Zbiór dokumentów dla nieruchomości a księga wieczysta
Dla nieruchomości, które nie mają założonych ksiąg wieczystych albo których księgi zaginęły lub uległy zniszczeniu, prowadzi się we właściwych sądach rejonowych zbiory dokumentów.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Wejdź na Ksiegiwieczyste.pl
Sprawdź, jakie to proste!
Instytucja zbioru dokumentów została ustanowiona w 1946 r. w przepisach wprowadzających prawo rzeczowe i prawo o księgach wieczystych. Obecnie zbiory dokumentów są prowadzone w oparciu o rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 listopada 2013 r. w sprawie prowadzenia zbioru dokumentów dla nieruchomości, które nie mają założonych ksiąg wieczystych albo których księgi wieczyste zaginęły lub uległy zniszczeniu, oraz postępowania w tych sprawach.
Zbiory dokumentów przeznaczone są do składania wniosków i dokumentów dotyczących ograniczonych praw rzeczowych i ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomościami ujętymi w danym zbiorze. Zbiór dokumentów jest instytucją przejściową trwającą do czasu założenia księgi wieczystej dla nieruchomości.
Sposób prowadzenia zbioru dokumentów
Zbiór dokumentów (ZD) prowadzi się w sztywnych okładkach, na których umieszcza się nazwę sądu, nazwę gminy lub miasta oraz numer repertorium zbioru dokumentów (repertorium ZD). Okładki zbioru dokumentów powinny być zaopatrzone w przyczepki z mocnego papieru, wystające na dole, z uwidocznionym na nich oznaczeniem zbioru, w kolorze odróżniającym je od akt księgi wieczystej.
Do zbioru dokumentów załącza się w porządku chronologicznym, według chwili wpływu, dokumenty i inne pisma dotyczące zbioru. Poszczególne karty zbioru dokumentów numeruje się kolejno.
Złożenie dokumentów do zbioru dokumentów ma wszelkie skutki wpisu do księgi wieczystej z wyjątkiem przewidzianych w przepisach o rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, albowiem aby prawo rękojmi mogło zadziałać, stan prawny nieruchomości musi być ujawniony w księdze wieczystej.
Przeczytaj: Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych
Wniosek o wgląd do zbioru dokumentów oraz wniosek o wydanie odpisu lub zaświadczenia ze zbioru dokumentów
Zbiory dokumentów udostępniane są do wglądu tylko w obecności pracownika wyznaczonego przez prezesa sądu rejonowego lub przewodniczącego wydziału ksiąg wieczystych danego sądu.
Dokumentów złożonych do zbioru dokumentów nie wydaje się.
Odpisy dokumentów znajdujących się w zbiorze dokumentów wydaje się na wniosek zainteresowanego posiadającego interes prawny lub na żądanie sądu, prokuratora, notariusza, organu administracji rządowej oraz jednostki samorządu terytorialnego.
W przypadku złożenia wniosku o wydanie odpisu lub zaświadczenia ze zbioru dokumentów przez zainteresowanego, którego prawa nie są ujawnione w danym zbiorze, wnioskujący powinien wykazać interes prawny uzasadniając potrzebę pozyskania tych dokumentów.
Wniosek o wydanie odpisu lub zaświadczenia ze zbioru dokumentów lub z księgi zamkniętej, powinien posiadać wszelkie cechy pisma procesowego i zawierać w swej treści takie dane jak:
- oznaczenie sądu, do którego wniosek jest skierowany;
- imię, nazwisko oraz adres osoby składającej wniosek;
- oznaczenie rodzaju pisma – wniosek o wydanie odpisu lub zaświadczenia ze zbioru dokumentów (należy podać nr ZD np. 10, którym opatrzona jest nieruchomość w ewidencji gruntów i budynków);
- oznaczenie zbioru dokumentów (ZD… ujawnione w ewidencji gruntów i budynków) lub księgi wieczystej (księgi dawnej zamkniętej) niepodlegającej migracji;
- wskazanie ilości zaświadczeń oraz uzasadnienie potrzeby uzyskania zaświadczenia ze zbioru dokumentów;
- dowód wniesienia opłaty skarbowej – znaki opłaty skarbowej;
- informacja o sposobie wydania zaświadczenia ze zbioru dokumentów – odbiór osobisty bądź przesłanie pocztą;
- czytelny podpis wnioskodawcy albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.
Do wniosku o wydanie odpisu lub zaświadczenia ze zbioru dokumentów dołącza się załączniki wymienione w tym wniosku.
Zamknięcie zbioru dokumentów
Zamknięcie zbioru dokumentów posiada charakter czysto techniczny i dokonuje się go gdy:
- założono księgę wieczystą dla nieruchomości, dla której prowadzono zbiór dokumentów;
- prowadzenie zbioru dokumentów stało się bezprzedmiotowe;
- wynika to z orzeczenia sądu;
- przepisy odrębne tak stanowią.
W przypadkach zamknięcia zbioru dokumentów, na pierwszej stronie zbioru dokumentów zamieszcza się notatkę o jego zamknięciu oraz wskazuje się podstawę tej czynności, którą podpisuje i opatruje datą sędzia lub referendarz sądowy. Na okładce zamkniętego zbioru dokumentów zamieszcza się napis: „Zbiór zamknięty”.
Zbiór zamknięty dokumentów dotyczący nieruchomości, dla której założono księgę wieczystą, staje się częścią składową akt tej księgi. Nie dotyczy to przypadku, gdy księgę wieczystą założono dla części nieruchomości mającej urządzony zbiór dokumentów.
Przeczytaj również: Wgląd do akt ksiąg wieczystych – czym jest interes prawny?
Jak sprawdzić, czy dla nieruchomości jest prowadzony zbiór dokumentów?
Aby sprawdzić czy dla danej nieruchomości jest prowadzony zbiór dokumentów, należy w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej – właściwym dla miejsca położenia nieruchomości, pozyskać wypis z rejestru gruntów dla danej nieruchomości.
Jeżeli dana nieruchomość nie posiada założonej księgi wieczystej to na wypisie z rejestru gruntów, w rubryce: „Numer KW lub oznaczenie dokumentu”, powinien znaleźć się wpis: „ZD (np.) 12” (Zbiór dokumentów nr 12). Oznacza to, że dla tej nieruchomości w sądzie rejonowym właściwym dla prowadzenia księgi wieczystej, jest prowadzony zbiór dokumentów dla danej nieruchomości.
Osoba będąca właścicielem danej nieruchomości, otrzyma żądany wypis z rejestru gruntów po wylegitymowaniu się. Natomiast w przypadku, gdy wnioskujący o wypis z rejestru gruntów nie jest właścicielem nieruchomości, powinien wykazać interes prawny w tym zakresie. Składając wniosek do sądu rejonowego o założenie księgi wieczystej bądź wydanie zaświadczenia ze zbioru dokumentów należy podać numer ZD przypisany danej nieruchomości i ujawniony na wypisie z rejestru gruntów w rubryce „Numer KW lub oznaczenie dokumentu”.
Założenie księgi wieczystej a zbiór dokumentów
Założenie księgi wieczystej dla nieruchomości, dla której sąd rejonowy prowadzi zbiór dokumentów, jest dokonywane na podstawie wniosku zawierającego:
- oznaczenie nieruchomości, miejsca jej położenia, obszaru oraz sposobu korzystania z nieruchomości (wypis i wyrys z rejestru gruntów),
- wymienienie wszystkich uprawnionych, na których rzecz ma być wpisana własność oraz wskazanie ich adresów,
- powołanie tytułu własności (akt notarialny, akt własności ziemi itd.),
- wyszczególnienie ograniczonych praw rzeczowych obciążających nieruchomość lub ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością albo oświadczenie wnioskodawcy, że nie wie o istnieniu takich praw lub ograniczeń.
Jeżeli dla nieruchomości był prowadzony zbiór dokumentów, wniosek o założenie księgi wieczystej powinien wskazywać numer tego zbioru (ZD np. 10). Jeżeli zbiór dokumentów jest prowadzony przez sąd, który nie jest właściwy do założenia księgi wieczystej, sąd właściwy niezwłocznie zażąda nadesłania tego zbioru. Zbiór dokumentów (ZD) dotyczący nieruchomości, dla której założono księgę wieczystą, staje się częścią składową akt tej księgi.
Szczegółowe informacje w zakresie zakładania księgi wieczystej zawiera artykuł „Jak założyć księgę wieczystą?”
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 listopada 2013 r. w sprawie prowadzenia zbioru dokumentów dla nieruchomości, które nie mają założonych ksiąg wieczystych albo których księgi wieczyste zaginęły lub uległy zniszczeniu, oraz postępowania w tych sprawach.
Zdjęcie: Pixabay.com