Od września 2017 wycena nieruchomości tylko przez rzeczoznawców majątkowych?
1 września 2017 r. wchodzi w życie Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowymi przepisami za samodzielną wycenę wartości nieruchomości możemy zostać ukarani grzywną w wysokości do 50 tys. zł. Jakie są fakty?
Wycena nieruchomości tylko przez uprawnionych rzeczoznawców?
Kontrowersje budzi treść art. 198 b., ust. 1, pkt. 1 znowelizowanej ustawy, który mówi:
“Kto dokonuje określenia wartości nieruchomości bez spełnienia warunku, o którym mowa w art. 174 ust. 7 – podlega karze grzywny w wysokości do 50 000 zł.”
Problem tkwi we właściwej interpretacji tego przepisu. Według ekspertów rynku nieruchomości oraz prawników oznacza on, że wymienionych czynności będą mogli dokonywać wyłącznie rzeczoznawcy majątkowi, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą lub są zatrudnieni u podmiotu, który świadczy usługi szacowania nieruchomości.
Tym samym, szacowanie wartości nieruchomości będzie za każdym razem wymagało udziału uprawnionego rzeczoznawcy majątkowego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dziś w większości przypadków (chociażby podczas wyceny wartości mieszkania czy domu w celu sprzedaży) czynność ta wykonywana jest samodzielnie przez właścicieli nieruchomości.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Kogo dotyczą wprowadzone zmiany?
Przepis, o którym mowa wyżej, może być dotkliwy szczególnie dla osób, które zobligowane są do składania oświadczeń majątkowych. Mowa m.in. o radnych, posłach, senatorach czy też sędziach, którzy składając oświadczenie muszą także podać wartość posiadanych przez siebie nieruchomości. Wprowadzona zmiana może prowadzić do kwestionowania prawidłowości sporządzonych oświadczeń.
Nowy przepis może dotknąć także zwykłego Kowalskiego, który za samodzielną wycenę wartości swojego domu czy mieszkania (np. w celu sprzedaży nieruchomości bądź w sprawach spadkowych) będzie mógł być ukarany wysoką grzywną.
Nadal jest to jednak kwestia interpretacji przepisu przez stosowne organy (np. Urząd Skarbowy).
Jakie jest stanowisko Ministerstwa?
Za wprowadzone zmiany odpowiedzialne jest Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Z tłumaczeń przedstawicieli resortu wynika, że zmiana ma mobilizować rzeczoznawców majątkowych do prowadzenia działalności zawodowej w formie prawnej, przewidzianej przez ustawę.
Ministerstwo nie popiera interpretacji przepisu dokonywanej przez prawników i ekspertów rynku nieruchomości, podkreślając, że zmiany dotyczą rzeczoznawców majątkowych.
Na stronie resortu możemy znaleźć następujące wyjaśnienia:
“Ustawa o gospodarce nieruchomościami reguluje m.in. zasady wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego i nie odnosi się do sytuacji, w których wartość nieruchomości deklarowana jest przez osoby prywatne na własny użytek. W takim przypadku każdy zainteresowany może korzystać z usług rzeczoznawców majątkowych, ale nie ma takiego przymusu.
Ustawa o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje sankcji dla osób, które podają wartość nieruchomości na własne potrzeby lub podczas wypełniania oświadczeń majątkowych, deklaracji podatkowych czy innych czynności. Osoby te nie sporządzają opinii o wartości nieruchomości w formie operatu szacunkowego, o której mowa w art. 156 ust. 1.”
Powyższy komunikat nie jest jednak wystarczający, nie stanowi wykładni prawa.
Pełna treść ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw dostępna jest TUTAJ.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Foto: Fotolia