Jak sprawdzić, czy nieruchomość ma założoną księgę wieczystą?
Przyjmuje się, że każda nieruchomość – gruntowa, budynkowa czy lokalowa, posiada założoną księgę wieczystą. Znając numer księgi wieczystej, możemy korzystając z portalu Ekw.ms.gov.pl dotrzeć do jej treści. Jest to ważne, ponieważ po zapoznaniu się z nią – w przypadku chęci nabycia nieruchomości, dla której dana księga jest prowadzona, możemy uniknąć ewentualnych „przykrych niespodzianek”.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Istnieją jednak nieruchomości, które z różnych przyczyn nie posiadają urządzonej księgi wieczystej. Gdzie zatem sprawdzić, czy interesująca nas nieruchomość ma założony taki rejestr?
Wydział Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej
Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy nieruchomość posiada założona księgę wieczystą, jest udanie się do Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości, i tam w rozmowie z pracownikiem ustalenie, czy dana nieruchomość posiada księgę wieczystą, czy też nie. Informacja o numerze księgi wieczystej jest bowiem elementem każdego opisu nieruchomości.
Ktokolwiek pobierał w Wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej wypis z rejestru gruntów, zauważył, że w opisie działki ewidencyjnej, w miejscu tuż za rubryką, w której wykazana jest powierzchnia nieruchomości, znajduje się rubryka „Numer KW lub oznaczenie dokumentu”. Zgodnie z § 60, Ust. 1.7. Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków:
„Danymi ewidencyjnymi dotyczącymi działki ewidencyjnej są: …7) oznaczenie księgi wieczystej, a w przypadku, gdy księga wieczysta nie jest założona – oznaczenie dokumentów określających własność”.
Jeżeli w omawianej rubryce nie dostrzegamy numeru księgi wieczystej oznacza to, że nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej.
W rubryce „Nr KW” może jednak znajdować się informacja o innym dokumencie określającym własność. Może to być np.:
- akt notarialny,
- postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku,
- postanowienie o dziale spadku,
- postanowienie o podziale majątku wspólnego małżonków,
- wyrok stwierdzający zasiedzenie nieruchomości,
- postanowienie o założeniu księgi wieczystej,
- wyrok znoszący współwłasność nieruchomości,
- postanowienie o stwierdzeniu nabycia prawa własności nieruchomości.
W rubryce tej możemy też natknąć się na decyzje organów administracji publicznej, takie jak:
- akt własności ziemi,
- akt nadania ziemi,
- decyzja ustanawiająca odrębną własność lokalu,
- decyzja o zatwierdzeniu projektu scalenia,
- decyzja o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości.
Oczywiście, jeżeli nieruchomość jest własnością osoby trzeciej, w Wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej uzyskamy tylko informację o tym, że nieruchomość posiada założoną bądź nie, księgę wieczystą. Nie uzyskamy natomiast informacji o numerze księgi wieczystej.
Aby uzyskać informację o numerze księgi wieczystej, musimy w sekretariacie Wydziału złożyć stosowny wniosek, wykazując w uzasadnieniu interes prawny do nieruchomości.
Przeczytaj: Zakup nieruchomości bez księgi wieczystej
Sąd Rejonowy – Wydział Ksiąg Wieczystych
Innym sposobem na sprawdzenie, czy nieruchomość posiada założoną księgę wieczystą, jest udanie się do Sądu Rejonowego, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości, a konkretnie do Wydziału Ksiąg Wieczystych i w sekretariacie tegoż Wydziału złożenie ustnej prośby o sprawdzenie, czy interesująca nas nieruchomość posiada założoną księgę wieczystą.
W rozmowie z pracownikiem Sądu musimy wykazać się znajomością danych ewidencyjnych nieruchomości. Z doświadczenia wiem, że uzyskanie informacji o tym, czy dana nieruchomość posiada księgę wieczystą czy też nie, nie powinno stanowić problemu.
Uzyskanie numeru danej księgi wieczystej nie będzie już takie łatwe. Osoba, która nie jest właścicielem nieruchomości, będzie musiała w sekretariacie Wydziału Ksiąg Wieczystych, złożyć stosowny wniosek wraz z uzasadnieniem, wskazującym na cel, jakiemu ma służyć informacja o numerze księgi wieczystej. Jeżeli jesteśmy właścicielem nieruchomości, uzasadnienie nie jest wymagane.
Internet
Pomocą w ustaleniu, czy nieruchomość ma założoną księgę wieczystą, czy też nie, może służyć również serwis internetowy https://ksiegiwieczyste.pl. Tutaj – w sytuacji, gdy nie jest nam znany numer księgi wieczystej, możemy ją wyszukać po numerze działki lub po adresie nieruchomości.
Jeżeli nieruchomość posiada założoną księgę wieczystą, po wypełnieniu danych w wybranym przez nas oknie wyszukiwarki, szukana nieruchomość zostanie pokazana na liście wyników wyszukiwania. Po uiszczeniu opłaty możliwe będzie poznanie numeru jej księgi wieczystej. Natomiast, jeżeli nieruchomość nie posiada założonej księgi wieczystej, informacji o numerze księgi wieczystej nie uzyskamy.
Przeczytaj: Jak sprawdzić, kto jest właścicielem mieszkania?
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych.
- Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 10 czerwca 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
Foto: Pexels.com