W 2017 r. użytkowanie wieczyste gruntu zamieni się we własność
W 2017 r. prawo użytkowania wieczystego w budynkach wielorodzinnych przekształci się w prawo własności. Oznacza to, że właściciele lokali w budynkach stojących na gruntach nienależących do nich z mocy prawa staną się właścicielami udziałów w tych gruntach. Zmiana spowoduje zniesienie obowiązku wnoszenia corocznych opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Jednak za sam fakt przekształcenia gruntu i tak trzeba będzie zapłacić.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Wejdź na Ksiegiwieczyste.pl
Sprawdź, jakie to proste!
Główne cele ustawy uwłaszczeniowej
Aktualnie, jednym z głównych problemów związanych z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności gruntu jest konieczność posiadania zgody wszystkich właścicieli lokali, którym przysługują udziały w prawie użytkowania wieczystego danego gruntu. Tym samym proces przekształcenia może być wstrzymany przez sprzeciw jednego mieszkańca. W takim przypadku sprawa trafia do sądu, może trwać latami, a i tak nie daje to gwarancji, że do uwłaszczenia dojdzie. Dlatego podstawowym celem projektowanej ustawy jest ułatwienie przekształcania prawa współużytkowania wieczystego gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe w prawo współwłasności gruntów.
Kolejny problem to wysokość corocznych opłat za użytkowanie wieczyste. Zgodnie z obowiązującym prawem w przypadku działek oddanych na cele mieszkaniowe opłata wynosi 1 proc. wartości gruntu i może być aktualizowana co trzy lata. Niestety samorządy skrzętnie wykorzystywały ten mechanizm. Znane są przypadki horrendalnych podwyżek (dochodzących nawet do kilkuset procent), które szczególnie odbiły się na kieszeni mieszkańców największych miast. Nowa ustawa ma zapobiegać takim sytuacjom.
Dzięki tak daleko idącym zmianom ustawa uwłaszczeniowa już teraz uznawana jest rewolucję na rynku nieruchomości.
Kogo dotyczy ustawa uwłaszczeniowa
Projekt ustawy obejmuje właścicieli mieszkań i lokali użytkowych (handlowych i usługowych) w budynkach wielorodzinnych, stojących na gruntach zabudowanych i oddanych na cele mieszkaniowe. Co ważne, w budynkach tych co najmniej połowę lokali muszą stanowić mieszkania, a wśród nich co najmniej jedno mieszkanie musi być wyodrębnione na własność. Oznacza to, że na zmianie nie skorzystają mieszkańcy bloków spółdzielczych, w których nie ma ani jednego mieszkania z pełnym prawem własności.
Ustawa dotyczyć będzie także właścicieli domów jednorodzinnych. Natomiast spod jej działania wyłączone będą działki komercyjne.
Opłaty przekształceniowe
Konieczność wnoszenia corocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego zostanie zastąpiona obowiązkiem wnoszenia corocznej opłaty przekształceniowej – przez okres 20 lat (zarówno w przypadku lokali mieszkalnych, jak i miejsc postojowych i garaży). Wysokość opłaty przekształceniowej ma być równa opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego obowiązującej w dacie wejścia w życie nowych przepisów. Będzie się ją wnosić do końca marca danego roku.
Co ważne, opłaty nie będą podlegały procedurze aktualizacji. Będą jedynie waloryzowane specjalnym wskaźnikiem GUS, nie częściej niż co trzy lata. Dzięki temu znikną drakońskie podwyżki będące zmorą wielu użytkowników.
W przypadku sprzedaży lokalu (mieszkania, domu) obowiązek wnoszenia opłaty przekształceniowej przejdzie z następnym rokiem na nabywcę nieruchomości.
Przeczytaj: Roszczenie o opłatę przekształceniową – wykreślenie wpisu z księgi wieczystej
Bonifikaty za jednorazową spłatę opłaty przekształceniowej
Użytkownicy gruntów należących do Skarbu Państwa będą mogli liczyć na atrakcyjną bonifikatę w postaci 50-procentowego upustu, jeśli zdecydują się na jednorazowe spłacenie całej opłaty przekształceniowej. Tym samym zapłacą tylko za 10 lat, a nie 20 lat.
Zaświadczenia o przekształceniu we własność
Potwierdzeniem przekształcenia współużytkowania wieczystego gruntu we współwłasność będzie zaświadczenie wydawane przez samorządy i starostwa. Zaświadczenia trafią zarówno do współużytkowników wieczystych gruntów, jak i do wydziałów sądów prowadzących księgi wieczyste. Wpis do księgi wieczystej będzie bezpłatny.
Samorządy i starostwa będą miały dziewięć miesięcy na wydanie i dostarczenie zaświadczeń, licząc od dnia wejścia ustawy w życie. Jeśli jednak do urzędu wpłynie wniosek o wcześniejsze wydanie zaświadczenia, termin ten zostanie skrócony do dwóch miesięcy.
Autor ustawy uwłaszczeniowej
Za projekt ustawy odpowiedzialne jest Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Najnowsza wersja projektu nosi tytuł “Ustawa o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w udziały we własność tych gruntów”. Z jej treścią można się zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Ustawa miała obowiązywać od stycznia 2017 r., jednak rząd jeszcze nie skierował jej projektu do Sejmu. Termin ten zostanie przesunięty prawdopodobnie o pół roku.
Foto: Pixabay.com