Ostrzeżenie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości – wpis w księdze wieczystej
Zgodnie z treścią Art. 74 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece:
„wierzyciel hipoteczny może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką, bez względu na ograniczenie odpowiedzialności dłużnika wynikające z prawa spadkowego”.
Art. 75:
“Zaspokojenie wierzyciela hipotecznego z nieruchomości następuje według przepisów o sądowym postępowaniu egzekucyjnym, chyba że z nieruchomości dłużnika jest prowadzona egzekucja przez administracyjny organ egzekucyjny”.
Z powyższego wynika, że w przypadku niespłacenia przez dłużnika w oznaczonym terminie długu, wierzyciel hipoteczny może złożyć wniosek do komornika o wszczęcie postępowania, które zaspokoi jego wierzytelność.
Aby jednak wierzyciel hipoteczny mógł złożyć taki wniosek, musi uzyskać tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności – tytuł wykonawczy (Art. 776 k.p.c.).
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Jak uzyskać tytuł egzekucyjny?
Spośród tytułów egzekucyjnych najkorzystniejszym dla wierzyciela jest akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji z obciążonej nieruchomości. W takim przypadku wystarczy złożyć do Sądu Rejonowego wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu.
Wierzyciel, który posiada taki akt notarialny, zaopatrzony w klauzulę wykonalności nie musi wytaczać dłużnikowi procesu o zapłatę długu.
Poza wymienionym przypadkiem, wierzyciel hipoteczny musi dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
Wpis ostrzeżenia o wszczęciu egzekucji z nieruchomości w księdze wieczystej
Aby mogło dojść do fizycznej egzekucji wierzytelności z nieruchomości dłużnika, wierzyciel musi złożyć wniosek do komornika. Do wniosku musi oczywiście dołączyć dokument opatrzony klauzulą wykonalności.
Komornik posiadając dokument opatrzony klauzulą wykonalności (akt notarialny, tytuł bankowy, inny dokument z klauzulą wykonalności) składa wniosek w Sądzie Rejonowym, wydział wieczystoksięgowy o dokonanie w księdze wieczystej wpisu „Ostrzeżenia” o wszczęciu egzekucji z nieruchomości obciążonej hipoteką.
Jednocześnie komornik wzywa dłużnika do zapłaty długu w ciągu dwóch tygodni (Art. 923-924 k.p.c.).
Nieruchomość ujęta w księdze wieczystej staje się zajęta przez komornika z chwilą doręczenia dłużnikowi wezwania do zapłaty długu.
Natomiast w sytuacji, gdy nie można było doręczyć wezwania dłużnikowi, nieruchomość zostaje zajęta z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej.
„W stosunku do każdego, kto wiedział o wszczęciu egzekucji, zajęcie nieruchomości powstaje z chwilą, gdy o wszczęciu egzekucji powziął wiadomość, chociażby wezwanie nie zostało jeszcze dłużnikowi wysłane, ani wpis w księdze wieczystej nie został jeszcze dokonany (Art. 925 k.p.c.)”. St. Rudnicki.
Nieruchomość objęta egzekucją pozostaje w zarządzie dłużnika, jednakże nie może on tą nieruchomością w żaden sposób rozporządzać, a najważniejsze, że nie może jej sprzedać.
Zgodnie z treścią art. 924 § 2. Kodeksu postępowania cywilnego:
„W przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego lub ukończenia egzekucji w inny sposób niż przez umorzenie, komornik składa wniosek o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o usunięcie wniosku o wszczęcie egzekucji ze zbioru dokumentów. Obowiązek poprawienia lub uzupełnienia wniosku spoczywa na komorniku”.
Przeczytaj: Jak wykreślić w księdze wieczystej wpis o wszczęciu egzekucji z nieruchomości?
Podstawa opracowania:
- Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.
- Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2016r. poz. 1822).
- St. Rudnicki – Ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Przepisy o postępowaniu w sprawach wieczystoksięgowych. Komentarz. Wydanie 6.
Foto: Fotolia