Jak ustalić nowy numer KW na podstawie mapy?
Mówiąc o nowym numerze księgi wieczystej mamy na myśli numer księgi wieczystej zapisany w systemie informatycznym. Budowę nowego numeru księgi wieczystej określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
W paragrafie 10 w/w rozporządzenia czytamy:
”numer księgi wieczystej, na który składają się: czteroznakowy kod wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, w którym księga została założona, numer repertorium księgi wieczystej oraz cyfra kontrolna”.
Poszczególne elementy numeru oddziela się znakiem „/”.
Oznaczenia kodów Wydziałów Sądów Rejonowych określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
Na dzień dzisiejszy wszystkie księgi wieczyste prowadzone dotychczas w systemie papierowym zostały zmigrowane, co oznacza, że zostały przeniesione do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych prowadzonej w systemie elektronicznym. Wszystkie nowozakładane księgi wieczyste są prowadzone w systemie informatycznym.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Jak odnaleźć numer KW za pomocą mapy Polski?
Wiele osób, które chciałyby nabyć nieruchomość, którą zlokalizowały na mapie, boryka się z problemem jak znaleźć numer księgi wieczystej tej nieruchomości.
Dobrze jest bowiem przed ewentualnym przystąpieniem do transakcji nabycia nieruchomości poznać jej księgę wieczystą. Księga wieczysta stanowi swoisty rejestr praw związanych z nieruchomością. Prawa te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w obrocie prawnym nieruchomościami, jak i ewentualne pozyskanie kredytu hipotecznego.
Jednym ze sposobów dojścia do numeru księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości jest dotarcie do numeru działki poprzez skorzystanie z serwisu internetowego o nazwie GEOPORTAL360.pl. Po otwarciu strony https://geoportal360.pl/map/ i znalezieniu naszej działki na mapie (należy powiększać mapę do czasu aż pojawią się na niej granice działek), klikamy w jej obszar. Czynność ta wyzwala dodatkowe okienko zawierające dane administracyjne nieruchomości (np. numer działki, powierzchnia, TERYT, obręb, województwo, miasto, gmina).
W rozszyfrowaniu kodowanych danych pozwala tzw. Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju zwany w skrócie TERYT.
Jak odczytać TERYT i numer działki
Przykładowy TERYT – odczytany po kliknięciu „I” w działkę 241: 020304_2.0008.241. Cyfry oznaczają kolejno:
-
- 02 – województwo dolnośląskie,
- 03 – powiat głogowski,
- 04_2 – gmina Kotla,
- 0008 – obręb ewidencyjny Kulów,
- 241 – numer działki.
Posiadając numer interesującej nas działki możemy podjąć starania dojścia do numeru księgi wieczystej tej nieruchomości. Wybór sposobu dotarcia do numeru księgi wieczystej „naszej nieruchomości” należy do nas.
Jak odkryć numer działki w Internecie
Znając dane nieruchomości możemy skorzystać z jednego z serwisów internetowych, np.: https://ksiegiwieczyste.pl. System Ksiegi-wieczyste-online.pl umożliwia szybkie dotarcie do numeru księgi wieczystej po numerze działki oraz adresie nieruchomości.
Wpisując w serwisie numer działki, dla której szukamy numeru księgi wieczystej, podajemy jej cały adres administracyjny, odczytany na przykład z mapy serwisu internetowego GEOPORTAL360.pl.
Twórcy systemu Ksiegi-wieczyste-online.pl umieścili na swojej stronie bazę TERYTów, co znacznie ułatwia pracę przy wyszukiwaniu adresu nieruchomości.
Na stronie startowej systemu https://ksiegi-wieczyste-online.pl/ możemy wprowadzić numer działki, oczywiście łącznie z jej adresem administracyjnym, a następnie po uiszczeniu opłaty „odkryć” numer księgi wieczystej.
Jak odnaleźć numer działki w Sądzie
Szukając nowej księgi wieczystej dla nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani, możemy skorzystać ze wskazówki Ministerstwa Sprawiedliwości i ustalić numer księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości kontaktując się z Sadem Rejonowym, właściwym dla miejsca położenia nieruchomości.
W praktyce sądy nie zawsze udzielają informacji o numerach księgi wieczystej przez telefon.
Zazwyczaj, aby uzyskać numer księgi wieczystej korzystając z usługi wydziału ksiąg wieczystych, musimy złożyć stosowny wniosek.
We wniosku musimy wykazać interes prawny tzn. musimy tak uzasadnić nasz wniosek, aby wynikało z niego, że na podstawie określonych przepisów jesteśmy uprawnieni do otrzymania określonych danych, czyli w tym przypadku numeru księgi wieczystej, albo że dany organ zobowiązany jest wydać dokument zawierający dane osobowe.
Gdzie jeszcze możemy poznać numer księgi wieczystej
Aby pozyskać numer księgi wieczystej, możemy również skorzystać z zasobów Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
W tym przypadku podobnie jak w Sądzie Rejonowym, otrzymanie numeru księgi wieczystej może zależeć od wykazania się interesem prawnym do nieruchomości.
Art. 24.5 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia z dnia 17 maja 1989 r. stanowi bowiem, że
Starosta udostępnia dane ewidencji gruntów i budynków zawierające dane podmiotów, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt. 1, wydaje wypisy z operatu ewidencyjnego, zawierające takie dane, na żądanie:
1) właścicieli oraz osób i jednostek organizacyjnych władających gruntami, budynkami lub lokalami, których dotyczy udostępniany zbiór danych lub wypis;
2) organów administracji publicznej albo podmiotów niebędących organami administracji publicznej, realizujących, na skutek powierzenia lub zlecenia przez organ administracji publicznej, zadania publiczne związane z gruntami, budynkami lub lokalami, których dotyczy udostępniany zbiór danych lub wypis;
2a) operatorów sieci w rozumieniu ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 880, 1045, 1777 i 2281 oraz z 2016 r. poz. 903);
3) innych podmiotów niż wymienione w pkt. 1–2a, które mają interes prawny.
Dokumentem, na którym widnieje numer księgi wieczystej, jest wypis z rejestru gruntów danej nieruchomości.
Jak wynika z cytowanego zapisu, złożenie wniosku o wypis i wyrys z rejestru gruntów bez wykazania się interesem prawnym skutkować będzie tym, że owszem otrzymamy ten dokument, lecz rubryka „księga wieczysta” będzie pusta.
Foto: Fotolia