Co oznacza wpis w księdze wieczystej: Błędnie zmigrowana wzmianka
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym, każdy dział księgi wieczystej (są cztery działy księgi wieczystej) zawiera rubrykę ”wzmianka w księdze wieczystej”. Wymienione rozporządzenie określa również budowę wzmianki.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Budowa “wzmianki” w księdze wieczystej
Wprowadzona do księgi wieczystej wzmianka składa się z kodu wydziału, kolejnego numeru dziennika ksiąg wieczystych (dz.kw), którym został oznaczony wniosek, dwóch końcowych cyfr danego roku i numeru żądania.
Przykładowy zapis wzmianki: Dz.KW/P01E/2063/16/1 oznacza:
- Dz.KW/P01E – kod Wydziału Sądu Rejonowego,
- 2063 – kolejny numer dziennika ksiąg wieczystych,
- 16 – końcowe cyfry danego roku,
- 1 – numer żądania.
Z chwilą zarejestrowania przez pracownika sądu, złożonego przez notariusza bądź przez nas wniosku w dziale, którego dotyczy zawarte we wniosku żądanie, w odpowiednich polach „wzmianka” zamieszcza się wzmiankę o wniosku.
Jeżeli wniosek zawiera więcej żądań, w pola „wzmianka” wprowadza się tyle wzmianek, ile żądań zawiera wniosek.
Szczegółowe informacje na temat, w jakim polu elektronicznej księgi wieczystej zamieszczana jest wzmianka określa wspomniane wyżej rozporządzenie w § 70 – 73.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Co oznacza wpis “błędnie zmigrowana wzmianka”?
Pojęcie to pojawiło się wraz z cyfryzacją ksiąg wieczystych, którą zapoczątkowało przeniesienie treści ksiąg wieczystych prowadzonych w systemie papierowym do struktury ksiąg wieczystych prowadzonych w systemie informatycznym.
Przenoszeniem dotychczasowej treści ksiąg wieczystych do systemu informatycznego zajmowali się wykwalifikowani pracownicy sądów. Mimo wszystko, w trakcie migracji mogło dojść do omyłek. Dlatego wprowadzone do systemu treści z papierowych ksiąg wieczystych były i są kontrolowane przez kompetentnych pracowników sądu.
Mylnie wprowadzone informacje zwane usterkami są poprawiane przez Sąd z urzędu, z jednoczesnym wydaniem postanowienia o sprostowaniu usterek.
Może się zdarzyć, że po wywołaniu w systemie księgi wieczystej zawierającej usterkę, w rubryce ”wzmianka” na ekranie komputera pojawi się zapis „błędnie zmigrowana wzmianka”. Taki komunikat informuje nas, że faktycznie w rubryce „wzmianka” istnieje usterka.
Aby rozwiać wątpliwości o ewentualnym błędzie w rubryce „wzmianka” najlepiej skontaktować się z Sądem Rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości.
Przeczytaj także: Jak poprawić błąd w księdze wieczystej?
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym (Dz. U. z dnia 29 listopada 2013 r. Poz. 1411).
Foto: Fotolia