Ile się czeka na elektroniczny wpis do księgi wieczystej? Jak go przyspieszyć?
W zależności od tego, jak mocno obłożone są pracą Wydziały Ksiąg Wieczystych, na wpis do księgi wieczystej prowadzonej w systemie elektronicznym czeka się od kilku tygodni do nawet trzech miesięcy.
Wyszukaj księgę wieczystą po adresie lub numerze działki.
Wpis do elektronicznej księgi wieczystej następuje na wniosek właściciela, współwłaściciela, zarządcy bądź osoby, której prawo ma być wpisem dotknięte.
Wniosek o wpis składa się na formularzu KW-WPIS. Formularz KW-WPIS możemy pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości bądź jeżeli mamy tę możliwość, pobieramy go bezpośrednio z gabloty umieszczonej w Sądzie przy Wydziale Ksiąg Wieczystych.
Wypełniony wniosek wraz z załącznikami – dokumentami stwierdzającymi dokonanie czynności prawnej (np. akt notarialny, decyzje administracyjne), po uiszczeniu stosownej opłaty przedkładamy w sekretariacie Wydziału Ksiąg Wieczystych.
Formularz KW-WPIS wypełniamy w dwóch egzemplarzach. Jeden z egzemplarzy traktowany jest jako kopia, na której urzędnik Sądu potwierdza przyjęcie wniosku, wpisując datę przyjęcia wniosku do rozpatrzenia. Kopia wniosku stanowi dla wnioskodawcy dowód wniesienia wniosku do Sądu.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Z chwilą zarejestrowania wniosku o wpis w dzienniku ksiąg wieczystych, w dziale którego dotyczy zawarte we wniosku żądanie, w polu „Wzmianka” zamieszczona zostaje wzmianka o wniosku.
Wzmianka informuje zainteresowanego nabyciem nieruchomości, że dla danej księgi wieczystej złożono wniosek o wpis (bądź wykreślenie) i wniosek ten oczekuje na wprowadzenie.
W stosownym czasie, Sąd do którego złożyliśmy wniosek o wpis, na posiedzeniu niejawnym kontroluje ten wniosek oraz jego treść i formę załączonych dokumentów, jak również treść księgi wieczystej. W przypadku wystąpienia sprzeczności pomiędzy księgą wieczystą a dokumentem stanowiącym podstawę wpisu, Sąd nie może dokonać wpisu.
Jeżeli kontrola nie wykazuje żadnych nieprawidłowości Sąd wpisuje wniosek do księgi wieczystej. Z chwilą złożenia podpisu przez sędziego bądź referendarza sądowego, wpis staje się jednocześnie orzeczeniem Sądu.
O dokonaniu wpisu Sąd zawiadamia wnioskodawcę na piśmie.
Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, §8, w księdze wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, podpisany przez sędziego lub referendarza sądowego wpis uważa się za dokonany dopiero z chwilą jego zapisania w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych.
Przez podpis rozumie się dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone, służą do identyfikacji sędziego lub referendarza sądowego dokonującego czynności w systemie informatycznym.
Czy istnieje możliwość “przyspieszenia” wpisu w księdze wieczystej prowadzonej w systemie elektronicznym?
Nie jest mi znany sposób przyspieszenia wpisu w księdze wieczystej. Istnieje natomiast możliwość „przyspieszenia” wprowadzenia wzmianki.
Od niedawna, tj. od 01.07 2016 r., certyfikat nadany notariuszom, umożliwiający wyszukiwanie ksiąg wieczystych, przekształcił się w certyfikat do składania wniosków wieczystoksięgowych w systemie elektronicznych ksiąg wieczystych. Oznacza to, że notariusz nie później niż w dacie podpisania aktu notarialnego ma obowiązek złożenia wniosku do Sądu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Wzmianka o wniosku pojawi się natychmiast w danej księdze wieczystej.
Do 01.07.2016 r. wzmianka o wniosku mogła pojawić się w księdze wieczystej nawet po tygodniu od dnia zawarcia umowy sprzedaży. Tak długie oczekiwanie na pojawienie się wzmianki w rubryce ”wzmianka” mogło przyczyniać się do działań nie do końca zgodnych z prawem. Ta sama nieruchomość mogła być sprzedana nawet kilkakrotnie.
Dowiedz się, czym jest wpis do księgi wieczystej i jak go dokonać.
Foto: Kaboompics.com