Mieszkanie dla Młodych – nabór wniosków od stycznia 2017 r.
Od 2 stycznia 2017 r. ponownie rusza nabór wniosków o dofinansowanie z programu “Mieszkanie dla Młodych”. Wysokość kwoty do rozdysponowania to 373 mln zł. Jest to druga część puli pieniędzy przeznaczonych na dopłaty w 2017 r.
Jak do tej pory zainteresowanie programem “MdM” było ogromne. Nic dziwnego, dla wielu osób możliwość skorzystania z pomocy państwowej to jedyna szansa na zakup własnego mieszkania. Środki przeznaczone na 2016 r. zostały wyczerpane już w marcu. Do lipca można było się jeszcze starać o dofinansowanie z pierwszej części puli pieniędzy przewidzianych na 2017 rok. W kolejnych miesiącach przyjmowanie wniosków zostało wstrzymane.
Ponieważ program cieszy się dużą popularnością, czasu na złożenie wniosku może być bardzo mało. Wszystko wskazuje na to, że placówki bankowe będą przeżywać oblężenie, a pieniądze skończą się jeszcze szybciej niż te w 2016 roku.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Kto może ubiegać się o dopłaty?
O dofinansowanie mogą starać się osoby do 35. roku życia – samotne, żyjące w związkach nieformalnych lub małżeństwa (w przypadku małżeństw pod uwagę brany jest wiek młodszego małżonka).
Dopłaty dotyczą zakupu pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego, dlatego osoby te nie mogą być właścicielami lub współwłaścicielami innej nieruchomości mieszkalnej – ani obecnie, ani w przeszłości.
Na znaczne ułatwienia mogą liczyć rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci. Nie dotyczy ich kryterium wieku czy też zasada pierwszego mieszkania.
Warunki mieszkań i domów, które mogą być objęte dopłatą
Dofinansowanie z programu “Mieszkanie dla Młodych” przyznawane jest na zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego oraz wtórnego, a także na budowę domu jednorodzinnego.
Maksymalny metraż mieszkań objętych dopłatą nie może przekroczyć 75 mkw., a domów jednorodzinnych – 100 mkw. Rodziny posiadające trójkę lub więcej dzieci również w tym przypadku mogą liczyć na mniej restrykcyjne wymagania. Dla nich limit maksymalnej powierzchni mieszkania wynosi 85 mkw., a domu 110 mkw.
Ponadto, jednym z kluczowych warunków do spełnienia jest maksymalna cena za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Nie może ona przekroczyć aktualizowanego co kwartał wskaźnika, wyznaczanego dla miejsca lokalizacji danej nieruchomości. Inny limit jest dla rynku wtórnego, inny dla pierwotnego.
Aktualne wskaźniki przeliczeniowe i maksymalne ceny mieszkań dostępne są na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.
W przypadku dopłat do budowy domu jednorodzinnego (w systemie gospodarczym) pomoc finansowa przyjmuje postać zwrotu wysokości podatku VAT na materiały budowlane. Zwrot wyliczany jest na podstawie faktur wystawionych dla osoby fizycznej od dnia wydania pozwolenia na budowę do 30 września 2018 roku.
Warunki wymagane dla kredytu hipotecznego
Pomoc finansowa przyznawana w ramach programu “MdM” ma formę jednorazowego dofinansowania do wkładu własnego. Kredyt hipoteczny w walucie polskiej musi być zaciągnięty na co najmniej 50% wartości nabywanej nieruchomości, a okres jego spłaty nie może być krótszy niż 15 lat.
Od stycznia 2017 r. wartość wymaganego przez banki wkładu własnego będzie wynosić aż 20%. Tym bardziej dla wielu osób uczestnictwo w programie “Mieszkanie dla Młodych” jest jedyną możliwością nabycia wymarzonego lokum.
Na jaką wysokość dofinansowania można liczyć?
Wysokość dopłaty jest wyliczana dla powierzchni do 50 mkw. (dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci do 65 mkw.), a nie dla całości kupowanego mieszkania. W zależności od spełnienia konkretnych warunków można otrzymać:
– 10% dopłaty dla osób samotnych i małżeństw bezdzietnych,
– 15% dopłaty dla osób i małżeństw wychowujących jedno dziecko,
– 20% dopłaty dla osób i małżeństw wychowujących dwoje dzieci,
– 30% dopłaty dla osób i małżeństw wychowujących co najmniej troje dzieci.
Program “MdM” przewidział także dodatkowe 5% na wcześniejszą przedterminową spłatę części kapitału kredytu dla osób, którym w ciągu 5 lat od dnia zakupu lokalu mieszkalnego urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie (lub kolejne) wychowywane dziecko.
Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?
Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego składa się wraz z wnioskiem o kredyt hipoteczny w banku, który ma podpisaną umowę o współpracy w programie “Mieszkanie dla Młodych” z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Ponieważ czasu na złożenie wniosku będzie niewiele, warto już teraz wybrać odpowiednią nieruchomość i udać się do banku w celu weryfikacji zdolności kredytowej. Wpływają na nią m.in. wysokość miesięcznego wynagrodzenia, forma zatrudnienia, koszty utrzymania, zobowiązania kredytowe czy też liczba członków rodziny.
Po wykonaniu symulacji i potwierdzeniu posiadania zdolności kredytowej doradcy bankowi pomogą w przygotowaniu niezbędnych dokumentów (np. związanych z nieruchomością – powierzchnia użytkowa, cena zakupu, czy też związanych z potwierdzeniem spełnienia przez kredytobiorcę pozostałych warunków programu “MdM”).
Po przyjęciu przez bank kompletnego wniosku, dalsza procedura udzielania dopłaty do wkładu własnego odbywa się w ramach współpracy pomiędzy danym bankiem i Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
“Mieszkanie dla Młodych” w 2018 roku
Limit środków przewidzianych na dofinansowania w 2018 r. wynosi 762 mln zł. Część z nich została już zarezerwowana. Będzie to ostatnia szansa na pozyskanie dopłaty do kredytu, ponieważ decyzją rządu program zakończy się właśnie w 2018 r. W jego miejsce uruchomiony zostanie program “Mieszkanie Plus”, który przewiduje budowę tanich mieszkań na wynajem. Jego szczegóły wciąż są ustalane.
Więcej informacji o zasadach programu “Mieszkanie dla Młodych” znajdziesz na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Foto: Fotolia