Rozliczanie zakupu mieszkania w kosztach firmy
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wprowadzić mieszkanie do ewidencji środków trwałych, a co za tym idzie w znacznym stopniu obniżyć podatek dochodowy do zapłaty. Wartość początkowa nieruchomości stanowi bowiem podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych, czyli stopniowego ujęcia wydatku jako koszt uzyskania przychodów.
Kiedy można wprowadzić mieszkanie do ewidencji środków trwałych?
Trzeba mieć na uwadze, że całe mieszkanie można ująć w ewidencji środków trwałych tylko wtedy, gdy jest w całości wykorzystywane w działalności jako biuro, w celach handlowych, usługowych, magazynowych czy produkcyjnych. Drugą dopuszczalną opcją przeznaczenia mieszkania firmowego jest oddanie go do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Dodatkowo aby ująć składnik majątku jako środek trwały muszą być łącznie spełnione następujące warunki:
- nieruchomość stanowi własność lub współwłasność przedsiębiorcy,
- mieszkanie zostało nabyte lub zbudowane przez podatnika we własnym zakresie,
- w dniu przyjęcia do używania lokal jest kompletny i zdatny do użytkowania (w całości wykończony, a nowy właściciel dysponuje wszystkimi pozwoleniami i dokumentacją potrzebną do przyjęcia budynku do używania),
- przewidywany okres używania mieszkania w firmie jest dłuższy niż rok.
Wartość początkowa mieszkania
Wprowadzając mieszkanie do ewidencji środków trwałych należy przede wszystkim ustalić jego wartość początkową stanowiącą podstawę, od której dokonywane będą odpisy amortyzacyjne.
Wartość początkowa to cena nabycia mieszkania, czyli suma kwoty z dokumentu sprzedaży i wszelkich wydatków związanych z zakupem mieszkania, poniesionych przed dniem przekazania środka trwałego do używania. Są to zatem koszty ewentualnego remontu, prowizje dla pośredników nieruchomości, opłaty notarialne, sądowe czy prowizje bankowe i odsetki od kredytu naliczone przed dniem wprowadzenia lokalu do ewidencji środków trwałych. Czynni podatnicy VAT pomniejszają wartość początkową mieszkania o wartość podatku od towarów i usług, pod warunkiem, że przysługiwało im prawo do odliczenia VAT.
Po jakim czasie pełna wartość mieszkania zostanie ujęta w kosztach podatkowych?
Nieruchomość widniejąca w ewidencji środków trwałych stopniowo obniża nasz podatek dochodowy do zapłaty, poprzez naliczane odpisy amortyzacyjne. Proces ujęcia pełnej wartości mieszkania w kosztach podatkowych jest długotrwały. Wszystko zależy od zastosowanej metody amortyzacji i rocznej stawki amortyzacyjnej, wyznaczających jaką część wartości początkowej budynku możemy rozliczyć w danym roku kalendarzowym.
Pierwszy odpis amortyzacyjny zostaje naliczony w miesiącu następującym po miesiącu, w którym mieszkanie zostaje wprowadzone do użytkowania w działalności gospodarczej.
Mieszkanie powinno mieć przyporządkowany odpowiedni kod Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT). Budynki niemieszkalne przynależą do podgrupy 10 KŚT, a budynki mieszkalne do podgrupy 11 KŚT.
Do każdego kodu KŚT przyporządkowana jest odpowiednia roczna stawka amortyzacji. W większości przypadków dla budynków niemieszkalnych należy zastosować stawkę 2,5% (okres amortyzacji 40 lat), natomiast dla budynków mieszkalnych stawkę 1,5% (okres amortyzacji to niepełne 67 lat). Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku nieruchomości (mieszkalnych i niemieszkalnych) nie należy stosować jednorazowej stawki amortyzacji.
Kiedy przedsiębiorca może ustalić indywidualną stawkę amortyzacyjną?
W określonych przypadkach osoba prowadząca działalność gospodarczą ma prawo skorzystać z indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Jeżeli budynek mieszkalny zostaje pierwszy raz wprowadzony do ewidencji środków trwałych danego przedsiębiorcy to zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej będzie możliwe w dwóch przypadkach.
- Mieszkanie było użytkowane przez poprzedniego właściciela dłużej niż 60 miesięcy.
- Mieszkanie zostało ulepszone, czyli przebudowane, rozbudowane, zmodernizowane, zrekonstruowane lub zaadaptowane (osoba prowadząca działalność przed ujęciem lokalu w ewidencji środków trwałych poniosła nakłady o równowartości przynajmniej 30% wartości początkowej mieszkania).
Dla budynków niemieszkalnych pierwszy raz wprowadzanych do ewidencji środków trwałych danego przedsiębiorcy, możliwe będzie zastosowanie podwyższonej stawki amortyzacyjnej tylko wtedy, gdy budynek jest używany.
Przeniesienie do majątku firmowego mieszkania
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą bez przeszkód może przekazać prywatną własność na cele firmowe. Wystarczy sporządzić odpowiednie oświadczenie i ustalić wartość początkową nieruchomości.
Jeżeli właściciel mieszkania jest w posiadaniu faktury (niezależnie od tego, kiedy zakup miał miejsce) to jako wartość początkową lokalu należy przyjąć kwotę widniejącą na dokumencie księgowym.
W przypadku, gdy faktura została zagubiona, zniszczona lub osoba dokonująca wydatku o nią nie wystąpiła, trzeba będzie ustalić wartość rynkową, czyli cenę podobnej nieruchomości z uwzględnieniem jej stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego. W praktyce oznacza to znalezienie ofert sprzedaży podobnych mieszkań.
Dlaczego warto skorzystać z usług dedykowanej księgowej inFakt?
inFakt Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe świadczy usługi księgowe dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze zarejestrowane na terenie całej Polski, rozliczane na podstawie PKPiR lub ryczałtem.
Każdy może samodzielnie wybrać dedykowanego księgowego z bazy zawierającej opinie i oceny Klientów inFakt. Dedykowany księgowy przejmuje odpowiedzialność za rozliczenia, zajmuje się prowadzeniem księgowości, wszystkimi formalnościami oraz doradza w razie jakichkolwiek wątpliwości.
Dodatkowo Klienci inFakt otrzymują aplikację online, dzięki której wystawianie faktur jest szybkie i intuicyjne. Aplikacje mobilne powodują, że można robić to z każdego miejsca i w dowolnym czasie, wystarczy dostęp do internetu. Po wprowadzeniu numeru NIP kontrahenta, wszystkie jego dane pobierane są automatycznie z GUS, co może być przydatne w kontekście weryfikacji firmy.
Przesyłanie dokumentów kosztowych do dedykowanego księgowego zajmuje tylko chwilę – mogą to być skany lub zdjęcia zrobione w aplikacji mobilnej. Klienci inFakt mają stały dostęp do monitorowania swoich przychodów oraz zobowiązań wobec kontrahentów i państwa.
Autor tekstu: Karolina Szopa, Doradca ds. księgowości w inFakt
Foto: Pixabay.com