Odmowa wpisu w księdze wieczystej
Może się zdarzyć, że sąd wieczystoksięgowy oddali złożony wniosek o wpis do księgi wieczystej podając w uzasadnieniu brak podstaw do jego wprowadzenia z uwagi na braki merytoryczne lub formalne wniosku bądź przedwczesne jego złożenie.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Wejdź na Ksiegiwieczyste.pl
Sprawdź, jakie to proste!
Oddalenie wniosku o wpis do księgi wieczystej z uwagi na braki formalne
W przypadku, gdy wniosek zawiera braki formalne, tzn.:
- wnioskodawca złożył wniosek na niewłaściwym druku bądź złożył go odręcznie nie stosując żadnych druków,
- wnioskodawca nie uiścił od wniosku należnej opłaty,
wówczas sąd wieczystoksięgowy postępując zgodnie z Art. 130 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (k.p.c.), wzywa stronę postępowania do poprawienia bądź uzupełnienia wniosku w terminie tygodnia. Wezwanie powinno wskazywać wszystkie braki pisma oraz zawierać pouczenie o dalszym postępowaniu.
W przypadku, gdy wniosek nie zostanie poprawiony bądź uzupełniony we wskazanym terminie, wniosek zostaje zwrócony stronie.
Wniosek o wpis do księgi wieczystej złożony prawidłowo pod względem formalnym tj. –
- na urzędowym formularzu,
- opłacony zgodnie z ustawą z dnia z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych,
- zawierający niezbędne załączniki,
podlega rozpatrzeniu przez sąd wieczystoksięgowy w tzw. postępowaniu wieczystoksięgowym.
W przypadku, gdy wniosek o wpis do księgi wieczystej został ujęty w akcie notarialnym, nie jest wymagane złożenie tego wniosku na urzędowym formularzu.
Oddalenie wniosku o wpis do księgi wieczystej z uwagi na braki merytoryczne
Braki merytoryczne wniosku o wpis do księgi wieczystej, w odróżnieniu od braków formalnych, powodują oddalenie wniosku, co w konsekwencji doprowadza do niezałatwienia sprawy w oczekiwanym terminie.
Sąd wieczystoksięgowy rozpoznając wniosek o wpis, bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej.
Sąd rozpoznając wniosek o wpis do księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym bada również z urzędu zgodność danych wskazanych we wniosku z danymi wynikającymi z systemów prowadzących ewidencje powszechnych numerów identyfikacyjnych.
Ponadto sąd rozpoznając wniosek o zmianę oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, dokonuje z urzędu sprawdzenia danych wskazanych we wniosku i ujawnionego w księdze wieczystej oznaczenia nieruchomości z danymi katastru nieruchomości.
Stwierdzona przez sąd niezgodność danych określających nieruchomość stanowi przeszkodę do dokonania wpisu w księdze wieczystej, a złożony wniosek o wpis do księgi wieczystej zostaje oddalony.
Przeczytaj: Wpis do księgi wieczystej – co oznacza i jak go dokonać?
Inne powody oddalenia przez sąd wniosku o wpis do księgi wieczystej
Sąd oddala wniosek o wpis do księgi wieczystej jeżeli brak jest podstaw do dokonania tej czynności albo istnieją przeszkody do jego dokonania (Art. 626(9) k.p.c.).
Sąd oddala wniosek o wpis do księgi wieczystej w przypadku, gdy:
- powziął z urzędu wiadomość (z dokumentów będących w posiadaniu sądu) o braku podstaw do dokonania wpisu ujętego we wniosku,
- złożony na dokumencie – załączniku do wniosku, podpis nie został notarialnie poświadczony – Art. 31 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (u.o.k.w.i.h).
Jeżeli z dokumentów załączonych do wniosku wynika, że nastąpiła zmiana w prawie własności, a sąd dostrzeże niezgodność stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (Art. 626(13) § 1 k.p.c.) wówczas z urzędu dokona wpisu ostrzeżenia, a złożony wniosek o wpis do księgi wieczystej zostanie zwrócony wnioskodawcy (Art. 62613 § 1 k.p.c.).
Każda przeszkoda do dokonania wpisu w księdze wieczystej powoduje oddalenie złożonego wniosku.
Od postanowień sądu wieczystoksięgowego przysługuje odwołanie do sądu okręgowego.
Przebieg postępowania wieczystoksięgowego
Wnioski o wpis do księgi wieczystej rozpatrywane są przez sąd wieczystoksięgowy na posiedzeniu niejawnym w postępowaniu wieczystoksięgowym.
Postępowanie wieczystoksięgowe posiada swoje uregulowania prawne w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, dział III Sprawy z zakresu prawa rzeczowego, rozdział VI postępowanie wieczystoksięgowe.
Sprawy w postępowaniu wieczystoksięgowym rozpoznawane są na posiedzeniu niejawnym sądu. Uczestnikami postępowania są oprócz wnioskodawcy również osoby, których prawa zostały wykreślone lub obciążone oraz na rzecz których wpis ma nastąpić.
Wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej może złożyć właściciel nieruchomości, użytkownik wieczysty, osoba, na rzecz której wpis ma nastąpić albo wierzyciel, jeżeli przysługuje mu prawo, które ma być wpisane w księdze wieczystej. W przypadku spraw dotyczących obciążeń podatkowych wniosek może złożyć organ do tego uprawniony.
O kolejności wniosku o wpis rozstrzyga chwila wpływu wniosku do właściwego sądu. Za chwilę wpływu wniosku uważa się godzinę i minutę, w której w danym dniu wniosek wpłynął do sądu. Wnioski, które wpłynęły w tej samej chwili, są uważane za złożone równocześnie.
Z chwilą wpłynięcia do sądu wniosku o wpis, wniosek ten zostaje zarejestrowany w dzienniku ksiąg wieczystych i opatrzony kolejnym numerem. Niezwłocznie po zarejestrowaniu wniosku w dzienniku ksiąg wieczystych zaznacza się w odpowiednim dziale księgi wieczystej numer wniosku (wzmianka o wniosku).
Przeczytaj również: Cofnięcie wniosku o wpis w księdze wieczystej
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece
- Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego
- Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych
Zdjęcie: Pixabay.com