Wgląd do ksiąg wieczystych – kto ma prawo?
Przez określenie „wgląd do ksiąg wieczystych” należy rozumieć przeglądanie ksiąg wieczystych w wersji elektronicznej przez osobę, której znany jest numer księgi wieczystej. Natomiast wgląd do dokumentów zawartych w aktach księgi wieczystej mają tylko osoby posiadające interes prawny, notariusze, prokuratorzy, organy administracji rządowej oraz jednostki samorządowe.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Kto może przeglądać księgę wieczystą?
W Polsce ustrój ksiąg wieczystych reguluje ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Natomiast kwestie szczegółowe reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym.
Postępowanie w sprawach dotyczących ksiąg wieczystych reguluje art. 621 – 626 Kodeksu Postępowania Cywilnego.
Art. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece określa, że księgi wieczyste są jawne oraz, że nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę. Oznacza to, że każdy kto zna numer księgi wieczystej może ją przeglądać.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Od lipca 2010 r. na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości https://ekw.ms.gov.pl/ upubliczniono Centralną Bazę Ksiąg Wieczystych stanowiącą ogólnokrajowy zbiór ksiąg wieczystych, prowadzonych w systemie teleinformatycznym. Oznacza to, że każdy kto ma dostęp do Internetu może bez wychodzenia z domu zapoznać się z treścią księgi wieczystej, której numer jest mu znany, może ją przeglądać, zapoznając się z wszystkimi jej czterema działami.
Co ważne, elektroniczną księgę wieczystą można przeglądać bezpłatnie.
Osoba przeglądająca księgę wieczystą ma do wyboru opcje przeglądarki:
- Przeglądanie zupełnej księgi wieczystej.
- Przeglądanie aktualnej księgi wieczystej.
W opcji „przeglądania zupełnej księgi wieczystej” natkniemy się na wpisy wykreślone i wpisy aktualne. Wpisy wykreślone będą prezentowane na szarym tle. Wpisy aktualne prezentowane będą na tle białym.
Opcja „przeglądanie aktualnej księgi wieczystej” to stan wpisów na dzień przegadania księgi. Tutaj nie natkniemy się na wpisy wykreślone, a więc nie będzie tutaj wpisów prezentowanych na szarym tle.
Kto może przeglądać akta księgi wieczystej?
Z chwilą zakładania księgi wieczystej zakładane są również akta księgi wieczystej.
Akta księgi wieczystej zawierają dokumenty oraz inne pisma dotyczące danej księgi wieczystej.
Zgodnie z art. 36.1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece:
- „Akta księgą wieczystych przechowuje się w sądzie”.
- „Akta księgi wieczystej może przeglądać, w obecności pracownika sądu, osoba mająca interes prawny oraz notariusz„.
- „Nie wydaje się dokumentów znajdujących się w aktach ksiąg wieczystych, jeżeli dokumenty te stanowią podstawę wpisu”.
- „Odpisy dokumentów znajdujących się w aktach ksiąg wieczystych wydaje się na żądanie osób mających interes prawny lub na żądanie sądu, prokuratury, notariusza, organu administracji rządowej albo jednostki samorządu terytorialnego”.
Odstępstw od powyższego nie ma. Co ma swoje minusy jeśli chodzi o obrót nieruchomościami. Nie mniej jednak kwestie ochrony danych zawartych w aktach przed dostępem osób niepożądanych wydają się tutaj istotniejsze. Dla prawidłowego i bezpiecznego obrotu nieruchomościami wystarczający jest dostęp do elektronicznej księgi wieczystej, a ten jest jawny i dostępny 24h na dobę.
Przeczytaj: Wgląd do akt ksiąg wieczystych – czym jest interes prawny?
Foto: Unsplash.com