Obowiązkowa rejestracja lokali na najem krótkoterminowy
Według informacji podanej w dzisiejszym wydaniu “Rzeczpospolitej” rząd planuje wprowadzić obowiązek rejestracji nieruchomości przeznaczonych na najem krótkoterminowy. W ten sposób zamierza walczyć z szarą strefą w branży hotelarskiej.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Lokale na najem krótszy niż 30 dni
Nowe przepisy mają dotyczyć nieruchomości, które podczas jednorazowego pobytu wynajmowane są krócej niż 30 dni – to one będą podlegać obowiązkom rejestracyjnym, kontrolnym i innym wynikającym z zapowiadanego rozporządzenia.
Oznacza to, że tzw. “mieszkania na doby” zostaną włączone do katalogu obiektów hotelarskich. Będą też musiały spełniać określone standardy (np. sanitarne, przeciwpożarowe) i tym samym gwarantować bezpieczeństwo swoim klientom.
Wobec tego powstaje pytanie, czy w związku ze zwiększeniem kontroli i wymagań właściciele nieruchomości “na doby” zwiększą ceny za ich wynajem?
Wynajem nieruchomości coraz popularniejszy
Nie ma oficjalnych statystyk informujących o tym, ile mieszkań przeznaczanych jest na wynajem – w tym krótkoterminowy. Powszechnie jednak wiadomo, że Polacy coraz częściej kupują nieruchomości w celach zarobkowych. Zwłaszcza, że inwestycje w nieruchomości wciąż traktowane są jako jedna z najbezpieczniejszych form lokowania swojego kapitału. Szacuje się, że co trzecie mieszkanie od dewelopera nabywane jest właśnie w celu późniejszego zarabiania na wynajmie.
“Mieszkania na doby” stanowią atrakcyjną alternatywę dla hoteli – kuszą niższą ceną turystów, pracowników w delegacjach czy też pracowników sezonowych. Przewagę nad hotelami zyskują dając swoim klientom większą prywatność, niezależność i nierzadko bardziej dopasowaną lokalizację (np. ze względu na odległość od miejsca pracy, atrakcji turystycznych czy dworca). Atrakcyjne mogą być również ze względu na rodzaj budynku, w którym się znajdują – np. kamienica, apartamentowiec czy po prostu zwykły blok mieszkalny.
O popularności tej formy najmu świadczy chociażby szeroka oferta lokali dostępna na portalach internetowych typu Airbnb czy Booking.com, które kojarzą klientów z wynajmującymi mieszkania. Najwięcej ofert pochodzi oczywiście z dużych miast (Warszawa, Kraków, Gdańsk, itp.) oraz miejscowości turystycznych.
Przeczytaj również: Mieszkanie z przetargu lub licytacji – jak tanio kupić nieruchomość?
Kiedy nastąpią zmiany?
Projekt rozporządzenia przygotowuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Według ustaleń “Rzeczpospolitej” jest on na etapie uzgodnień wewnętrznych i czeka na wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
Źródło: Rp.pl.
Zdjęcie: Justin Schüler – Unsplash.com