Księgi wieczyste za darmo – co dokładnie jest bezpłatne?

Od kilku lat wszystkie księgi wieczyste zakładane i prowadzone są w systemie teleinformatycznym EKW (Elektroniczne Księgi Wieczyste), nad którym pieczę sprawuje Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych. Uruchomienie systemu teleinformatycznego spełniło jedną z podstawowych zasad rządzących instytucją ksiąg wieczystych – zasadę jawności ksiąg wieczystych oraz powszechności dostępu do nich.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Bezpłatne przeglądanie treści ksiąg wieczystych
System EKW dostępny jest na stronie internetowej uruchomionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do.
Za pośrednictwem systemu dostęp do przeglądania treści ksiąg wieczystych jest bezpłatny. Warunek jest tylko jeden: konieczne jest podanie numeru księgi wieczystej.
Jest to uregulowane w Ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, art. 36, pkt. 6:
“Każdy, kto zna numer księgi wieczystej, może bezpłatnie przeglądać księgę wieczystą za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.”
Przeglądanie treści księgi wieczystej w systemie EKW
Przeglądanie księgi wieczystej za pomocą systemu EKW polega na wywołaniu na ekranie monitora aktualnej lub zupełnej treści interesującej nas księgi. W ten sposób uzyskujemy dostęp do wszystkich informacji zawartych w poszczególnych działach księgi wieczystej.
Oczywiście pierwszym krokiem jest podanie w polu wyszukiwarki (na stronie https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do) numeru księgi wieczystej, którą chcemy przeglądać:

System EKW – wyszukiwanie księgi wieczystej.
Przeglądaną w systemie EKW księgę można wydrukować za pomocą standardowych opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Ważne jest jednak to, że tak wydrukowana księga wieczysta nie ma mocy dokumentu wydanego przez sąd. Jest to po prostu roboczy wydruk.
System EKW nie daje możliwości przeglądania akt księgi wieczystej (dokumentów, na podstawie których dokonano w niej wpisów) – gdyż te nadal prowadzone są tylko w formie papierowej. W celu zapoznania się z aktami należy udać się do Sądu Rejonowego, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości, dla której prowadzona jest dana księga wieczysta. Dokumenty zawarte w aktach księgi wieczystej może przeglądać – wyłącznie w obecności pracownika sądu, osoba posiadająca interes prawny oraz notariusz.
Przeczytaj: Wgląd do akt księgi wieczystej – czym jest interes prawny?
Jak ustalić numer księgi wieczystej?
W celu bezpłatnego przeglądania treści księgi wieczystej kluczowe jest posiadanie jej numeru. W sytuacji, gdy tego numeru nie mamy, możemy spróbować pozyskać go drogą urzędową poprzez złożenie stosownych wniosków:
- wniosek o udzielnie informacji na temat numeru księgi wieczystej składany w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego,
- wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów i budynków składany w Wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego.
Oprócz uiszczenia opłaty na etapie składania wniosku konieczne jest też podanie interesu prawnego do nieruchomości – tylko pod tym warunkiem uzyskamy dokument, na którym podany będzie numer księgi wieczystej. Jest to spore utrudnienie.
Dlatego w poszukiwaniach numeru księgi wieczystej bardziej pomocna może się okazać wyszukiwarka ksiąg wieczystych dostępna pod adresem https://ksiegiwieczyste.pl – aby poznać numer szukanej przez nas księgi, wystarczy podać adres nieruchomości lub numer działki. Konieczne jest wniesienie opłaty (na dzień dzisiejszy 39,99 zł za jeden numer). Szukaną informację uzyskamy szybko, bez wychodzenia z domu.
Więcej na ten temat: Jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki?
Księgi wieczyste – za co pobierane są opłaty?
Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych pobiera opłaty od wniosków o wydanie:
- odpisu księgi wieczystej,
- wyciągu z księgi wieczystej,
- zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej.
Wymienione wyżej wnioski można złożyć elektronicznie za pośrednictwem systemu EKW (https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do) bądź osobiście we właściwym Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego.
W celu pobrania formularza wniosku i zapoznania się z aktualną wysokością opłat zapraszam na stronę Formularz KW-ODPIS. Cena wydawanego dokumentu różni się w zależności od jego rodzaju oraz formy wydania (wersja papierowa bądź wersja do samodzielnego wydruku).
Płatności są również nieodzownym elementem w postępowaniu wieczystoksięgowym, np. w sytuacji zakładania księgi wieczystej czy też składania wniosku o wpis bądź wykreślenie wpisu z księgi wieczystej. Mowa o opłatach sądowych, których wysokość reguluje ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594, z późń. zm.).
Przeczytaj: Księgi wieczyste – opłaty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece
- Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych
Foto: Picjumbo.com