Centralna Baza Ksiąg Wieczystych – kilka faktów
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych tworzona była przez kilka lat w ramach projektu Nowa Księga Wieczysta. CBDKW została „zbudowana” poprzez przeniesienie treści ksiąg wieczystych prowadzonych w formie papierowej do systemu informatycznego.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Przeniesienie danych z ksiąg wieczystych prowadzonych w systemie papierowym, tzw. migracja ksiąg wieczystych, wykonywana była w 347 wydziałach ksiąg wieczystych (wszystkich w Polsce). W ten sposób powstał ogólnokrajowy zbiór ksiąg wieczystych, „spięty” w Centralną Bazę Danych Ksiąg Wieczystych.
Prace związane z migracją ksiąg wieczystych prowadzone były przez kilka lat. Jednocześnie wszystkim przenoszonym do systemu informatycznego księgom wieczystym nadawano nowy numer.
Nieodłącznym elementem nowego numeru było zachowanie numeru dotychczasowego (starego) uzupełnionego o czteroliterowo – cyfrowy numer – kodu Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego oraz o cyfrę kontrolną.
Przykład: jeżeli dotychczasowy numer księgi wieczystej dla nieruchomości położonej w gminie Wolsztyn, powiat Wolsztyn, stanowił: 2345, to nowy numer księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym będzie brzmiał: PO1E/00002345/4.
Należy zwrócić uwagę, że stary numer (zawarty pomiędzy ukośnikami) został uzupełniony o cztery zera, tak aby łączna ilość cyfr stanowiła osiem.
Obecnie wszystkie nowo zakładane księgi wieczyste są prowadzone w systemie informatycznym. Akta księgi wieczystej zakłada się z chwilą założenia księgi wieczystej.
Kody wydziałów ksiąg wieczystych zostały zawarte w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym (zob.: Gdzie znajdę nowy numer księgi wieczystej?).
Centralną Bazę Danych Ksiąg Wieczystych tworzy i utrzymuje Minister Sprawiedliwości.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Upublicznienie ksiąg wieczystych
Po kilku latach pracy nad formą informatyczną ksiąg wieczystych, 16 czerwca 2010 r. na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości uruchomiono portal publicznego dostępu do przeglądania ksiąg wieczystych. Portal obejmujący Centralną Bazę Ksiąg Wieczystych z chwilą udostępnienia w Internecie stał się publiczny, dostępny bezpłatnie dla każdego obywatela, któremu znany jest numer księgi wieczystej.
Jak dotrzeć do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych
Przeglądarka Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych została umieszczona na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (https://ms.gov.pl/) w menu Rejestry i ewidencje, podmenu Elektroniczna księga wieczysta, link Przeglądanie księgi wieczystej.
Alternatywnym sposobem dotarcia do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych jest wywołanie adresu http://ekw.ms.gov.pl/.
Czemu ma służyć upublicznienie ksiąg wieczystych?
Według Ministerstwa Sprawiedliwości przeglądarka ma ułatwić obywatelom szybkie dotarcie do niezbędnych informacji w sprawie nieruchomości. Przeglądarka nie może zaspakajać „ciekawości w zakresie stanu posiadania np. sąsiada”.
Powszechny dostęp do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych poprzez Internet, spełnia zasadę jawności ksiąg wieczystych, określoną w ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, art. 2 (Dz.U.1982 Nr 19 poz. 147 z późn. zmianami).
Księgi wieczyste są jawne. Nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę.
Przeczytaj: Jawność ksiąg wieczystych
Foto: Fotolia