Zmiana właściciela nieruchomości – wpis do księgi wieczystej
W myśl przepisów, sądy, administracje rządowe i notariusze, niezwłocznie po ustanowieniu własności na rzecz obywateli przekazują o tym fakcie informację do sądu wieczystoksięgowego, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. Sąd z urzędu dokonuje w księdze wieczystej wpisu ostrzeżenia o zmianie właściciela. Z tą chwilą treść księgi wieczystej nie jest zgodna z rzeczywistym stanem prawnym.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Aby ta zgodność mogła zaistnieć, osoba, która nabyła spadek bądź odziedziczyła nieruchomość, musi wystąpić do sądu z wnioskiem o ujawnienie swego prawa w księdze wieczystej.
Zgodnie z art. 35 ustawy o księgach wieczystych i hipotece:
każdy obywatel, który nabył nieruchomość bądź odziedziczył nieruchomość w spadku, ma obowiązek ujawnienia swego prawa w księdze wieczystej.
Czynność tę pod groźbą kary grzywny powinno się wykonać niezwłocznie po uzyskaniu dokumentu własności.
Kiedy dochodzi do zmiany właściciela nieruchomości?
Do zmiany właściciela nieruchomości dochodzi najczęściej w sytuacjach:
- nabycia nieruchomości na podstawie aktu notarialnego,
- dziedziczenia (akt poświadczenia dziedziczenia),
- stwierdzenia nabycia spadku w postępowaniu sądowym.
Dlaczego tak ważne jest ujawnianie nabytego prawa w księdze wieczystej?
Otóż zachowanie zgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym służy nie tylko właścicielowi nieruchomości. Może się bowiem zdarzyć, że na skutek zaniechania ujawnienia w księdze wieczystej prawa własności, osoba trzecia poniosła szkodę. W takich sytuacjach to właściciel nieruchomości, ze względu na swoją opieszałość, ponosi pełną odpowiedzialność za tę szkodę.
Przeczytaj: Tytuł prawny do nieruchomości – rodzaje i skutki prawne
Wniosek o wpis do księgi wieczystej
Będąc w posiadaniu dokumentów świadczących o tym, że jesteśmy właścicielami danej nieruchomości, możemy rozpocząć starania o wprowadzenia wpisu w księdze wieczystej.
Wniosek do sądu wieczystoksięgowego o zmianę właściciela składamy na formularzu KW-WPIS. Do wniosku dołączamy w oryginale dokument własności np. prawomocne orzeczenie o nabyciu spadku.
Formularz KW-WPIS otrzymamy w wydziale wieczystoksięgowym, bądź możemy wydrukować go w domu korzystając z rządowej strony internetowej – sekcja Formularze.
Opłata za ujawnienie właściciela w księdze wieczystej na wniosek właściciela wynosi 200 zł.
W przypadku nabycia nieruchomości i sporządzenia aktu notarialnego przed notariuszem, zawiadomienie o nabyciu nieruchomości złoży za nas notariusz.
Od 1 lipca 2016 r. notariusze mają bezpośredni, elektroniczny dostęp do ksiąg wieczystych. Mają obowiązek wprowadzania informacji o dokonanych sprzedażach i nabyciach nieruchomości za pomocą wpisów elektronicznych. Przekazują więc informację do sądów wieczystoksięgowych drogą informatyczną. Z chwilą przekazania informacji do sądu wieczystoksięgowego, informacja o nabyciu nieruchomości ukazuje się w danej księdze wieczystej w rubryce „Wzmianka”. Tego typu „przyspieszenie” chroni przyszłego nabywcę przed nieuczciwym sprzedającym.
Przeczytaj: Jak dopisać współwłaściciela do księgi wieczystej?
Foto: Fotolia