Prawo pierwokupu nieruchomości – wpis w księdze wieczystej
Prawo pierwokupu nieruchomości jest prawem osobistym, które zgodnie z zapisami Art. 16 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, może być ujawnione w księdze wieczystej.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Prawo pierwokupu regulują przepisy zawarte w Art. 596 – 602 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Prawo pierwokupu zapewnia osobie uprawnionej nabycie nieruchomości przed osobą trzecią.
W czynnościach prawa pierwokupu uczestniczą więc osoby:
- uprawniona, to osoba której prawo pierwokupu przysługuje,
- zobowiązana, to osoba, która została obciążona prawem pierwokupu (właściciel nieruchomości),
- trzecia, to ta osoba, na rzecz której, zobowiązany sprzedaje nieruchomość objętą prawem pierwokupu.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Ujawnienie prawa pierwokupu w księdze wieczystej
Prawo pierwokupu ujawnia się w Dziale III księgi wieczystej. Aby do tego doszło, należy w Sądzie Rejonowym, właściwym dla miejsca położenia nieruchomości, złożyć stosowny wniosek.
Wniosek o wpis roszczenia składa osoba uprawniona bądź zobowiązana na formularzu KW-WPIS. Formularz KW-WPIS można pobrać na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (TUTAJ) lub pozyskać w sekretariacie Sądu Rejonowego wydziału wieczystoksięgowego. Bywa, że obowiązujące druki, wyłożone są w gablocie wydziału wieczystoksięgowego.
Do wniosku bezwarunkowo należy dołączyć oświadczenie uprawnionego, które złożył on zobowiązanemu. „Oświadczenie” winno być poświadczone notarialnie, zgodnie bowiem z treścią Art. 31 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece:
”wpis może być dokonany na podstawie dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym, jeżeli przepisy szczególne nie przewidują innej formy dokumentu”.
Opłata sądowa z tytułu złożenia wniosku o wpis roszczenia do księgi wieczystej wynosi 150 zł.
Należy pamiętać, że z samego zastrzeżenia ujawnionego w księdze wieczystej nie wynika zobowiązanie właściciela nieruchomości do przeniesienia własności osobie, która posiada prawo pierwokupu.
Zgodnie bowiem z Art. 597. § 1. Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny:
„Rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu, może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona”.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Foto: Fotolia