Księgi wieczyste po adresie lub numerze działki – jak znaleźć?
Treść interesującej nas księgi wieczystej możemy sprawdzić tylko wtedy, gdy znamy jej numer. Jak go zatem ustalić? W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Wejdź na Ksiegiwieczyste.pl
Sprawdź, jakie to proste!
Jak znaleźć numer księgi wieczystej przez Internet?
Pozyskanie numeru księgi wieczystej drogą urzędową jest dość skomplikowane i nie zawsze kończy się sukcesem. Znacznie prostszym i szybszym sposobem jest skorzystanie z ogólnopolskiej wyszukiwarki ksiąg wieczystych dostępnej pod adresem: https://ksiegiwieczyste.pl.
Wyszukiwarka ksiąg wieczystych umożliwia szybkie i sprawne wyszukanie księgi wieczystej po adresie nieruchomości lub numerze działki. Twórcy portalu Ksiegiwieczyste.pl przygotowali dla szukających numerów ksiąg wieczystych bardzo przyjazną stronę internetową. Już w czołówce strony informują o budowie numeru elektronicznej księgi wieczystej.
W sytuacji, gdy nie jest znany kod Sądu Rejonowego, w którym znajduje się księga wieczysta, można skorzystać z indeksu kodów zamieszczonych na pierwszej stronie wyszukiwarki. W części opisowej strony, dowiemy się o znaczeniu księgi wieczystej, o tym jaką pełni rolę w obrocie nieruchomościami oraz o tym, że zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece obowiązują następujące zasady:
- księgi wieczyste są jawne, tzn. że każdy, kto zna numer księgi wieczystej, może ją przeglądać. Zasada ta nie przekłada się na akta księgi wieczystej, które może przeglądać tylko osoba mająca interes prawny;
- domniemanie zgodności ze stanem prawnym – stan prawny ujawniony w księdze wieczystej jest zgodny z rzeczywistością;
- rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych – w razie niezgodności między stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według księgi wieczystej nabył własność lub inne prawo rzeczowe;
- pierwszeństwo praw wpisanych (ograniczone prawo rzeczowe wpisane do księgi wieczystej) – mają pierwszeństwo przed takimi prawami niewpisanymi do księgi.
Dane pozyskane dzięki serwisowi Ksiegiwieczyste.pl (dawniej Ekw.pl) są wiarygodne i odpowiadają danym zawartym w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Korzystając z serwisu https://ksiegiwieczyste.pl możemy liczyć, że za niewygórowaną opłatą w kilka minut dotrzemy do numeru księgi wieczystej nieruchomości na podstawie takich danych, jak adres nieruchomości lub numer działki.
Numer księgi wieczystej po adresie – jak znaleźć?
Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej po adresie nieruchomości dostępne jest pod adresem: https://ksiegiwieczyste.pl/PoAdresie.html.
W polach oznaczonych ramką wprowadzamy nazwę miasta, nazwę ulicy oraz numer budynku (opcjonalnie):
Pełny numer księgi wieczystej uzyskamy po kliknięciu w lupę, wskazaniu szukanej nieruchomości na liście wyników oraz uiszczeniu opłaty. Na ten moment koszt „odkrycia” jednego numeru KW wynosi 39,99 zł. Na stronie dostępne są pakiety większej liczby odkryć numerów KW – im większy pakiet, tym cena za odkrycie jest niższa. Opłatę za „odkrycie” numeru księgi wieczystej należy wnieść zanim zostanie nam „pokazany” numer księgi wieczystej.
Po odkryciu numeru księgi wieczystej możemy we własnym zakresie wyszukać elektroniczną księgę w zbiorach Centralnej Bazy Ksiąg Wieczystych prowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości (System Elektronicznych Ksiąg Wieczystych – Ekw.ms.gov.pl).
Z opinii moich znajomych wiem, że serwis jest uczciwy. W sytuacji, gdy w zbiorze serwisu nie ma księgi wieczystej, której poszukujemy, lub wyszukanie okazało się błędne, opłata, którą uiściliśmy zostanie nam zwrócona (w tym celu należy się skontaktować z obsługą serwisu).
Numer księgi wieczystej po numerze działki – jak znaleźć?
Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej po numerze działki dostępne jest pod adresem: https://ksiegiwieczyste.pl/PoNumerzeDzialki.html.
Wyszukiwanie rozpoczynamy od wprowadzenia w pole oznaczone ramką numeru działki (dokładniej mówiąc jest to identyfikator działki, nazywany również adresem administracyjnym działki) zbudowanego z ciągu cyfr, które precyzyjnie określają położenie działki w terenie:
Przykładowo, działka oznaczona numerem 147/8, położona w województwie dolnośląskim, gminie Kotla, obrębie ewidencyjnym Kulów będzie posiadała numer/identyfikator: 020304_2.0008.147/8, którego cyfry oznaczają kolejno:
- 02 – numer województwa,
- 03 – numer powiatu w województwie,
- 04_2 – numer gminy w powiecie,
- 0008 – numer obrębu ewidencyjnego w gminie,
- 147/8 – numer działki.
Serwis Ksiegiwieczyste.pl „podpowiada” jak znaleźć adres administracyjny działki – więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Księga wieczysta po numerze działki
Czy można ustalić numer księgi wieczystej drogą urzędową?
Aby poznać numer księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości, możemy rozpocząć jej „poszukiwania” od udania się do Starostwa Powiatowego, Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Tutaj, po złożeniu stosownego wniosku o pozyskanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów oraz uiszczeniu opłaty, otrzymamy ten dokument lecz bez numeru księgi wieczystej.
Aby otrzymać wypis i wyrys z rejestru gruntów z numerem księgi wieczystej, musimy wykazać się interesem prawnym dla nieruchomości. Nie zawsze chęć zakupu nieruchomości będzie dla urzędników przekonującym argumentem umożliwiającym otrzymanie numeru księgi wieczystej.
Innym sposobem pozyskania numeru księgi wieczystej nieruchomości, której numer działki jest nam znany, jest skontaktowanie się z Sądem Rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości i złożenie stosownego wniosku o pozyskanie numeru księgi wieczystej. We wniosku, podobnie jak w Wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, musimy wykazać interes prawny do nieruchomości.
Przeczytaj również: Księgi wieczyste online za darmo – co dokładnie jest bezpłatne?
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.
Foto: Pixabay.com