Wzmianka w księdze wieczystej – co oznacza?
Według Wikipedii “wzmianka” to powiadomienie o pojedynczym fakcie lub wydarzeniu. Z pojęciem „wzmianka” spotykamy się również w księdze wieczystej.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Każdy dział księgi wieczystej zawiera rubrykę „Wzmianki”, i tak:
- w dziale I-O „Oznaczenie nieruchomości, “Wzmianka” znajduje się w rubryce oznaczonej numerem 1.1,
- w dziale I-Sp – „Spis praw związanych z własnością”, “Wzmianka” znajduje się w rubryce oznaczonej numerem 1.2,
- w dziale II – „Własność”, “Wzmianka” znajduje się w rubryce oznaczonej numerem 2.1,
- w dziale III – „Prawa, roszczenia i ograniczenia”, “Wzmianka” znajdują się w rubryce oznaczonej numerem 3.1,
- w dziale IV – „Hipoteka”, “Wzmianka” znajduje się w rubryce oznaczonej numerem 4.1.
Pojawienie się wpisu w polu „Wzmianka” oznacza, że do Sądu Rejonowego, Wydziału wieczysto księgowego wpłynął wniosek o wpis do księgi wieczystej, wniosek został zarejestrowany w dzienniku ksiąg wieczystych i opatrzony kolejnym numerem.
W tym samym dniu, godzinie i minucie, w odpowiednim dziale księgi wieczystej, w polu “Wzmianka”, wprowadzona zostaje treść samej wzmianki – w ten sposób, aby osoba przeglądająca księgę, mogła zorientować się w charakterze wzmianki oraz jej znaczeniu dla wyłączenia rękojmi wiary publicznej księgi wieczystej.
Postępowanie w zakresie składania wniosków o wpis do księgi wieczystej reguluje art. 626 kodeksu postępowania cywilnego.
Jeszcze do niedawna w polu “Wzmianka” można było wprowadzić tylko datę i godzinę, w której przyjęto wniosek o wpis do księgi wieczystej. Obecnie w elektronicznym systemie prowadzenia ksiąg wieczystych, w przypadku, gdy zachodzi konieczność wpisania w pojedynczym polu więcej niż jednego elementu wpisu lub adnotacji, pole to powtarza się w strukturze księgi wieczystej tyle razy, ile jest elementów wpisu.
Rozszerzenie pola “Wzmianka” (w internetowym systemie prowadzenia ksiąg wieczystych) pozwala na wprowadzenie do tego pola niemal całego wniosku o wpis do księgi wieczystej.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Wzmianka jako ostrzeżenie
Wg komentarza do ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, Stanisława Rudnickiego:
„wzmianka stanowi informację ostrzegającą o złożeniu niezałatwionego jeszcze wniosku o wpis, który po jego dokonaniu może zmienić treść księgi wieczystej w zakresie określonym żądaniem wniosku”.
Tak więc, informacja zawarta w polu “Wzmianka” jest ostrzeżeniem, że treść księgi wieczystej może być już nieaktualna lub w najbliższym czasie ulegnie zmianie. Pojawienie się wzmianki informuje nas, że do sądu wpłynął wniosek o wpis do księgi wieczystej, a sąd po rozpatrzeniu tego wniosku przyjmie ten wniosek bądź go odrzuci. Po przyjęciu wniosku przez sąd, wzmianka w księdze wieczystej zastąpiona zostanie właściwym wpisem.
Wprowadzenie do księgi wieczystej instytucji “Wzmianki” jest rozwiązaniem mającym na celu ochronę okresu pomiędzy przeniesieniem prawa własności, a ujawnieniem tego faktu w księdze wieczystej.
Z chwilą pojawienia się wzmianki w księdze wieczystej, zaufanie do treści księgi wieczystej powinno być ograniczone.
Przeczytaj: Moc wsteczna wpisu w księdze wieczystej
Zasada rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych
Jedną z zasad rządzącą księgami wieczystymi jest zasada rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Polega ona na tym, że w razie niezgodności między stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, treść księgi wieczystej rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według księgi wieczystej nabył prawo własności.
Rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych wyłącza wzmianka o wniosku, o skardze na orzeczenie referendarza sądowego o apelacji lub kasacji oraz ostrzeżenie dotyczące niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości (art. 8 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece).
Należy pamiętać, że wzmianka nie jest wpisem do księgi wieczystej, stanowi jednak bardzo ważną informację dla przyszłego nabywcy nieruchomości.
Rękojmia wiary publicznej jest wyłączona dopóty, dopóki wzmianka nie jest wykreślona.
Przeczytaj: Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2016r. poz. 790).
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. (DZ.U. z 2013r. poz. 1411).
- Ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Przepisy o postępowaniu w sprawach wieczystoksięgowych – Stanisław Rudnicki – Komentarz, Wydanie 6.
Foto: Fotolia