Wyciąg z ksiąg wieczystych, czy to co innego niż odpis?

Charakterystyka dokumentu „wyciąg z księgi wieczystej”
Wyciąg z księgi wieczystej to dokument przedstawiający ostatni stan wpisów we wskazanych działach w księdze wieczystej oraz wzmiankach o wnioskach, skargach na orzeczenia referendarzy sądowych, apelacyjnych, skargach kasacyjnych i wszczęciu postępowań z urzędu.
W zależności od potrzeb prowadzonej sprawy, korzystając z systemu teleinformatycznego możemy złożyć wniosek o pozyskanie wyciągu jednego z czterech działów księgi wieczystej, w których zapisane są poniższe informacje:
- W dziale pierwszym:
- I – O: księgi wieczystej wpisane są dane pochodzące z Państwowej Ewidencji Gruntów, a więc dane określające położenie nieruchomości, jej adres, powierzchnię,
- I- Sp: spis spraw związanych z własnością – ewentualne prawa związane z prawem własności wpisanej nieruchomości.
- W dziale drugim – oznaczenie właściciela, właścicieli, użytkownika wieczystego.
- W dziale trzecim – ograniczone prawa rzeczowe (z wyjątkiem hipotek), ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz prawa osobiste i roszczenia ciążące na nieruchomości (z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipoteki).
- W dziale czwartym – hipoteki, z dokładnym określeniem wysokości zadłużenia, waluty, zakresu, rodzaju oraz podanie wierzyciela.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Charakterystyka dokumentu „odpis księgi wieczystej”
W systemie teleinformatycznym mamy do dyspozycji wybór odpisu, który podzielony został na odpis zwykły księgi wieczystej i odpis zupełny księgi wieczystej.
Odpis zwykły to dokument przedstawiający ostatni stan wpisów w księdze wieczystej oraz wzmianki o wnioskach, skargach na orzeczenia referendarzy sadowych, apelacjach, skargach kasacyjnych i wszczęciu postępowań z urzędu.
Odpis zupełny to dokument przedstawiający ostatni stan wpisów w księdze wieczystej i wpisy wykreślone oraz wzmianki o wnioskach, skargach na orzeczenia referendarzy sądowych, apelacjach, skargach kasacyjnych i wszczęciu postępowań z urzędu.
Jak zauważyliśmy z definicji odpisów wynika, że odpis zwykły z księgi wieczystej nie zawiera wpisów wykreślonych w danej księdze.
Zarówno odpis zwykły księgi wieczystej, jak i wyciąg z księgi wieczystej nie zawiera danych o założeniu księgi wieczystej oraz o podstawie zmiany księgi wieczystej.
Z charakterystyki dokumentów, wyciąg z księgi wieczystej i odpis księgi wieczystej wynika, że są to dwa różne dokumenty.
Gdzie uzyskać odpis lub wyciąg z księgi wieczystej?
Wymienione dokumenty możemy otrzymać z Ministerstwa Sprawiedliwości za pośrednictwem Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych. Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych wydaje na wniosek następujące rodzaje dokumentów:
- odpis zwykły księgi wieczystej,
- odpis zupełny księgi wieczystej,
- wyciąg z księgi wieczystej,
- zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej.
Składając wniosek do Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych o odpis z księgi wieczystej mamy na myśli, że system umożliwi nam dokonanie wyboru odpisu zwykłego księgi wieczystej, bądź odpisu zupełnego księgi wieczystej. Natomiast przy wniosku o wyciąg z księgi wieczystej mamy możliwość wyboru jednego z czterech działów księgi wieczystej.
W praktyce, w celu pozyskania dokumentów: odpisu zwykłego bądź odpisu zupełnego lub wyciągu z księgi wieczystej, na stronie https://ekw.ms.gov.pl/, na której udostępniono system teleinformatyczny EKW należy wybrać „Składanie wniosków o wydanie dokumentu z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych” (CIKW), następnie podać numer księgi wieczystej i rozwiązać zadanie logiczne.
Na kolejnym ekranie, po wybraniu konkretnego dokumentu, jaki chcemy uzyskać z podanej księgi wieczystej, jako żądaną formę dostarczenia dokumentu należy wskazać na ”dokument do samodzielnego wydruku”.
Tylko taka procedura spowoduje wytworzenie przez CIKW dokumentu, który po udostępnieniu go nam przez system EKW oraz opłaceniu, można będzie wydrukować.
Tak pozyskany dokument posiada moc dokumentu wydanego przez Sąd i winien być honorowany w urzędach.
Przeczytaj: Odpis z księgi wieczystej – jak najszybciej uzyskać?
Foto: Fotolia