Ile ważny jest odpis księgi wieczystej?

Jednym z niezbędnych dokumentów przy zawieraniu transakcji nabycia, zbycia nieruchomości, przeniesienia własności bądź dążenia do pozyskania kredytu jest aktualny odpis księgi wieczystej.
Księga wieczysta służy ustaleniu stanu prawnego nieruchomości. W przeszłości pisałam już o tym, jak wielkie znaczenie mają zapisy w poszczególnych działach księgi wieczystej. Zapisy te, począwszy od oznaczenia nieruchomości (położenia nieruchomości, jej adresu), danych właściciela, właścicieli poprzez prawa, roszczenia i ograniczenia aż do hipoteki, mogą ulegać zmianie w każdym czasie.
Jeszcze do niedawna w sytuacji, gdy akt notarialny w swej treści zawierał przeniesienie własności, a także w sytuacji, gdy dla danej nieruchomości nie była prowadzona księga wieczysta, notariusz miał obowiązek przesłać z urzędu sądowi właściwemu do prowadzenia ksiąg wieczystych wypis aktu notarialnego zawierający wniosek o wpis do księgi wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w terminie trzech dni od sporządzenia aktu (art. 92 ). W okresie tych trzech dni, nieuczciwy właściciel nieruchomości, mógł dokonać zbycia nieruchomości ponownie u innego notariusza.
Wyszukaj księgę wieczystą po adresie lub numerze działki.
Elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe
Uruchomienie systemu elektronicznych ksiąg wieczystych, a następnie obowiązek inicjowania postępowania wieczystoksięgowego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego przez notariuszy, znacznie przyczyniło się do ukrócenia nieuczciwych procedur.
Nowe uregulowania ujęte w art. 626 kodeksu postępowania cywilnego (obowiązujące od dnia 01.07.2016 r.) zobowiązują notariuszy, komorników oraz naczelników urzędów skarbowych do składania wniosków o wpis w księdze wieczystej wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Składane wnioski winny być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
Do wniosku dołączane są dokumenty stanowiące podstawę wpisu w księdze wieczystej, jeżeli zostały one sporządzone w postaci elektronicznej. W przypadku gdy dokumenty, na podstawie których poczyniono wpis, nie posiadają formy elektronicznej, notariusze, komornicy oraz naczelnicy urzędów skarbowych mają obowiązek przesłania tych dokumentów w terminie trzech dni od dnia złożenia wniosku o wpis w księdze wieczystej.
Elektroniczne postępowanie w zakresie ksiąg wieczystych pozwala na automatyczne przekazywanie informacji i zapisywanie ich w odpowiednim dziale księgi wieczystej. Notariusz niezwłocznie po dokonaniu czynności notarialnej, nie później niż w dniu sporządzenia aktu notarialnego, musi złożyć wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej za pośrednictwem systemu informatycznego.
Poprzez takie działania, wyeliminowany został proceder kilkakrotnego zbycia nieruchomości. Z chwilą skutecznego złożenia wniosku przez notariusza, naczelnika urzędu skarbowego, czy komornika w elektronicznym postępowaniu wieczystym, czyli z chwilą rejestracji wniosku o wpis w dzienniku ksiąg wieczystych, wzmianka o wniosku automatycznie ujawnia się w odpowiednim dziale księgi wieczystej.
Wzmianka wywołuje skutki określone w art. 8 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, tj. wyłącza rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych. Staranność wymaga, aby osoby sporządzające dokument zbycia/nabycia nieruchomości dysponowały aktualną wiedzą na temat stanu prawnego nieruchomości. Na pewno wiedzę taką daje na dzień dzisiejszy możliwość przeglądania i pozyskania elektronicznego odpisu księgi wieczystej na daną godzinę i minutę.
W praktyce możemy dysponować odpisem księgi wieczystej, który ma nawet kilka lat. Ważne jest, aby zapisy zawarte w odpisie księgi wieczystej były zgodne z rzeczywistością i nie uległy w minionych latach zmianie.
Przeczytaj: Odpis z księgi wieczystej – jak najszybciej uzyskać?
Przepisy ustawy nie wyznaczają okresu ważności odpisu księgi wieczystej. Istnieje jednak zasada, że taki odpis jest ważny trzy miesiące. Im starszy odpis księgi wieczystej, tym prawdopodobieństwo, że w księdze wprowadzono zmiany, jest większe. Na dzień dzisiejszy w każdej chwili, przed jakąkolwiek transakcją nabycia bądź zbycia nieruchomości, możemy wywołać na ekranie komputera interesującą nas księgę wieczystą i sprawdzić wprowadzone do niej zapisy. Zaleca się wywołanie odpisu zupełnego księgi wieczystej, a więc takiego który zawiera historię wpisów. W elektronicznej księdze wieczystej, wpisy wykreślone prezentowane są na szarym tle.
Foto: Pixabay.com