Ujawnienie budynku w księdze wieczystej

Księgi wieczyste jako szczególny rejestr publiczny są zakładane i prowadzone dla nieruchomości. W polskim systemie prawnym mamy do dyspozycji dwie definicje pojęcia nieruchomości.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Jedną z nich jest definicja ujęta w art. 46 paragraf 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (k.c.), która mówi, że:
„Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności”.
Natomiast z art. 48 k. c. wynika, że do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.
Według definicji wieczystoksięgowej, nieruchomością jest cześć powierzchni ziemskiej, objęta księgą wieczystą.
Należy podkreślić, że zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece:
„dla każdej nieruchomości prowadzi się odrębną księgę wieczystą, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej”.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Dla jakich nieruchomości prowadzi się księgę wieczystą?
Typy ksiąg wieczystych określa natomiast Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r., zgodnie z którym, księga wieczysta może być prowadzona dla:
- nieruchomości gruntowej – odpowiednio: „nieruchomość gruntowa”, „grunt oddany w użytkowanie wieczyste”, „grunt oddany w użytkowanie wieczyste i budynek stanowiący odrębną nieruchomość”, „grunt oddany w użytkowanie wieczyste i urządzenie stanowiące odrębny przedmiot własności”, „grunt oddany w użytkowanie wieczyste, budynek stanowiący odrębną nieruchomość i urządzenie stanowiące odrębny przedmiot własności”,
- nieruchomości budynkowej: „budynek stanowiący odrębną nieruchomość”,
- nieruchomości lokalowej: „lokal stanowiący odrębną nieruchomość”,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu: „spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu”.
Z powyższego wynika, że nie prowadzi się odrębnej księgi wieczystej dla nieruchomości, w skład której wchodzi budynek trwale związany z gruntem.
Jeżeli budynek nie jest odrębną nieruchomością, nie ma podstaw prawnych do ujawniania tegoż budynku w księdze wieczystej, a tym bardziej na założenie odrębnej księgi wieczystej.
W sprawie ujawniania budynku w księdze wieczystej wypowiedział się Sąd Najwyższy w postanowieniu z 10 czerwca 2016 r., IV CSK 602/15., który uznał, że:
„Trwale związane z gruntem budynki nie stanowią odrębnego od gruntu przedmiotu własności, lecz są jego częściami składowymi. Nie ma podstaw do dokonania wpisu w księdze wieczystej budynku, który nie jest odrębną od gruntu nieruchomością. Natomiast posadowienie na gruncie budynku, który jest częścią składową nieruchomości, prowadzi jedynie do oznaczenia w księdze wieczystej, iż jest to nieruchomość zabudowana”.
Opracowane w oparciu o:
- Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Z 2016 r. poz. 790).
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (art. 46, 48).
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym, § 11, 21.