Wycinanie drzew i krzewów – zmiany obowiązujące od 2017 r.
Od 1 stycznia 2017 r. prywatni właściciele nieruchomości mogą wycinać drzewa i krzewy rosnące na ich posesji bez konieczności posiadania zezwolenia. Pod jednym warunkiem – czynność ta nie może być związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Co jeszcze uległo zmianie?
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Kiedy zezwolenie nie jest potrzebne
Jak do tej pory każdy, kto chciał usunąć drzewo lub krzewy na własnym terenie, musiał postarać się o zezwolenie wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W tej chwili nie jest to już konieczne, ale spełnione muszą być jednocześnie dwa warunki:
- nieruchomość, na której rosną drzewa lub krzewy przeznaczone do wycięcia, musi być własnością osoby fizycznej,
- usunięcie ww. drzew lub krzewów nie może być związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W tej sytuacji żadne dodatkowe warunki (np. określony w ustawie obwód drzewa) nie są wymagane – każde drzewo lub krzew może być wycięte bez zezwolenia.
Zezwolenie nie jest również potrzebne, kiedy drzewa i krzewy usuwane są w przypadku przywracania gruntów nieużytkowanych na cele rolnicze.
Obowiązek uzyskania pozwolenia na usunięcie drzew lub krzewów nadal dotyczy przedsiębiorców oraz instytucji.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Zwiększony obwód drzew
Zmianie uległy wielkości obwodów drzew, których wycięcie nie wymaga zgody – również w przypadku wycinki na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Bez zezwolenia mogą być usunięte drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:
- 100 cm w przypadku gatunków szybkorosnących (topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego),
- 50 cm w przypadku pozostałych gatunków.
Dla porównania, do końca 2016 r. zezwolenie nie było konieczne w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekraczał 35 cm (w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego) albo 25 cm (w przypadku pozostałych gatunków drzew).
Wyjątek stanowią drzewa objęte dodatkową ochroną wynikającą z ustawy o ochronie przyrody – tzw. pomniki przyrody. Takich drzew nie można usunąć dopóki obowiązuje uchwała rady gminy obejmująca je tą specjalną formą ochrony przyrody.
Nowa kwalifikacja krzewów
Nowe przepisy zezwalają na wycięcie bez zezwolenia krzewu lub skupiska krzewów o powierzchni do 25 metrów kwadratowych. Zmiana jest znacząca, ponieważ do końca 2016 r. bez pozwolenia można było usunąć tylko takie krzewy, których wiek nie przekraczał 10 lat.
Podobnie, jak w przypadku drzew, wyjątek stanowią krzewy objęte specjalną ochroną wynikającą z ustawy o ochronie przyrody.
Opłaty – kiedy i ile?
Zgodnie z nowymi regulacjami, stawki opłat za usunięcie drzew i krzewów określane są przez gminy – w ramach podejmowanych przez nie uchwał.
Kluczowa zmiana dotyczy maksymalnej wysokości stawki opłaty, która nie może być wyższa niż 500 zł za 1 cm obwodu wycinanego drzewa oraz 200 zł za 1 metr kwadratowy wycinanych krzewów.
Łączna opłata za wycięcie drzewa wynika z pomnożenia stawki opłaty i liczby cm obwodu pnia drzewa, mierzonego na wysokości 130 cm.
Łączna opłata za wycięcie krzewu wynika z pomnożenia stawki opłaty i liczby metrów kwadratowych powierzchni gruntu zarośniętej usuwanymi krzewami.
Współczynnik lokalizacji drzewa czy krzewu nie jest już brany pod uwagę.
Warto podkreślić, że wzrosła liczba przypadków, kiedy opłaty nie będą naliczane. Mowa o sytuacji, gdy:
- obwód topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej, platanu klonolistnego na wysokości 130 cm nie przekracza 120 cm,
obwód pozostałych gatunków drzew na wysokości 130 cm nie przekracza 80 cm, - powierzchnia pokryta przez usuwany krzew lub skupisko krzewów nie przekracza 50 metrów kwadratowych gruntu.
Ponadto, opłaty nie będą pobierane jeżeli wycinka dokonywana jest w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania innego niż rolnicze, zgodnego z przeznaczeniem terenu, określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Kary finansowe
Kara wymierzana za nielegalne usuwanie drzew i krzewów wynosi równowartość opłaty za usunięcie drzewa i krzewu – w sytuacji, kiedy takie usunięcie było zwolnione z obowiązku uiszczenia opłaty. Do końca 2016 r. wysokość kary wynosiła dwukrotności tej opłaty.
Natomiast kara za wycięcie drzew i krzewów bez posiadania obowiązującego zezwolenia wynosi dwukrotność opłaty za usunięcie.
Więcej kompetencji w rękach rady gminy
Na mocy nowej ustawy rady gminy mogą w drodze uchwały określać wyjątki, w jakich konieczność posiadania zezwolenia na wycięcie drzew i krzewów nie będzie obowiązywać.
Wśród kryteriów, które mogą o tym decydować ustawa wymienia:
- gatunek drzewa lub krzewu,
- wiek drzewa lub krzewu,
- obwód pnia drzewa na wysokości 130 cm lub powierzchnia krzewu albo krzewów rosnących w skupisku,
- cel usunięcia drzewa lub krzewu – związany lub niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej,
- cechy nieruchomości – wpis do rejestru zabytków, położenie w pasie drogowym drogi publicznej, rodzaj użytku wynikający z ewidencji gruntów i budynków, określone przeznaczenie nieruchomości wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Dzięki temu gminy otrzymały możliwość dostosowywania poziomu ochrony zieleni i tym samym wynikających z tego wpływów finansowych do ich potrzeb.
Nowe zasady wynikają z uchwalonej w grudniu 2016 r. Ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach.
Foto: Fotolia