Wypis aktu notarialnego – jak uzyskać?
Akt notarialny, jako dokument urzędowy, jest sporządzany przez notariusza w celu dokonania określonych czynności prawnych, dla których forma aktu notarialnego jest zastrzeżona pod rygorem nieważności.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Wejdź na Ksiegiwieczyste.pl
Sprawdź, jakie to proste!
Notariusz, jako osoba zaufania publicznego, sporządzając akt notarialny ma obowiązek czuwania nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których ujęta w akcie notarialnym czynność prawna może powodować skutki prawne.
Notariusz sporządza akt notarialny w oryginale, a strony ujęte w akcie notarialnym otrzymują wypisy tego aktu. Wypis aktu notarialnego posiada moc prawną oryginału, co oznacza, że może on stanowić podstawę wpisu w księdze wieczystej.
Oryginały aktów notarialnych są przechowywane w kancelarii notarialnej przez okres 10 lat. Po tym okresie akty notarialne są przekazywane do sądu rejonowego właściwego dla miejsca urzędowania kancelarii notarialnej.
Czym różni się wypis od oryginału aktu notarialnego?
W odróżnieniu od oryginału aktu notarialnego, wypis aktu notarialnego w nagłówku posiada napis informujący, że wydany dokument jest wypisem. Najczęściej, wypis aktu notarialnego w prawym górnym rogu arkusza posiada pieczęć o treści „WYPIS”.
Wypis aktu notarialnego jest dosłownym powtórzeniem oryginału, nie obejmuje on jednak wszelkich poprawek i przekreśleń znajdujących się w oryginale aktu notarialnego. Na końcu wypisu aktu notarialnego notariusz zaznacza, komu i kiedy wypis wydano.
Wszystkie arkusze wypisu aktu notarialnego są ponumerowane, parafowane i połączone w sposób uniemożliwiający odłączenie któregokolwiek arkusza bez uszkodzenia wypisu aktu notarialnego.
Wypisy aktów notarialnych, w odróżnieniu od oryginałów aktów notarialnych, mogą być wydawane poza miejscem ich przechowywania.
Wypis aktu notarialnego podpisuje notariusz i opatruje pieczęcią.
Kto może ubiegać się o wypis aktu notarialnego?
Zgodnie z ustawą z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (p.o.n), wypisy aktów notarialnych wydawane są osobom wskazanym w treści Art. 110:
§ 1. Wypisy aktu notarialnego wydaje się stronom aktu lub osobom, dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu, a także ich następcom prawnym.
§ 2. Za zgodą stron lub na podstawie prawomocnego postanowienia sądu okręgowego, w którego okręgu znajduje się kancelaria notariusza, wypis aktu notarialnego może być wydany także innym osobom. Sąd orzeka w tym przedmiocie w trybie postępowania nieprocesowego, po wysłuchaniu stron aktu notarialnego, jeżeli stawią się na wezwanie. Postanowienie sądu okręgowego nie podlega zaskarżeniu.
W celu otrzymania wypisu aktu notarialnego niezbędne jest wykazanie interesu prawnego przez wnioskodawcę poprzez złożenie stosownych dokumentów oraz prawidłowe wypełnienie podania o wydanie wypisu aktu notarialnego. Druk podania znajduje się w zakładce Wzory formularzy i wniosków.
Gdzie należy się udać, aby pozyskać wypis aktu notarialnego i czy uzyskanie wypisu wymaga złożenia stosownego wniosku?
W celu pozyskania wypisu aktu notarialnego należy poznać datę sporządzenia oryginału aktu notarialnego, albowiem od wieku aktu notarialnego zależy miejsce jego przechowywania.
Oryginały aktów notarialnych są przechowywane przez notariuszy przez okres 10 lat. Po tym okresie oryginały są przekazywane do archiwum sądu rejonowego, właściwego terytorialnie ze względu na położenie kancelarii notarialnej. Również w przypadku zaprzestania prowadzenia kancelarii notarialnej, akty notarialne sporządzone przez daną kancelarię są przekazywane do archiwum sądu rejonowego właściwego terytorialnie ze względu na miejsce urzędowania kancelarii.
W przypadku konieczności pozyskania wypisu aktu notarialnego, który został sporządzony w okresie do 10 lat, powinniśmy zwrócić się z wnioskiem do kancelarii notarialnej, w której był sporządzony akt notarialny.
W kancelarii notarialnej, po złożeniu wniosku o wydanie wypisu aktu notarialnego i dokonaniu stosownej opłaty, powinniśmy otrzymać wypis aktu notarialnego.
W sytuacji, gdy akt notarialny jest starszy niż 10 lat, wówczas powinniśmy złożyć stosowny wniosek o pozyskanie wypisu aktu notarialnego w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca położenia kancelarii notarialnej, w której był sporządzony oryginał aktu notarialnego.
Wniosek do sądu rejonowego należy złożyć na formularzu. Stosowny formularz można pobrać ze strony internetowej sądu rejonowego (np. „Podanie o wydanie wypisu z aktu notarialnego – TUTAJ). We wniosku należy wykazać interes prawny w zakresie pozyskania wypisu aktu notarialnego, określić sposób odbioru dokumentów oraz dokonać opłaty. Wniosek należy podpisać własnoręcznie.
Ile kosztuje wypis aktu notarialnego?
Za sporządzenie wypisu, odpisu lub wyciągu z aktu notarialnego lub innego dokumentu maksymalna stawka wynosi 6 zł za każdą rozpoczętą stronę. Za stronę uważa się tekst obejmujący nie mniej niż 25 wierszy (§ 12. 1-2. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej).
Przeczytaj również: Ile kosztują usługi notariusza?
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie.
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
Zdjęcie: Pixabay.com