Zmiany w użytkowaniu wieczystym gruntu od 1 października 2017 roku?
Zapowiadane na styczeń 2017 roku, a później na lipiec 2017 r. automatyczne przekształcenie (na mocy ustawy) prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności nadal nie doszło do skutku.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zmienia proponowany termin już po raz trzeci. Według najnowszych doniesień nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać od 1 października 2017 roku. Mogą, ponieważ prace nad ostatecznym kształtem ustawy nadal trwają, a projekt nie został jeszcze skierowany pod obrady Sejmu.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Kogo dotyczy projekt ustawy uwłaszczeniowej?
Projekt ustawy zakłada, że z chwilą wejścia w życie nowych przepisów posiadacze prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe automatycznie staną się właścicielami (lub współwłaścicielami) tych gruntów – niezależnie od tego, czy sobie tego życzą czy nie.
Do gruntów, o których mowa w projekcie ustawy, należą grunty zabudowane:
- budynkami wielolokalowymi (lokale mieszkalne, użytkowe, usługowe), w których ponad połowa lokali to mieszkania,
- domami jednorodzinnymi,
- garażami lub miejscami postojowymi, przynależnymi do lokali mieszkalnych.
Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński zapowiada, że z przekształcenia może skorzystać ok. 1,5 mln użytkowników wieczystych.
Czym jest opłata przekształceniowa?
Po wejściu ustawy w życie coroczna opłata za użytkowanie wieczyste zostanie zastąpiona coroczną opłatą przekształceniową. Nowi właściciele gruntów będą zobligowani wnosić ją przez okres 20 lat (w przypadku lokali użytkowych przez okres 33 lat).
Wysokość rocznej opłaty przekształceniowej ma być równa wysokości rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu 1 stycznia 2017 r.
Wpłaty powinny być dokonywane do 31 marca każdego roku.
Raz na trzy lata roczne opłaty przekształceniowe będą mogły być waloryzowane przez samorządy przy zastosowaniu wskaźników zmian cen nieruchomości.
Projekt ustawy zezwala także na dokonanie opłaty przekształceniowej w jednej racie. Ulga w postaci 50-procentowego upustu dotyczyć będzie jedynie gruntów należących do Skarbu Państwa.
W przypadku sprzedaży nieruchomości obowiązek spłaty pozostałej części opłaty przekształceniowej przejdzie z następnym rokiem na nowego właściciela nieruchomości.
Zaświadczenie o przekształceniu podstawą wpisu w księdze wieczystej
Podstawą wpisu prawa własności gruntu w księdze wieczystej będzie zaświadczenie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności gruntu wydawane przez właściwy organ (np. przez starostę w przypadku nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub odpowiednio wójta, burmistrza, prezydenta miasta, zarządu powiatu, zarządu województwa w przypadku nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego).
Okres wydawania zaświadczeń potwierdzających fakt uwłaszczenia wydłużono z 9 do 12 miesięcy od dnia przekształcenia dla dokumentów wydawanych z urzędu, i z 2 do 4 miesięcy od dnia otrzymania wniosku dla dokumentów wydawanych na wniosek właściciela.
Zaświadczenie będzie zawierało następujące informacje:
- określenie osoby, na rzecz której nastąpiło przekształcenie,
- oznaczenie nieruchomości gruntowej i lokalowej według ewidencji gruntów i budynków oraz ksiąg wieczystych prowadzonych dla tych nieruchomości,
- określenie obowiązku uiszczania rocznych opłat przekształceniowych wraz z podaniem wysokości i okresu wnoszenia tej opłaty.
Obowiązek wnoszenia opłaty powstanie z dniem wydania zaświadczenia.
Tak wydane zaświadczenie będzie podstawą wpisu w dziale III księgi wieczystej roszczenia o roczne opłaty przekształceniowe w odniesieniu do każdoczesnego właściciela nieruchomości.
Wpisy do ksiąg wieczystych będą dokonywane bezpłatnie.
Zaświadczenia będą wysyłane wszystkim dotychczasowym użytkownikom wieczystym na adres wskazany w ewidencji gruntów i budynków lub inny adres znany wydającemu je organowi. Organ wydający zaświadczenie przekaże je również do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej danej nieruchomości.
Z treścią “Projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów” można się zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Czas pokaże, czy kolejny termin wejścia w życie nowych regulacji zostanie dotrzymany.
Źródło: Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna.
Foto: Fotolia