Wypis z kartoteki lokali – czym jest i jak uzyskać?
„Wypis z kartoteki lokalu” oraz „Zaświadczenie o samodzielności lokali” to dokumenty stanowiące podstawę sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Odrębna własność lokalu powstaje w momencie założenia księgi wieczystej dla danego lokalu.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Wejdź na Ksiegiwieczyste.pl
Sprawdź, jakie to proste!
Założenie księgi wieczystej wymaga sporządzenia przez notariusza umowy w formie aktu notarialnego i umieszczenia w nim wniosku wieczystoksięgowego o założenie księgi wieczystej. Niezbędnym załącznikiem do sporządzenia aktu notarialnego jest „Wypis z kartoteki lokali” udostępniony przez starostę oraz „Zaświadczenie o samodzielności lokalu” wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Notariusz, po sporządzeniu aktu notarialnego, przesyła sporządzony dokument wraz z załącznikami do Sądu Rejonowego Wydziału Ksiąg Wieczystych właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. Odrębna własność lokalu powstaje dopiero w momencie założenia księgi wieczystej dla tego lokalu.
Czym jest wypis z kartoteki lokali i kiedy jest potrzebny?
Wypis z kartoteki lokali jest dokumentem zawierającym informacje opisowe o samodzielnych lokalach znajdujących się w jednym budynku. Wypis z kartoteki lokali nie zawiera informacji o podmiotach, które władają tymi lokalami.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie prowadzenia księgi wieczystej w systemie teleinformatycznym informacje opisowe dotyczące lokalu ujawnia się w podrubryce 1.4.4 – dane o oznaczeniu lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość lub do którego przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Wypis z kartoteki lokali (lub wypis z rejestru lokali) jest dokumentem niezbędnym do oznaczenia lokalu w księdze wieczystej (lokalowej) oraz w księdze wieczystej założonej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Wypis z kartoteki lokali jest generowany z operatu ewidencyjnego prowadzonego przez starostę (Prawo geodezyjne i kartograficzne Art. 24).
Jakie informacje zawiera wypis z kartoteki lokali?
Wypis z kartoteki lokali zawiera w swej treści informacje opisowe – ewidencyjne o samodzielnych lokalach znajdujących się w jednym budynku. Danymi ewidencyjnymi dotyczącymi lokali są:
- identyfikator lokalu, na który składa się numer z krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju (TERYT), na który składają się: numer województwa, powiatu, gminy, obrębu ewidencyjnego, budynku, w którym znajduje się lokal oraz numer lokalu mieszkalnego,
- numer porządkowy lokalu w budynku;
- rodzaj lokalu, z rozróżnieniem na lokale mieszkalne i niemieszkalne;
- numer kondygnacji, na której znajduje się główne wejście do lokalu;
- pole powierzchni użytkowej lokalu wyrażone w m2 z precyzją zapisu do 0,01 m;
- pole powierzchni użytkowej pomieszczeń przynależnych do lokalu wyrażone w m2 z precyzją do 0,01 m wynikające z sumy pól pomieszczeń przynależnych;
- wykaz pomieszczeń przynależnych do lokalu z określeniem ich parametrów:
a) rodzaj pomieszczenia, np. strych, garaż,
b) identyfikator budynku, jeżeli pomieszczenie przynależne znajduje się w innym budynku niż lokal,
c) powierzchnia użytkowa pomieszczenia przynależnego; - oznaczenie dokumentu potwierdzającego własność, o ile lokal stanowi odrębny przedmiot własności;
- numer księgi wieczystej, o ile lokal stanowi odrębny przedmiot własności;
- adres lokalu, jeżeli został ustalony numer porządkowy budynku, w którym znajduje się lokal;
- jeżeli lokal stanowi odrębny przedmiot własności, wypis z kartoteki lokali zawiera oznaczenie jednostki rejestrowej lokalu.
Wypis z rejestru lokali (wypis z kartoteki lokali) jest dokumentem, który oprócz informacji zawartych w ewidencji odpowiednich dla lokali, zawiera również:
- nazwę organu wydającego wypis;
- oznaczenie sprawy według obowiązującego systemu kancelaryjnego;
- tytuł dokumentu – „Wypis z rejestru lokali”;
- nazwę województwa, powiatu, jednostki ewidencyjnej oraz nazwę i numer obrębu ewidencyjnego;
- numer jednostki rejestrowej, lokali;
- datę sporządzenia dokumentu;
- nazwisko i imię osoby, która sporządziła dokument, albo adnotacje o sporządzeniu dokumentu w sposób automatyczny;
- w przypadku wypisu sporządzonego w postaci elektronicznej – kwalifikowany podpis elektroniczny osoby reprezentującej organ albo kwalifikowany podpis elektroniczny osoby upoważnionej przez ten organ albo kwalifikowaną pieczęć elektroniczną urzędu obsługującego organ;
- w przypadku wypisu sporządzonego w postaci papierowej – podpis osoby reprezentującej organ albo osoby upoważnionej przez ten organ oraz datę złożenia podpisu.
Organ wydający dokument „Wypis z kartoteki lokali” opatruje go klauzulą o treści: „Dokument niniejszy jest przeznaczony do dokonywania wpisu w księdze wieczystej”.
Przeczytaj: Błędny metraż mieszkania w księdze wieczystej
Kto może uzyskać wypis z kartoteki lokali?
Wypis z kartoteki lokali może uzyskać na wniosek:
- osoba, która jest właścicielem nieruchomości, osobą lub jednostką organizacyjną władającą lokalem(ami), których dotyczy wniosek;
- jest organem administracji publicznej albo podmiotem niebędącym organem administracji publicznej realizującym zdania publiczne związane z gruntami, budynkami lub lokalami, których dotyczy wniosek;
- jest operatorem sieci w rozumieniu ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. z 2019r.poz.2410, z późn. zmianami.);
- jest operatorem systemu przesyłowego, systemu dystrybucyjnego oraz systemu połączonego w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. prawo energetyczne (Dz. U. z 2020r.poz. 833, z późn. zmianami);
- ma interes prawny w dostępie do danych objętych wnioskiem wynikającym z aktu prawnego (należy podać oznaczenie publikatora tego aktu oraz jednostki redakcyjnej tego aktu, jak również należy wskazać okoliczności faktyczne będące przesłankami zastosowania przepisu prawa materialnego).
Wniosek o wydanie wypisu z kartoteki lokali należy złożyć na formularzu „Wniosek o wydanie wypisu lub wyrysu z operatu ewidencyjnego”, udostępnionym przez Państwową Ewidencję Gruntów i Budynków (EGIB).
Wzór formularza wniosku stanowi Załącznik nr 4 do Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 28 lipca 2020r. (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, Poz. 1322 w sprawie wzorów wniosków o udostępnienie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego – można go POBRAĆ TUTAJ (strona 20).
Wnioskując o wydanie „Wypisu z kartoteki lokali” należy w formularzu, w sekcji „Przedmiot wniosku” umieszczonej pod numerem „8” zakreślić kwadrat przy treści ”Wypis z kartoteki lokali”:
Formularz należy wypełnić czytelnie, zgodnie z opisem poszczególnych pól wniosku, pamiętając o podaniu danych osobowych wnioskodawcy oraz o podpisie wniosku.
Wypełniając wniosek, w sekcji nr 12 „Postać dokumentów będących przedmiotem wniosku i sposób ich udostępniania” należy wskazać przez zakreślenie odpowiedniego kwadratu, w jaki sposób chcemy odebrać sporządzony przez urząd dokument:
- odbiór osobisty w siedzibie organu,
- wysyłka pod adres jak w nagłówku wniosku (bądź inny adres),
- inny sposób odbioru „Wypis z rejestru lokali”.
Do wniosku o udostępnienie dokumentu „Wypisu z kartoteki lokali” należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty skarbowej.
W przypadku ustanowienia pełnomocnictwa, do wniosku należy dołączyć pełnomocnictwo oraz dowód uiszczenia stosownej opłaty. Pełnomocnictwo powinno być złożone w oryginale, w wypisie lub potwierdzonej kopii. Kopia musi być notarialnie potwierdzona (nie może to być ksero).
Wniosek o wydanie wypisu z kartoteki lokali można złożyć w siedzibie urzędu Państwowej Ewidencji Gruntów i Budynków, właściwego dla miejsca położenia lokalu.
Wniosek o wypis z kartoteki lokalu można złożyć na kilka sposobów, tj.:
- listownie,
- osobiście w urzędzie, w którym znajduje się wydział geodezji (w zależności od gminy będzie to urząd miasta lub starostwo powiatowe),
- online za pośrednictwem Portalu Interesanta, o ile urząd daję taką możliwość, opatrując dokumenty kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym.
Ile kosztuje wypis z kartoteki lokali?
Wysokość opłat za udostępnienie materiałów z Państwowego Zasobu Geodezyjno-Kartograficznego określa Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, Tabela nr 11 (str. 103).
Cena dokumentu różni się w zależności od tego, jaką formę otrzymania tego dokumentu wybierze wnioskujący:
- za „Wypis z kartoteki budynków” albo „Wypis z kartoteki lokali” w postaci dokumentu elektronicznego należy uiścić 15 zł;
- za” Wypis z kartoteki budynków” albo „Wypis z kartoteki lokali” w postaci dokumentu drukowanego należy uiścić 20 zł.
W przypadku wysłania dokumentu pod wskazany we wniosku adres, wnioskodawca dodatkowo zostanie obciążony opłatą pocztową.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, urząd wystawiający dokument z Państwowego Zasobu Geodezyjno-Kartograficznego, przed jego wydaniem sporządza i podaje do wiadomości wnioskodawcy „Dokument obliczenia opłaty”, w którym podaje wysokość należnej do uiszczenia opłaty oraz podstawę prawną tej czynności.
Czas oczekiwania na wydanie dokumentu
Urząd, po otrzymaniu wniosku, poinformuje wnioskodawcę o czasie oczekiwania na sporządzenie dokumentu. Zazwyczaj, załatwienie sprawy następuje niezwłocznie po wniesieniu i opłaceniu wniosku do właściwego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Zdarza się, że z różnych powodów czas oczekiwania na załatwienie sprawy może się przedłużyć i trwać nawet do 30 dni.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie wzorów wniosków o udostępnienie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
licencji i Dokumentu Obliczenia Opłaty, a także sposobu wydawania licencji. - Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Foto: Pexels.com