KRUS i KCIK z nieograniczonym dostępem do ksiąg wieczystych
KRUS i Szef Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych będą mogli pozyskać i przetwarzać dane z centralnej bazy danych ksiąg wieczystych. Dziś mogą wyszukiwać informacje w bazie na zasadach ogólnych, czyli tylko znając numer konkretnej księgi wieczystej.
Dwa kolejne podmioty – Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników (KRUS) oraz Szef Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych (KCIK) – wkrótce otrzymają dostęp do centralnej bazy danych ksiąg wieczystych, dzięki czemu wielokrotnie i w sposób nieograniczony w czasie będą mogły wyszukiwać księgi wieczyste. Uprawnienie to przewidziane jest w nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz zmianie ustawy o przetwarzaniu informacji kryminalnych. W połowie kwietnia projekt został przyjęty przez rząd.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Wejdź na Ksiegiwieczyste.pl
Sprawdź, jakie to proste!
Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych: czego dowiedzą się KRUS i KCIK?
Projekt ustawy regulującej dostęp tych dwóch instytucji do bazy ksiąg wieczystych wyszedł z Ministerstwa Sprawiedliwości. Swobodne korzystanie z bazy ułatwi realizację ustawowych zadań spoczywających na tych podmiotach.
KRUS ma obowiązek dochodzenia należności dotyczących nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne rolników oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Jednym ze sposobów na dochodzenie zaległości jest dokonanie zabezpieczenia poprzez wpis hipoteki przymusowej w księdze wieczystej nieruchomości dłużnika. Ponadto KRUS, w celu aktualizacji stanu prawnego i uzupełnienia dokumentacji, występuje o informacje zawierające aktualne dane dotyczące księgi wieczystej i wielkości gospodarstwa w przypadku niedostarczenia przez rolnika nowej księgi wieczystej po zakupie gruntu.
Z kolei Krajowe Centrum Informacji Kryminalnych będzie mogło łatwo pozyskiwać informacje na temat nieruchomości wykorzystanych do popełnienia przestępstwa lub utraconych w związku z przestępstwem oraz nieruchomości uzyskanych w wyniku przestępstwa. Przetwarzane informacje obejmą m.in. dane o nieruchomościach, które zostały pozyskane przez określone osoby w wyniku np. prania brudnych pieniędzy.
Korzyści z nowelizacji ustawy o księgach wieczystych
Dzięki znowelizowanej regulacji KRUS i Szef KCIK będą mogli wyszukać księgę wieczystą nawet w sytuacji, gdy nie znają numeru konkretnej księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości należącej do osoby, która pozostaje w obszarze ich zainteresowania. Instytucje te będą też miały możliwość wyszukania księgi wieczystej także w sytuacji, gdy KRUS lub szef KCIK nie wiedzą lub nie mają pewności, czy dana osoba w ogóle jest właścicielem nieruchomości – a jeśli tak, to której konkretnie nieruchomości.
Dziś wspomniane instytucje mogą wyszukiwać informacje w bazie na zasadach ogólnych, czyli tylko znając numer konkretnej księgi wieczystej.
Warunki udzielenia zgody na dostęp do centralnej bazy danych ksiąg wieczystych
Gdy projekt przejdzie proces legislacyjny, KRUS i Szef Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych będą mogli występować o zgodę ministra sprawiedliwości na wielokrotne i nieograniczone w czasie wyszukiwanie ksiąg wieczystych w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych. Wcześniej oba podmioty będą musiały spełniać warunki określone w ustawie o księgach wieczystych i hipotece. Przede wszystkim muszą posiadać urządzenia lub systemy teleinformatyczne umożliwiające:
- identyfikację osoby uzyskującej dane z centralnej bazy danych ksiąg wieczystych,
- zakresu danych oraz
- daty ich uzyskania.
Ponadto podmioty te będą musiały posiadać zabezpieczenia techniczne i organizacyjne (a więc uniemożliwiające dostęp osób niepowołanych), tak by uniemożliwić wykorzystanie uzyskanych danych niezgodnie z celem.
Ministerstwo Sprawiedliwości szacuje, że rocznie KRUS złoży ok. 2,7 tys. wniosków o udzielenie informacji dotyczących numerów ksiąg wieczystych.
Nowelizacja zacznie obowiązywać w 2024 roku – po 2 latach od publikacji w Dzienniku Ustaw.
Centralna baza danych ksiąg wieczystych – kilka informacji
Centralna baza danych ksiąg wieczystych powstała poprzez przeniesienie treści ksiąg wieczystych prowadzonych w formie papierowej do systemu informatycznego. Prace związane z migracją ksiąg wieczystych prowadzone były przez kilka lat. Jednocześnie wszystkim przenoszonym do systemu informatycznego księgom wieczystym nadawano nowy numer poprzez uzupełnienie dotychczasowego numeru o kod Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego oraz o cyfrę kontrolną.
Obecnie wszystkie nowo zakładane księgi wieczyste są prowadzone w systemie informatycznym.
Zdjęcie: Pixabay.com