Hipoteka przymusowa – wpis w księdze wieczystej
Hipoteka przymusowa jest ograniczonym prawem rzeczowym pełniącym rolę szczególnego środka egzekucyjnego, którego celem jest odzyskanie przez wierzyciela długu, poprzez obciążenie hipoteką nieruchomości będącej własnością dłużnika.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Istotę hipoteki przymusowej określa art. 109 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, który mówi, że:
„Wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym, określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym, może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika (hipoteka przymusowa)”.
Przymusowy charakter obciążenia, jakim jest hipoteka przymusowa, wyraża się tym, że podstawą i tytułem jego ustanowienia jest sam wniosek wierzyciela i tytuł wykonawczy stwierdzający wierzytelność, będący aktem władzy państwowej.
Innymi słowy, wierzyciel, który posiada tytuł wykonawczy, może w łatwy sposób obciążyć hipoteką nieruchomość swojego dłużnika bez jego zgody, a nawet wbrew niej.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Tytuł egzekucyjny – uprawnienie do odzyskania długu
Aby przeprowadzić wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej na nieruchomości dłużnika, należy przede wszystkim posiąść wiedzę na temat majątku dłużnika, a w szczególności:
- zdobyć wiedzę w zakresie posiadanych przez dłużnika nieruchomości,
- poznać numery ksiąg wieczystych tych nieruchomości,
- uzyskać tytuł wykonawczy (tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności), z którego będzie wynikało uprawnienie do odzyskania długu.
Tytuł egzekucyjny mogą stanowić:
- prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu orzeczenie sądu,
- ugoda sądowa lub wyrok sądu polubownego,
- orzeczenie referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu,
- inny dokument, który z mocy prawa podlega egzekucji sądowej,
- akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji.
Hipotekę przymusową uzyskać można również na podstawie:
- postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczenia,
- postanowienia prokuratora,
- decyzji administracyjnej, o ile przepisy szczególne tak stanowią, chociażby decyzja nie była ostateczna,
- dokumentu zabezpieczenia, o którym mowa w art. 3 pkt. 1 ustawy z dnia 11 października 2013 r. o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych (Dz. U. poz. 1289),
- zarządzenia zabezpieczenia określonego w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji albo zarządzenia zabezpieczenia określonego w ustawie, o której mowa w pkt. 4.
Klauzula wykonalności tytułu egzekucyjnego
Posiadając dokument będący tytułem egzekucyjnym musimy postarać się o opatrzenie tego dokumentu klauzulą wykonalności. Klauzulę wykonalności, po złożeniu stosownego wniosku, uzyskamy w sądzie, w którym sprawa o ustanowienie tytułu egzekucyjnego została zakończona (jest to sąd I lub II instancji).
We wniosku do sądu wnosimy o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi/nakazowi zapłaty z dnia ………w sprawie (tutaj podajemy sygnaturę pisma, wyroku sądu).
Wniosek opłacamy w kasie sądu. O wysokości opłaty zostaniemy poinformowani w sekretariacie sądu. Dokument stwierdzający uiszczoną opłatę dołączamy do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi/nakazowi.
Wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej
Posiadając dokument – tytuł egzekucyjny, opatrzony klauzulą wykonalności – możemy w Sądzie Rejonowym, właściwym dla miejsca położenia nieruchomości dłużnika, złożyć stosowny wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej nieruchomości będącej własnością dłużnika.
Wniosek o wpis hipoteki przymusowej składa się na formularzu KW- WPIS – „Wniosek o wpis w księdze wieczystej”, w części zatytułowanej “Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki”.
Do wniosku o wpis hipoteki przymusowej dołączamy tytuł wykonawczy opatrzony klauzulą wykonalności, opisany wyżej.
Dokument ten przekazujemy do Sądu Rejonowego w oryginale (nie w odpisie, wyciągu, kopii czy kserokopii).
Wniosek o ustanowienie hipoteki przymusowej podlega opłacie w wysokości 200 zł.
Należy pamiętać, aby dane osobowe ujęte we wniosku o wpis hipoteki przymusowej na nieruchomości dłużnika, były zgodne z danymi zawartymi w tytule wykonawczym.
Hipoteka przymusowa zostaje ustanowiona z chwilą jej wpisania do księgi wieczystej.
Przeczytaj także: Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – poradnik krok po kroku
Korzyści z ustanowienia hipoteki przymusowej
- Podczas prowadzenia egzekucji z nieruchomości, wierzyciele którzy dokonali ustanowienia hipoteki, są zaspokajani w kolejności wpisów hipotek.
- Wierzytelność hipoteczna jest uwzględniana w planie podziału kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości dłużnika zaraz po kosztach postępowania, należnościach alimentacyjnych oraz pracowniczych.
- W/w kolejność zaspokojenia długów, daje znaczna szansę na odzyskanie długu przez wierzyciela.
- Hipoteka zabezpiecza wierzytelność bez względu na to, czyją stała się własnością, oznacza to, że każdoczesny właściciel nieruchomości obciążonej hipoteką przymusową, staje się dłużnikiem.
- Hipoteka przymusowa nie wygasa z chwilą zbycia nieruchomości przez dłużnika.
- Zdarza się dość często, że dłużnik aby uniknąć spłacenia długu, będzie dążył do zbycia nieruchomości. Nawet, jeżeli mu się to uda, to wierzyciel będzie mógł domagać się spłacenia długu od nowego właściciela.
Opracowanie na podstawie:
- Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.
- St. Rudnicki, Przepisy o postępowaniu w sprawach wieczystoksięgowych. Komentarz, Wydanie 6.
- Ustawa z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Foto: Fotolia