Jak czytać księgę wieczystą – Dział IV?
Jednym z bardzo ważnych działów księgi wieczystej jest dział IV – Hipoteka.
Wzmianki w dziale IV księgi wieczystej
Podobnie jak poprzednie działy księgi wieczystej, dział IV – Hipoteka, posiada na wstępie rubrykę pod nazwą „Wzmianki w dziale IV”. Wzmianka oznaczona datą i godziną wpisu informuje o tym, że do sądu wpłynął wniosek o wpis hipoteki umownej bądź przymusowej i oczekuje na wpis.
Jeżeli w rubryce ”Wzmianka” pojawia się wpis zawierający datę i godzinę zamieszczenia wzmianki, nasza czujność powinna być wzmożona.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Wpis w księdze wieczystej dotyczący hipoteki umownej
Sam wpis hipoteki umownej wprowadzany jest w rubryce 4.4, podrubryce 4.4.1 „Treść hipoteki (roszczenia).
Hipoteka umowna, jak sama nazwa wskazuje powstaje na skutek zawarcia umowy i wpisu do księgi wieczystej.
W sytuacji, gdy przyszły nabywca nieruchomości (pożyczkobiorca) korzysta z kredytu bankowego w celu nabycia nieruchomości, między nim a bankiem – zwanym wierzycielem, dochodzi do zawarcia umowy, na podstawie której pożyczkobiorca zobowiązuje się do spłaty udzielonej mu pożyczki w oznaczonym terminie.
Wierzyciel, w tym przypadku bank, aby zabezpieczyć swoją wierzytelność (kredyt udzielony pożyczkobiorcy), może obciążyć nieruchomość pożyczkobiorcy prawem, na mocy którego zaspokoi swoją wierzytelności z nieruchomości pożyczkobiorcy.
Zgodnie z art. 67. ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece “do powstania hipoteki niezbędny jest wpis w księdze wieczystej“ (prowadzonej dla danej nieruchomości).
Z treści hipoteki dowiadujemy się również o kwocie hipoteki podanej w walucie, w jakiej został udzielony kredyt.
Hipoteka ustanowiona dla zabezpieczenia wierzytelności kredytowej obejmuje również ustawowe odsetki za opóźnienie w spłacie kredytu.
Przeczytaj: Wpisanie hipoteki do księgi wieczystej – poradnik krok po kroku
Czy można sprzedać nieruchomość obciążoną hipoteką?
W Polskim prawie cywilnym nie ma przepisów zakazujących zbywania nieruchomości obciążonych hipoteką, a wręcz art. 72 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (dalej: u.o.k.w.i.h) wskazuje, że:
niedopuszczalne jest zastrzeżenie, przez które właściciel nieruchomości zobowiązuje się względem wierzyciela hipotecznego, że nie dokona zbycia lub obciążenia nieruchomości przed wygaśnięciem hipoteki.
Przeczytaj: Zakup nieruchomości od syndyka – czy jest bezpieczny?
Czy hipoteka wygasa wraz ze sprzedażą nieruchomości?
Istotą hipoteki jest to, że wierzyciel hipoteczny (w tym przypadku bank) może dochodzić swoich praw, zaspokojenia (spłaty kredytu) z nieruchomości obciążonej hipoteką, bez względu na fakt, czyją stała się własnością z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi.
Osoba, która nabyła nieruchomość obciążoną hipoteką przejmuje zobowiązania pożyczkobiorcy.
Tak więc nabywając nieruchomość zwróćmy szczególną uwagę na wpisy w dziale IV księgi wieczystej, może się bowiem okazać, że przez zawierzenie „uczciwemu sprzedawcy” nabyliśmy nieruchomość wraz z hipoteką.
Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej
Spłata kredytu zabezpieczonego hipoteką pociąga za sobą wygaśnięcie hipoteki. W razie wygaśnięcia hipoteki, wierzyciel zobowiązany jest dokonać wszelkich czynności umożliwiających wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – art. 100 ustawy z dnia 6 lipca o.k.w.i.h.
W praktyce, dłużnik hipoteczny, po spłaceniu zaciągniętego kredytu występuje do banku, który udzielił mu kredytu, z wnioskiem o wydanie zaświadczenia stwierdzającego wygaśnięcie hipoteki.
Pozyskane z banku zaświadczenie jest podstawą do złożenia w Sądzie Rejonowym, Wydziale Ksiąg Wieczystych, wniosku o wykreślenie hipoteki (KW-WPIS).
Przeczytaj także: Wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – przykład wypełnienia
Podstawa prawna opracowania:
- Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym.