Migracja ksiąg wieczystych do wersji elektronicznej
Migracja ksiąg wieczystych to czynność czysto techniczna polegająca na przenoszeniu treści księgi wieczystej prowadzonej w systemie papierowym do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie elektronicznym. W Polsce, migracja ksiąg wieczystych rozpoczęła się wraz z uprawomocnieniem się ustawy migracyjnej z dnia 14 lutego 2003 r. o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.
Wymieniona ustawa reguluje zasady i tryb czynności związanych z przenoszeniem treści księgi wieczystej prowadzonej w systemie papierowym do systemu informatycznego.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
W jaki sposób odbyło się przenoszenie treści papierowych ksiąg wieczystych do wersji elektronicznej?
Przenoszenie treści ksiąg wieczystych do struktury ksiąg prowadzonych w systemie elektronicznym było wykonywane systematycznie, etapami, przez wyznaczone ośrodki migracyjne.
W trakcie migracji, przeniesieniu do elektronicznej księgi wieczystej podlegały wszystkie niewykreślone wpisy, wzmianki lub adnotacje, z wyłączeniem:
- podpisów,
- wpisów wykreśleń,
- zmian wpisów wykreślonych,
- wpisów dotyczących wydzielenia części nieruchomości gruntowych.
Czynności migracyjne ksiąg wieczystych zostały przeprowadzone zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 sierpnia 2003 r., w sprawie szczegółowej organizacji i funkcjonowania ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych oraz zadań tego ośrodka i sądu rejonowego podczas migracji ksiąg wieczystych (Dz. U. z dnia 17 września 2003 r.).
Nad prawidłowością przenoszenia treści księgi wieczystej z formy papierowej do elektronicznej czuwali sędziowie i referendarze sądowi.
Zasadą migracji ksiąg wieczystych było przeniesienie treści księgi wieczystej (prowadzonej w systemie papierowym) do systemu elektronicznego, w taki sposób, aby treść każdej księgi wieczystej pozostała niezmieniona.
Samo przeniesienie treści księgi wieczystej jest czynnością czysto techniczną i jako takie nie jest traktowane jako orzeczenie i nie podlega zaskarżeniu.
W praktyce, księgi wieczyste ”zmigrowane” zwracano z ośrodka migracyjnego do Sądu Rejonowego, który prowadził te księgi, a na ich okładce umieszczano napis ”Księga zapisana w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych”.
Z chwilą zapisania i zatwierdzenia treści księgi wieczystej w systemie elektronicznym, nastąpiło jej udostępnienie, a dotychczasowa księga wieczysta stała się częścią akt księgi wieczystej prowadzonej w systemie elektronicznym.
Elektroniczna księga wieczysta – budowa
Elektroniczna księga wieczysta, podobnie jak księga wieczysta „tradycyjna” składa się z czterech działów:
- Dział I-O: I – Sp „Oznaczenie nieruchomości”, I – Sp „Spis praw związanych z własnością”,
- Dział II – „Własność”,
- Dział III – „Prawa, roszczenia i ograniczenia”,
- Dział IV – „Hipoteka”.
Każdy z działów księgi wieczystej podzielony jest na rubryki i pola. Rubryki i pola mogą być podzielone odpowiednio na podrubryki i podpola.
Pole księgi wieczystej oznacza się numerem składającym się z czterech części określających odpowiednio: dział księgi wieczystej, rubrykę, podrubrykę i numer kolejny pola w ramach podrubryki.
Przeczytaj: Elektroniczne księgi wieczyste – kilka faktów
Komentarz do migracji w elektronicznej księdze wieczystej
Działy księgi wieczystej: Dział I-O, I-Sp, Dział III, Dział IV, których treść została przeniesiona do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, zawierają rubrykę „Komentarz”, oznaczoną odpowiednio:
- 1.9 w dziale I-O,
- 1.14 w dziale I-Sp,
- 3.7 w dziale III,
- 4.7 w dziale IV,
które składają się z jednego pola „Komentarz do migracji”, odpowiednio:
- pole 1.9.0.1 w dziale I-O – zawiera podpole A i podpole B,
- pole 1-14.0.1 w dziale I – Sp – zawiera podpole A i podpole B,
- pole 3.7.0.1 w dziale III – zawiera podpole A i podpole B,
- pole 4.7.0.1 w dziale IV – zawiera podpole A i podpole B.
Szczegółowe informacje w sprawie wpisów w rubrykach, polach i podpolach komentarza do migracji wszystkich działów księgi wieczystej zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.
W podpolach A i B zamieszcza się odpowiednio:
- A: wpisy lub części wpisów, ujawnione w księdze wieczystej w toku migracji, które zawierają treść nieobjętą strukturą księgi wieczystej, a także projekty wpisów przeniesione z dotychczasowej księgi wieczystej,
- B: ostatni numer aktualnego lub wykreślonego wpisu w danym dziale w dotychczasowej księdze wieczystej, której treść została przeniesiona do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.
Podpole „A” ma szczególny charakter, a wpisy wprowadzone do tego pola stanowią formę opisową (§ 42 rozporządzenia z dnia 20 sierpnia 2003 r.). W podpolu „A” znajdzie się również wskazana w starej księdze wieczystej, księga wieczysta, która w swej numeracji zawiera literę.
Dział II księgi wieczystej zawiera rubrykę 2.8 „Komentarz” składający się z jednego pola 2.8.0.1 „Komentarz do migracji”, zawierającego w podpolu „A”: wpisy lub części wpisów, ujawnione w księdze wieczystej w toku migracji, które zawierają treść nieobjętą strukturą księgi wieczystej, a także projekty wpisów przeniesione z dotychczasowej księgi wieczystej (Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym).
Natomiast w działach I-Sp, III, IV księgi wieczystej, w podpolu „B” wpisuje się ostatni numer bieżącego wpisu, nawet jeżeli wpis ten został wykreślony. Np. jeżeli ostatni wykreślony wpis został ujawniony pod numerem 5, to w podpolu „B” będzie wpisany numer 5 (§ 41 rozporzadzenia z dnia 20 sierpnia 2003 r.). Ponieważ ujawniony numer „5” był wpisem wykreślonym, w księdze wieczystej prowadzonej w systemie elektronicznym nie znajdziemy informacji o tym, jaką treść zawierał wpis wykreślony, oznaczony numerem „5”.Treści wpisu wykreślonego należy szukać w starej księdze.
Pole „Komentarz do migracji” jest zatem swoistym łącznikiem pomiędzy księgą wieczystą prowadzoną w systemie papierowym a księgą wieczystą prowadzoną w formie elektronicznej.
Przeczytaj także: Co oznacza wpis w KW – Błędnie zmigrowana wzmianka
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 sierpnia 2003 r. w sprawie szczegółowej organizacji i funkcjonowania ośrodka migracyjnego ksiąg wieczystych oraz zadań tego ośrodka i sądu rejonowego podczas migracji ksiąg wieczystych (Dz. U. z dnia 17 września 2003 r.).
- Ustawa z dnia 14 lutego 2003 r. o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. Nr 42, poz.363).
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.
Foto: Fotolia