Wpis prawa najmu do księgi wieczystej
Zgodnie z Art. 16 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece w dziale trzecim księgi wieczystej, poza ograniczonymi prawami rzeczowymi, może być ujawnione również prawo osobiste lub roszczenie, do których należy m.in. prawo najmu nieruchomości.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Wejdź na Ksiegiwieczyste.pl
Sprawdź, jakie to proste!
Zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, księgi wieczyste prowadzi się dla nieruchomości w celu ustalenia stanu prawnego tej nieruchomości. Ujawnione w księdze wieczystej prawa, określające nieruchomość, są zawarte w czterech tematycznie uporządkowanych działach.
- Pierwszy z działów księgi wieczystej obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością.
- Drugi dział księgi wieczystej obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego.
- Trzeci dział księgi wieczystej przeznaczony jest do dokonywania wpisów dotyczących ograniczonych praw rzeczowych z wyjątkiem hipotek.
- Czwarty dział księgi wieczystej przeznaczony jest do wpisów dotyczących hipotek.
Funkcjonowanie prawa najmu reguluje art. 659-679, Ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380). Definicję umowy najmu określa art. 659 w/w ustawy, zgodnie z którym:
„Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.”
Kto może złożyć wniosek w sprawie ujawnienia najmu w księdze wieczystej?
Wniosek o ujawnienie w księdze wieczystej prawa (umowy) najmu może złożyć właściciel nieruchomości (wynajmujący) bądź najemca.
Wniosek o ujawnienie najmu składa się w wydziale wieczystoksięgowym Sądu Rejonowego, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości, na urzędowym formularzu KW-WPIS.
Wniosek o ujawnienie umowy najmu podlega opłacie skarbowej w wysokości 150 zł.
Do wniosku o ujawnienie umowy najmu w księdze wieczystej należy dołączyć umowę najmu zawartą pomiędzy stronami bądź pisemną zgodę wynajmującego na dokonanie wpisu w księdze wieczystej.
Sporządzona na piśmie umowa, podpisana przez strony, czy też zgoda wynajmującego na dokonanie wpisu w księdze wieczystej, winna być poświadczona przez notariusza.
Przeczytaj: Umowa najmu a umowa dzierżawy – różnice
Jakie są korzyści z ujawnienia umowy najmu w księdze wieczystej?
Ujawnienie w księdze wieczystej umowy najmu powoduje zwiększenie ochrony prawnej najemcy w sytuacji zbycia nieruchomości przez właściciela.
W myśl przepisów ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny, przyszły właściciel wstępuje w stosunek prawny z najemcą. Jeżeli zatem prawa najemcy zostały wpisane do księgi wieczystej, nie musi się on obawiać o to, że przyszły nabywca nieruchomości będzie dążył do wypowiedzenia zawartej umowy najmu z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.
Zgodnie bowiem z art. 678. § 2:
„Uprawnienie do wypowiedzenia najmu nie przysługuje nabywcy, jeżeli umowa najmu była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana”.
Ujawnienie w księdze wieczystej umowy najmu powoduje, że prawa wpisane w tej umowie mają pierwszeństwo przed prawami wprowadzonymi później, bądź przed prawami nie wpisanymi.
Ujawnienie umowy najmu w księdze wieczystej powoduje objęcie jej zasadą jawności materialnej ksiąg wieczystych, oznaczającą w ujęciu obecnego uregulowania prawnego, że księga wieczysta ujawnia rzeczywisty stan prawny nieruchomości, a więc że prawo wpisane do księgi rzeczywiście istnieje, i że prawo wykreślone nie istnieje.
Konsekwencją jawności ksiąg wieczystych jest brak konieczności poszukiwania jakichkolwiek dokumentów świadczących o faktycznie zawartej umowie najmu.
Ujawnienie umowy najmu w księdze wieczystej powoduje również objęcie jej rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych, co oznacza, że w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej, a rzeczywistym stanem prawnym, treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe.
Przeczytaj także: Jawność ksiąg wieczystych
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny, tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 380.
- Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.
Foto: Fotolia