707 i 830) w brzmieniu nadanym Ustawą z dnia 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U.2013.941 zm. Dz.U.2013.1641).
2. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (Dz.U.2013.1407).
Foto: Fotolia