Jak dopisać współwłaściciela do księgi wieczystej?
W Polsce prawo współwłasności reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (art. 195-221 ). Przedmiotem współwłasności jest zawsze konkretna rzecz. W instytucji współwłasności własność tej samej rzeczy przysługuje kilku osobom. Każdy ze współwłaścicieli włada niepodzielnie rzeczą, nieruchomością.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Pojęcie niepodzielności konkretnej współwłasności oznacza, że każdemu współwłaścicielowi przysługuje prawo do całej rzeczy, a nie tylko do jej części, która odpowiada udziałowi. Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoją rzeczą bez informowania o tym innych współwłaścicieli.
W Polskim prawie mamy do czynienia z współwłasnością łączną (wspólną) bądź ułamkową. Współwłasność wspólna występuje w przypadku współwłasności małżeńskiej, która powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. Współwłasność ułamkowa polega na tym, że udział w nieruchomości każdego właściciela jest określony wartością ułamkową. Jeżeli w księdze wieczystej nie ma informacji o przysługującej części ułamkowej nieruchomości, domniemywa się że części te są równe.
Kiedy powstaje współwłasność?
Do współwłasności dochodzi w przypadku:
- otrzymania spadku przez kilku spadkobierców,
- zawarcia związku małżeńskiego,
- otrzymania darowizny,
- wspólnego zakupu, zawarcie umowy spółki cywilnej,
- nabycia nieruchomości w ramach spółki cywilnej.
Współwłasność powstaje również na mocy prawa wskutek:
- zasiedzenia,
- orzeczenia sądowego (gdy sąd przyznaje prawo kilku osobom).
Jeżeli prawo własności nabyliśmy w drodze umowy przed notariuszem, to wszelkie czynności związane z wpisem do księgi wieczystej wykona za nas – za odpowiednia opłatą, notariusz.
Jeżeli nabyliśmy nieruchomość w drodze dziedziczenia, zniesienia współwłasności, czynność wpisania tego zdarzenia do księgi wieczystej możemy wykonać sami.
Wniosek o dopisanie współwłaściciela do księgi wieczystej
Procedura wprowadzenia nabycia nieruchomości nie jest skomplikowana. Przede wszystkim musimy postarać się o oryginał prawomocnego wyroku sądowego, w którym wykazane jest nasze prawo do nieruchomości.
Posiadając ten dokument możemy przystąpić do sporządzania wniosku o wpis do księgi wieczystej „KW – WPIS”. Formularz KW – WPIS możemy pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (TUTAJ). Formularz możemy też uzyskać w Sądzie Rejonowym Wydziale Ksiąg Wieczystych.
Musimy pamiętać, że wniosek o wpis do księgi wieczystej składamy niezwłocznie po ustanowieniu prawa do posiadania danej nieruchomości w Sądzie Rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości.
Wypełnienie wniosku KW – WPIS wymaga od wpisującego skupienia i wzmożonej uwagi.
W części pierwszej wprowadzamy nazwę Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. Następnie wprowadzamy numer księgi wieczystej, której dotyczy wniosek, czyli tej, w której ma być dopisany współwłaściciel. Dobrze jest przed tym wpisem sprawdzić, czy znany nam numer księgi wieczystej jest prawidłowy.
Kolejnym etapem wpisu jest dział dotyczący wprowadzenia współwłaściciela o treści ”Na podstawie załączonych dokumentów wnoszę o wpis właściciela (współwłaściciela)….”.
W żądaniu należy wpisać (treść z formularza) „rodzaj przysługującego prawa, imię (imiona) i nazwisko (nazwiska), imię ojca i imię matki oraz numer PESEL (jeśli został nadany) lub nazwę/firmę i siedzibę, numer REGON (jeśli został nadany) oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (jeżeli dokonano wpisu do tego rejestru), a także wielkość przysługującego udziału w prawie.
Jeżeli wnioskodawca żąda ujawnienia w księdze wieczystej kilku współwłaścicieli nieruchomości, współużytkowników wieczystych lub współuprawnionych z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, każdego z nich należy wskazać w osobnej rubryce. W jednej rubryce należy wskazać współmałżonków, którym przysługuje dane prawo na zasadzie wspólności ustawowej lub umownej małżeńskiej oraz wspólników spółek cywilnych, którym przysługuje dane prawo na zasadzie współwłasności łącznej.
Następnie wpisujemy dane uczestników postępowania. Przy końcu formularza, a jeszcze przed własnoręcznym podpisem w dziale „Wykaz dokumentów dołączonych do wniosku” wymieniamy wszystkie załączniki niezbędne do wprowadzenia współwłaściciela do danej księgi wieczystej.
Tak wypełniony dokument KW-WPIS wraz załącznikami przedkładamy w Sądzie Rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości.
Przeczytaj: Znajdź księgę wieczystą w odpowiednim Wydziale Ksiąg Wieczystych (lista wydziałów)
Foto: Fotolia