Zakaz handlu w niedzielę – ograniczenia już od marca 2018 r.
To już pewne, Sejm uchwalił ustawę ograniczającą handel w niedzielę. Zakaz będzie wprowadzany stopniowo – od 1 marca 2018 r. tylko dwie niedziele w miesiącu będą handlowe (pierwsza i ostatnia).
Od 2019 r. handel będzie dozwolony tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 r. zakaz będzie obowiązywał we wszystkie niedziele poza ustawowo wskazanymi wyjątkami.
Sklepy będą również zamknięte, gdy w niedzielę handlową przypadnie święto. A to oznacza, że w niektórych miesiącach dojdzie do “kumulacji” niedziel wyłączonych z handlu. Na przykład, w kwietniu 2018 r. handlowa będzie tylko jedna niedziela – 29 kwietnia.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Wyjątki od ograniczenia handlu
Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w niedzielę przed Wielkanocą, a także w dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia. W Wigilię i Wielką Sobotę sklepy będą czynne do godziny 14:00.
Dodatkowo, w 2020 r. handlować będzie można również w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.
Podmioty wyłączone z zakazu
Na liście podmiotów wyłączonych z zakazu handlu znajdują się na m.in.:
- apteki,
- piekarnie, cukiernie, lodziarnie,
- małe, osiedlowe sklepy pod warunkiem, że za ladą stoi ich właściciel,
- sklepy na stacjach benzynowych, dworcach i lotniskach,
- sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami,
- stoiska przy cmentarzach.
Poprawka wniesiona przez Sejm wyłączyła z zakazu handlu sklepy internetowe.
Ustawa wywołuje w tym zakresie wiele pytań i niejasności. Dla przykładu – spod zakazu handlu w niedzielę wyłączono piekarnie, a przecież większość supermarketów i dyskontów prowadzi wypiek pieczywa na miejscu. Czy w takim przypadku sklepy te będą mogły handlować bez ograniczeń?
Grzywna za złamanie zakazu handlu
Za złamanie zakazu handlu w niedzielę Ustawa przewiduje karę grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.
Proces legislacyjny
Projekt ustawy trafił do Sejmu we wrześniu 2016 roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi między innymi NSZZ „Solidarność”. W trakcie prac nad ustawą przyjęto szereg poprawek.
Głosowanie w Sejmie odbyło się 24 listopada 2017 r. Za przyjęciem Ustawy głosowało 254 posłów (głównie PiS i Kukiz’15), przeciw było 156 posłów (głównie z PO i .Nowoczesnej), 23 wstrzymało się od głosu. Ustawa zostanie przekazana do Senatu – jeśli tu nie będzie żadnych poprawek trafi do podpisu Prezydenta.
Przebieg procesu legislacyjnego można analizować pod tym linkiem: LINK
Foto: Unsplash.com / Heidi Sandstrom