Jak się przygotować do spotkania z prawnikiem w sprawie dotyczącej nieruchomości?
Cennych rad na temat tego, jak przygotować się do spotkania z prawnikiem w sprawie dotyczącej nieruchomości, udziela nasz dzisiejszy gość – radca prawny, Pan Wojciech Sowiński:
Przede wszystkim, witam serdecznie Czytelników bloga Ksiegi-wieczyste.org. Nazywam się Wojciech Sowiński, jestem radcą prawnym z Bydgoszczy.
Na co dzień możesz mnie znaleźć w Internecie na moim blogu www.stanprawnynieruchomosci.pl. Wszystkich zainteresowanych problematyką transakcji dotyczących nieruchomości, porządkowania spraw właścicielskich oraz ciężarów i hipotek, zapraszam do odwiedzenia mojego bloga.
Dziś, dzięki gościnności pani Joanny chciałbym Ci dać kilka wskazówek, jak powinieneś się przygotować do spotkania z prawnikiem w sprawie dotyczącej nieruchomości.
Wiele osób ma obawy przed rozmową z prawnikiem. Nie czas i miejsce tutaj na szukanie przyczyn takiego stanu rzeczy. Jeśli chcesz dobrze się przygotować, aby jak najlepiej wykorzystać czas spotkania z prawnikiem to zapraszam do lektury niniejszego gościnnego wpisu.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Dokumenty dotyczące nieruchomości
Po pierwsze, na ile to możliwe postaraj się zebrać ze sobą możliwie kompletne dokumenty dotyczące nieruchomości.
Wśród nich – oczywiście o ile nimi dysponujesz – nie powinno zabraknąć:
- Odpisu księgi wieczystej – na początek, może być nawet bardzo stary lub przynajmniej zawiadomienie z Sądu Rejonowego o dokonaniu wpisu.
- Aktów notarialnych dotyczących nieruchomości.
- Postanowień sądowych: o stwierdzeniu nabycia spadku, o dziale spadku, o zniesieniu współwłasności, o nabyciu przez zasiedzenie.
- Innych dokumentów istotnych dla oceny stosunków właścicielskich: testament poprzedniego właściciela, jeśli dotąd nie prowadzono postępowania spadkowego (weź go, nawet jeśli nie ma w nim ani słowa o nieruchomości), Akt własności ziemi, dokumenty dotyczące prowadzonych postępowań sądowych lub administracyjnych dotyczących nieruchomości (np. wyrok zobowiązujący do wydania nieruchomości, dokumenty dotyczące rozgraniczenia nieruchomości lub wywłaszczenia).
Mając przygotowane dokumenty, znacznie ułatwisz prawnikowi szybkie przyswojenie sobie stanu faktycznego Twojej sprawy.
Co więcej, wielokrotnie może okazać się, że to co dla Ciebie wydawało się pozbawionym znaczenia szczegółem, dla prawnika starającego się rozwiązać Twój problem z nieruchomością, może okazać się podstawą do całej dalszej pracy.
Przemyśl, jak opisać nieruchomość
Nie zawsze ma to znaczenie przy danym problemie prawnym dotyczącym nieruchomości, ale zwykle możesz się spodziewać dość szczegółowych pytań dotyczących konkretnych faktów związanych z nieruchomością.
Wśród kwestii, które mogą mieć znaczenie dla sprawy, mogą pojawić się następujące pytania:
- Jaki jest rodzaj nieruchomości: czy jest to lokal (mieszkanie), budynek, grunt (budowlany, rolny, nieużytek)?
- Jakie są parametry nieruchomości: powierzchnia, stan utrzymania, ilość pomieszczeń lub pięter, sposób zagospodarowania?
- Kto obecnie korzysta z nieruchomości i w jaki sposób?
Czasem, np. przy sprawach dotyczących podziału nieruchomości gruntowej albo ustanowienia drogi koniecznej, dobrze jest przyjść z mapą nieruchomości i sąsiadujących z nią gruntów (na początek może być nawet odręczny szkic).
Cena nieruchomości
Bardzo istotną kwestią często jest również informacja o wartości nieruchomości.
Ten aspekt przekłada się na prowadzoną przez prawnika ocenę ryzyk prawnych przy Twoim problemie. Może mieć też znaczenie dla ustalenia stawki wynagrodzenia za usługę oraz wysokości opłat sądowych.
Przy niektórych rodzajach spraw, zwłaszcza przy postępowaniach spadkowych lub związanych ze współwłasnością, kwestia wartości nieruchomości może być kluczowa dla wyboru właściwego – najlepszego dla Ciebie – scenariusza dalszych czynności.
Wartość nieruchomości będzie również miała znaczenie przy sprawach dotyczących podatków, w tym podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze zbyciem nieruchomości oraz podatku od spadków i darowizn.
Oczywiście, w znakomitej większości przypadków nie musisz zlecać fachowej ekspertyzy co do wyceny nieruchomości (tzw. operatu szacunkowego sporządzanego przez rzeczoznawcę majątkowego). W Internecie, np. na popularnych serwisach aukcyjnych lub ogłoszeniowych, a także na stronach lokalnych pośredników nieruchomości, bez trudu ustalisz, ile podobne nieruchomości w Twojej okolicy są warte.
Najważniejsze – jeśli czujesz, że masz problem – nie zwlekaj!
Wielokrotnie kontaktują się ze mną Klienci, którzy dawno przeoczyli najkorzystniejszy dla siebie moment na zasięgnięcie porady prawnika. Znajdują się w sytuacji niemal bez wyjścia, np. przed perspektywą poświęcenia kilku lat na postępowania sądowe koncentrujące się wokół ich nieruchomości.
Gdyby nie jedno przeoczenie kilka lat wcześniej, mogliby uniknąć wielu kosztów i nerwów.
W sprawach majątkowych, a do takich z reguły zaliczają się sprawy z branży nieruchomości, jest właściwie jak ze zdrowiem: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego, w sprawach nieruchomości, nie postępuj pochopnie. Skonsultuj swoją decyzję lub sytuację z zaufanym radcą prawnym lub adwokatem.
Foto: Picjumbo.com
O Autorze
Wojciech Sowiński, Radca prawny z Bydgoszczy.
Specjalizuje się w problemach stanu prawnego nieruchomości, w tym własności i ograniczonych praw rzeczowych.
Dzięki bogatemu doświadczeniu, rozwiązując problemy potrafi spojrzeć na nie z bliskiej perspektywy: spadkobiercy, przedsiębiorcy, rolnika.
Autor bloga www.stanprawnynieruchomosci.pl.