Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Aby móc sprawdzić księgę wieczystą nie musimy chodzić do sądu, składać wniosków o pozyskanie odpisu księgi wieczystej.
Księgi Wieczyste Online – znajdź po adresie lub numerze działki
Od czerwca 2010 roku na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości został umieszczony portal https://ekw.ms.gov.pl/. Portal zawiera w sobie bazę danych ksiąg wieczystych stanowiącą ogólnokrajowy zbiór ksiąg wieczystych prowadzonych w systemie teleinformatycznym. Zbiór ten powstał po ręcznym przeniesieniu treści ksiąg wieczystych prowadzonych dotychczas w formie papierowej do systemu teleinformatycznego.
Czynność przeniesienia ksiąg wieczystych do systemu informatycznego nazwano migracją ksiąg wieczystych. Często przy wyszukiwaniu księgi w systemie elektronicznym mogliśmy natknąć się na informację ”księga wieczysta w migracji”. Na dzień dzisiejszy wszystkie księgi wieczyste są prowadzone i zakładane w systemie teleinformatycznym.
Taka forma prowadzenia ksiąg wieczystych pozwala każdemu, kto zna numer księgi wieczystej danej nieruchomości, skorzystać z informacji zawartych w księdze wieczystej. Osoba, która zna numer księgi wieczystej danej nieruchomości, może tę księgę przeglądać.
Szukasz numeru księgi wieczystej?
Znajdź go online na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Przekonaj się, jakie to proste!
Jak dotrzeć do internetowej bazy danych ksiąg wieczystych?
Jednym ze sposobów dotarcia do bazy danych ksiąg wieczystych (przeglądarki ksiąg wieczystych) jest wejście na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości i w menu Rejestry i ewidencje i podmenu Nowa księga wieczysta nacisnąć link Przeglądarka Ksiąg Wieczystych. Sposobem prostszym jest wpisanie w przeglądarce internetowej adresu http://ekw.ms.gov.pl.
Z jakich elementów składa się numer księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym?
Na pierwszym ekranie podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Danych należy wprowadzić znany nam elektroniczny numer księgi wieczystej.
Elektroniczny numer księgi wieczystej składa się z trzech części. Pierwsza cześć czteroznakowa, to kod wydziału Sądu Rejonowego, we właściwości którego znajdowała się księga wieczysta w momencie założenia jej w postaci elektronicznej. Jeżeli nie znamy kodu sądu rejonowego, w którym założona została księga wieczysta, możemy skorzystać z informacji zawartej w załączniku nr 1 do „Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym”.
Kod wydziału sądu rejonowego możemy wprowadzić ręcznie bądź skorzystać z listy przeglądarki.
Druga cześć numeru elektronicznego księgi wieczystej to numer nadany w repertorium ksiąg wieczystych danego wydziału uzupełniony zerami do ośmiu znaków. Na przykład dawny numer księgi wieczystej „678” to obecnie „00000678”.
Trzecia część nowego numeru księgi wieczystej to cyfra kontrolna nadawana przez sąd w chwili zakładania księgi wieczystej.
Pobranie ogólnych informacji dotyczących księgi wieczystej jest możliwe po wprowadzeniu kodu z obrazka i naciśnięciu przycisku „Szukaj”.
Należy podkreślić, że przeglądanie ksiąg wieczystych założonych i prowadzonych w systemie elektronicznym jest bezpłatne.
Jak dotrzeć do numeru księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości?
Jeżeli nie jest nam znany numer księgi wieczystej, możemy skontaktować się z Sądem Rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości i poprosić o podanie numeru księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości.
Może się zdarzyć, że nasza prośba o uzyskanie numeru księgi wieczystej nie zostanie spełniona, albowiem aby uzyskać numer księgi wieczystej nieruchomości, której nie jesteśmy właścicielem, musimy wykazać się tzw. interesem prawnym do nieruchomości.
Po pozytywnym sprawdzeniu przez sąd interesu prawnego, sąd może przekazać nam numer księgi wieczystej.
Instytucją, która może nam pomóc w pozyskaniu numeru księgi wieczystej jest Powiatowy Ośrodek Geodezyjno Kartograficzny (PODGiK). Jeżeli znany jest nam numer działki nieruchomości możemy w PODGiK złożyć wniosek o wypis i wyrys z rejestru gruntów dla tej działki.
W PODGiK podobnie jak w sądzie rejonowym, aby pozyskać dokument z numerem księgi wieczystej musimy wykazać się interesem prawnym do nieruchomości. Jeżeli nie wykażemy interesu prawnego do nieruchomości dokument ten będzie nam wydany (za odpłatnością) lecz będzie pozbawiony numeru księgi wieczystej – rubryka „Nr księgi wieczystej” będzie pusta.
W PODGiK nie ma możliwości pozyskania numeru księgi wieczystej na tzw. telefon.
Innym sposobem dotarcia do księgi wieczystej nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani jest skorzystanie z przeglądarek firm prywatnych, np. przeglądarki o adresie: https://ksiegiwieczyste.pl oferującej swoje usługi w wyszukiwaniu numerów księgi wieczystej po numerze działki oraz po adresie nieruchomości.
Aby ustalić numer działki nieruchomości, możemy skorzystać z portalu internetowego GEOPORTAL360.pl.
Przeczytaj: Jak znaleźć numer księgi wieczystej?
Foto: Pixabay.com