Elektroniczna księga wieczysta – kilka faktów

Zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece księgi wieczyste, jako publiczne rejestry prawne, są zakładane i prowadzone w postaci elektronicznej. Stało się to możliwe dzięki przeprowadzeniu tzw. migracji, czyli ręcznemu przeniesieniu treści ksiąg wieczystych prowadzonych w formie papierowej do systemu elektronicznego.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Numer elektronicznej księgi wieczystej
Elektroniczna księga wieczysta oznaczona została specyficznym numerem składającym się z trzech części:
- pierwsza część numeru księgi wieczystej to oznaczenie symbolu (kodu wydziału) Sądu Rejonowego, w którym prowadzona jest księga wieczysta;
- druga część numeru to numer księgi wieczystej starej, prowadzonej w wersji papierowej, uzupełniony cyframi (zerami) do ilości cyfr, których suma stanowi osiem;
- trzecia część numeru księgi wieczystej to jednocyfrowy numer kontrolny.
Poszczególne części numeru księgi wieczystej oddzielone są ukośnikami.
Przykładowy numer księgi wieczystej WA3M/00095878/5 odczytujemy w następujący sposób:
- WA3M – kod wydziału Sądu Rejonowego (część pierwsza numeru), który prowadzi daną księgę wieczystą,
- 00095878 – „stary numer księgi wieczystej” uzupełniony zerami (część druga numeru),
- 5 – cyfra kontrolna, wyliczana automatycznie (część trzecia numeru).
Budowa elektronicznej księgi wieczystej
Istotą elektronicznej księgi wieczystej jest jej nienaruszony model czterodziałowy. Dotychczas prowadzone w formie papierowej cztery działy księgi wieczystej otrzymały formę elektroniczną, bez zmiany ich modelu.
W formie elektronicznej księgi wieczystej przekształceniu uległ jedynie sposób prowadzenia księgi wieczystej.
Dotychczasowe łamy księgi papierowej, w formie elektronicznej księgi wieczystej zostały zastąpione rubrykami. Każdy z czterech działów księgi wieczystej składa się z rubryk, a te z kolei z podrubryk (zob. Działy księgi wieczystej – na co zwrócić uwagę).
Migracja ksiąg wieczystych do wersji elektronicznej
Przeniesieniem treści ksiąg wieczystych z formy papierowej do elektronicznej zajmowały się wyznaczone Sądy Rejonowe. Sądom tym pozostawiono czynności prowadzenia ksiąg wieczystych w formie elektronicznej.
Czynności przenoszenia treści księgi wieczystej prowadzonej w formie papierowej do księgi elektronicznej wykonywane były na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz.U.Nr 162,poz.1574 ze zm.).
Zmigrowane księgi wieczyste trafiały do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych.
Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych
W celu prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym Minister Sprawiedliwości stworzył i utrzymuje Centralną Informację Ksiąg Wieczystych (CIKW). CIKW realizuje swoje zadania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. System ten umożliwia dostęp do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych.
Zmigrowane i założone w formie elektronicznej księgi wieczyste można przeglądać w przeglądarce zamieszczonej na stronie internetowej: http://ekw.ms.gov.pl/.
Przeglądanie treści elektronicznej księgi wieczystej
Elektroniczne księgi wieczyste może przeglądać każdy, kto zna numer księgi wieczystej. Przeglądanie treści księgi wieczystej jest bezpłatne.
Jeżeli jesteśmy zainteresowani nabyciem nieruchomości, której numer jest nam nieznany, możemy skontaktować się z Sądem Rejonowym Wydziałem Ksiąg Wieczystych, właściwym dla miejsca położenia nieruchomości i poprosić o podanie numeru księgi wieczystej nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani.
Strona internetowa pod adresem http://ekw.ms.gov.pl/ umożliwia również złożenie wniosku o wydanie z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych następujących dokumentów:
- odpisu zwykłego księgi wieczystej, przedstawiającego ostatni stan wpisów w księdze wieczystej oraz wzmianki o wnioskach, skargach na orzeczenia referendarzy sądowych, apelacjach, skargach kasacyjnych i wszczęciu postępowań z urzędu,
- odpisu zupełnego księgi wieczystej, przedstawiającego ostatni stan wpisów w księdze wieczystej i wpisy wykreślone oraz wzmianki o wnioskach, skargach na orzeczenia referendarzy sądowych, apelacjach, skargach kasacyjnych i wszczęciu postępowań z urzędu,
- wyciągu z księgi wieczystej,
- zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej zawierające informację, że księga wieczysta o wskazanym przez wnioskodawcę numerze jest zamknięta (Rozp. Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych).
Wymienione odpisy, wyciągi i zaświadczenia wydawane przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych mają moc dokumentów wydawanych przez Sąd. Oznacza to, że samodzielnie wydrukowany dokument posiada moc dokumentu wydanego przez Sąd bez zaopatrywania go w pieczęć urzędową i podpis upoważnionego pracownika.
Pozyskanie w/w dokumentów z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych jest odpłatne. Aby dowiedzieć się, jak wygląda procedura pozyskania wspomnianych dokumentów zapoznaj się z artykułem „Odpis z księgi wieczystej – jak najszybciej uzyskać?„.
Elektroniczna księga wieczysta po adresie lub numerze działki
Aby poznać numer księgi wieczystej nieruchomości, której znany jest nam jedynie numer działki lub adres tejże nieruchomości możemy skorzystać z przeglądarki internetowej umieszczonej na stronie: https://ksiegiwieczyste.pl. Strona ta w swej treści jest bardzo przejrzysta. Umieszczona na stronie krótka „instrukcja obsługi” pozwala szybko i bezbłędnie odnaleźć szukaną księgę wieczystą interesującej nas nieruchomości.
Przeczytaj również: Jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki?
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych.
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym.