Jak wykreślić w księdze wieczystej wpis o wszczęciu egzekucji z nieruchomości?
Wpis o wszczęciu egzekucji z nieruchomości jest konsekwencją niespłaconego długu, kredytu zaciągniętego przez dłużnika względem wierzyciela.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Jak powstaje wpis o wszczęciu egzekucji z nieruchomości
Umieszczony w Dziale III księgi wieczystej wpis o wszczęciu egzekucji z nieruchomości jest wpisem dokonanym przez sąd wieczystoksięgowy na wniosek komornika sądowego.
Zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym. Do podstawowych zadań należących do komornika należy m.in. wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne. W przypadku, gdy dłużnik nie reaguje na postanowienie sądu i nie spłaca swoich zaległych zobowiązań wobec wierzyciela, ten może powierzyć ściągnięcie długu komornikowi.
Komornik, jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania do zapłaty długu, składa do sądu wieczystoksięgowego, właściwego do prowadzenia księgi wieczystej, wniosek o wpis o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów, wraz z odpisem wezwania do zapłaty.
Sąd wieczystoksięgowy, po otrzymaniu od komornika wniosku o wpis do księgi wieczystej, dokonuje w Dziale III wskazanej księgi wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości.
Kto powinien złożyć wniosek o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji
W przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego lub ukończenia egzekucji w inny sposób niż przez umorzenie, komornik składa do sądu wniosek o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o usunięcie wniosku o wszczęcie egzekucji ze zbioru dokumentów. Obowiązek poprawienia lub uzupełnienia wniosku spoczywa na komorniku (Art. 924 K.p.c.). Przepis ten ma zastosowanie do spraw egzekucyjnych wszczętych po 3 maja 2012 r.
W jakich sytuacjach sąd może umorzyć postępowanie egzekucyjne?
Sąd może wydać postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego: z mocy prawa, z mocy urzędu oraz na wniosek wierzyciela.
Umorzenie postępowania egzekucyjnego z mocy prawa może nastąpić w sytuacji, gdy:
- komornik zawiesił postępowanie egzekucyjne na okres jednego roku, a wierzyciel nie złożył wniosku o jego odwieszenie,
- dłużnik ogłosił upadłość, a postanowienie o upadłości uprawomocniło się.
Umorzenie postępowania egzekucyjnego z urzędu następuje wskutek postanowienia wydanego przez organ egzekucyjny. Najczęściej do umorzenia postępowania egzekucyjnego dochodzi wówczas, gdy dłużnik nie posiada żadnego majątku, a wynik postępowania w sprawie ściągnięcia długu nie rokuje nawet pokrycia kosztów postępowania komorniczego.
Z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego może wystąpić wierzyciel. Może to zrobić również osoba, przeciwko, której toczy się postępowanie egzekucyjne, chociaż w rzeczywistości osoba ta nie jest dłużnikiem.
Umorzenie komorniczego postępowania egzekucyjnego nie oznacza zakończenia sprawy o odzyskanie pieniędzy i anulowanie długu.
Umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, lecz nie pozbawia wierzyciela możności wszczęcia ponownej egzekucji, chyba że z innych przyczyn egzekucja jest niedopuszczalna. Umorzenie postępowania egzekucyjnego nie może naruszać praw osób trzecich (Art. 826 K.p.c.).
Przeczytaj: Ostrzeżenie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości – wpis w księdze wieczystej
Co zrobić, gdy komornik pozostaje bierny?
Jakie czynności może wykonać właściciel nieruchomości w przypadku, gdy zostało wydane prawomocne postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości, a działania komornika w zakresie wykreślenia w księdze wieczystej wpisu o wszczęcie egzekucji z nieruchomości są opieszałe?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, komornik w stosunku do spraw wszczętych po 3 maja, 2012 r., co do których zostało wydane prawomocne postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości, może złożyć wniosek do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości.
W przypadku, gdy komornik nie podejmie stosownych działań zmierzających do wykreślenia z treści księgi wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości, zainteresowany – właściciel nieruchomości powinien zwrócić się do komornika z wnioskiem o wszczęcie postępowania zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Jeżeli, pomimo ponagleń ze strony właściciela nieruchomości obciążonej wpisem, komornik pozostanie niewzruszony i nie poczyni żadnych kroków w sprawie, właściciel nieruchomości obciążonej wpisem może podjąć starania załatwienia sprawy osobiście.
W tym celu powinien zwrócić się do komornika z wnioskiem o wydanie odpisu prawomocnego postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości. Właściciel nieruchomości – po otrzymaniu od komornika odpisu orzeczenia (nie kopii!), może w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości, złożyć na urzędowym formularzu, wniosek o wykreślenie wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości (Art. 626, ust. 2 § 5. K.p.c.).
Do wniosku o wykreślenie wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości należy dołączyć odpis prawomocny postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości.
Jaki jest koszt wykreślenia takiego wpisu?
Wniosek o wykreślenie wpisu o wszczętej egzekucji wymaga wniesienia opłaty sądowej w wysokości 30 zł (Art. 46 w związku z art. 44 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
Przeczytaj również: Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – poradnik krok po kroku
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego.
- Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji.
Zdjęcie: Unsplash.com